ArchitectureDesignSuccess stories

Unikatowe biuro Arup w Warszawie

 

Brytyjskie biuro Arup na na swoim koncie tak ikoniczne budynki jak Opera w Sydney czy Narodowy Teatr Japonii w Tokio. Globalna marka, tworząc swoje nowe biuro w Warszawie, do współpracy zaprosiła lokalne studio projektowe Workplace. Tak powstała unikatowa na skalę światową przestrzeń biurowa.

 

fot. Adam Grzesik

 

Charakter biura wynika z wartości stojących za oboma markami, a projekt jest wynikiem ko-kreacji, prototypowania i myślenia o przyszłości tego miejsca. Warszawskie biuro Arup zostało zaprojektowane, by wspierać dobrostan zarówno pracujących tam osób, jak i naszej planety.

 

Studio Workplace pracowało przy tym projekcie z dziesiątkami specjalistów z różnorodnych dziedzin – w tym ze specjalistami od oświetlenia, neuronaukowcami, botanikami. Dzięki spektrum odmiennych perspektyw udało się wypracować nowe rozwiązania projektowe, za którymi stoi głęboki research i nauka. Działająca w obszarze neuronauk Impronta zdefiniowała wytyczne, dzięki którym podjęto decyzje dotyczące kolorów, geometrii przestrzeni czy oświetlenia. To ostatnie zaprojektowało QLab Laboratory of Light w sposób taki, by światło w pomieszczeniach było zdrowe dla oka i wzmagało ergonomię pracy.

 

Naczelnym założeniem projektu była maksymalnie możliwa oszczędność z korzyścią tak dla planety, jak i inwestora. – Pomimo ogromnych zawirowań i wzrostów cen w 2022 roku, nieustanne weryfikowanie budżetu i przewidywanie kolejnych kroków i optymalizacji przez workplace pozwoliło zrealizować projekt dla Arup w założonym jeszcze w 2021 roku budżecie – mówi Dominika Zielińska, co-CEO i futures designer w Workplace.

 

fot. Adam Grzesik

 

Nowe biuro pozostało w tym samym budynku, co poprzednie, ponownie wykorzystano istniejące elementy konstrukcyjne i instalacje. Biuro Workplace nawiązało też współpracę z Zero Waste Design, co pozwoliło do maksimum wykorzystać elementy już wyprodukowane: wszystkie meble ruchome pochodzą z drugiej ręki lub z poprzedniego biura inwestora (poddano je renowacji), sufity i wykładziny zrobiono z materiałów z recyklingu lub odzysku. 

 

Marka NASDRA zadbała o zieleń wewnątrz biur – została ona rozmieszczona tak, by korzystnie wpływać na samopoczucie. W sekcji kuchennej stworzono farmę mikroliści, dzięki której w biurze można hodować własną żywność. W przestrzeniach znalazły się obiekty ie elementy takich marek jak Studio Tafla, Mellow Designs, Gomar, Profim, Spectra, Vank oraz Vetro.

 

– Najważniejszym zadaniem workplace było odpowiednie zaprojektowanie procesu, uszycie go na miarę celów Arup i zgodnie z naszymi wspólnymi wartościami. Pozwoliło to w skuteczny sposób włączać zarówno pracowników Arup jak i zewnętrznych partnerów, tworząc multidyscyplinarną grupę wybitnych specjalistów. Było dla nas ważne pokazać, jak ogromnym, światowej klasy potencjałem dysponujemy w naszym kraju. – mówi Dominika Zielińska.

 

O unikatowości nowego biura Arup stanowią materiały, które po raz pierwszy na świecie wykorzystano tu w praktyce: mycelium, beton konopny, len i wodorosty. – Zaufanie ze strony Arup pozwoliło nam poszukiwać rozwiązań nietypowych. Reuse, reduce, recykling czy upcycling oraz naturalne materiały były dla nas podstawą w myśleniu o tej przestrzeni. – tłumaczy Małgorzata Romanowicz, Architektka Prowadząca i Specjalistka projektowania Less Waste w Workplace.

 

Wdrożenie projektu nie oznacza końca pracy nad nim: w założeniu po roku użytkowania ma nastąpić weryfikacja rozwiązań. Przestrzeń stworzona dzięki ludzkiej współpracy będzie więc żyła również z uwzględnieniem czynnika ludzkiego.

 

Zdjęcia: Adam Grzesik

Photo. Cosmoderna

Photo. Cosmoderna

Photo. Cosmoderna

Photo. Cosmoderna

Photo. Cosmoderna

Photo. Cosmoderna