Empatia i architektura cienia – premiera 8. numeru Architecture Snob w Pałacu Krasińskich
Zdjęcia: Anna Czarnota / NOWY ŚWIAT 24H; Vlad Baranov
Premiera 8. numeru Architecture Snob odbyła się w niezwykłym miejscu – Pałacu Krasińskich w Warszawie. Ten barokowy klejnot stolicy, zaprojektowany przez Tylmana z Gameren, jest nie tylko arcydziełem architektury, ale także żywym świadkiem historii pełnej politycznych ambicji i dramatycznych zwrotów. Pałac, zainspirowany klasycznym układem “entre cour et jardin”, przez wieki imponował symetrią oraz bogactwem dekoracji, stając się symbolem splendoru i prestiżu rodu Krasińskich. To właśnie w tych majestatycznych murach, ożywionych nową energią po niedawnej rewitalizacji, odbyła się premiera magazynu Architecture Snob.
Zdjęcie: Anna Czarnota / NOWY ŚWIAT 24H
Wieczór poprowadziła pełna wdzięku i energii Katarzyna Jaroszyńska, która od samego początku zadbała o powitanie licznie zgromadzonych gości. Ponad 360 architektów, projektantów i osobistości ze świata kultury miało okazję uczestniczyć w tym unikalnym wydarzeniu, które wypełniło Pałac Krasińskich po brzegi kreatywnością, sztuką i innowacyjnymi pomysłami.
Najważniejszą postacią wieczoru była jednak Aleksandra Wasilkowska – bohaterka okładki nowego numeru Architecture Snob. To właśnie wokół niej krąży cały wieczór. Wasilkowska, znana z redefiniowania przestrzeni publicznych i tworzenia architektury inkluzywnej, sprawiedliwej oraz zrównoważonej, przyciągnęła uwagę wszystkich gości. Jej projekt “architektury cienia” – obejmujący miejsca często ignorowane, ale mające ogromne znaczenie dla życia społeczności – był głównym tematem rozmów. Scenografia wydarzenia, również autorstwa Wasilkowskiej, spójnie dopełniła wnętrza pałacu.
Zdjęcie: Anna Czarnota / NOWY ŚWIAT 24H
Nie zabrakło także momentów, które pozwoliły zgromadzonym spojrzeć na historię miejsca, w którym się znaleźli. Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej i Tomasz Konior, architekt odpowiedzialny za rewitalizację pałacu, opowiedzieli o wyzwaniach związanych z przywracaniem pałacu jego dawnej świetności, jednocześnie dostosowując budynek do współczesnych standardów użytkowych.
Wieczór pełen był emocji, inspirujących rozmów i wyjątkowych trunków. Dzięki wsparciu partnerów wydarzenia – Rehau, Tubądzin, Häfele, Saint-Gobain, Dyson, Wienerberger, Kontakt-Simon, Jung, Omnires i Samsung, Jung, Humanscale, Piu Design – goście mogli delektować się nie tylko atmosferą, ale także wyśmienitymi winami od Warsaw Wine Company. United Beverages S.A., serwowała kolekcjonerską odsłonę whisky The Macallan, a Lazise raczyło gości premiery starannie skomponowana kolekcja wina jakości premium. Z kolei CEDC International przygotowało dla gości premiery wina Dark Horse.
Dla tych, którzy nie mieli ochoty na alkohol, przygotowano pyszną alternatywę -kawę od Coffee Plant. Szczególnym powodzeniem cieszyło się Espresso Tonic – idealne połączenie intensywnej kawy z orzeźwiającym tonikiem, które zapewniło gościom energię na dalszą część wieczoru.
Humanscale umożliwił przetestowanie kultowego krzesła Freedom, świętującego swoje 25-lecie. Z kolei Samsung zaprosił gości do swojego świata innowacyjnych sprzętów, prezentując najnowsze technologie, które wzbudziły duże zainteresowanie wśród architektów i projektantów. Prezentowana była również lampa od Artemide, zaprojektowana przez legendarnego Rema Koolhaasa, której unikalny design i funkcjonalność przyciągały uwagę miłośników nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych.
Podczas wieczoru zaprezentowaliśmy także kilka wyjątkowych projektów i produktów naszych partnerów. Omnires zachwycił gości elegancką kolekcją baterii CONTOUR oraz piękną wanną, którą można było podziwiać na miejscu. Jung, znany z innowacyjnych rozwiązań elektroinstalacyjnych, zaprezentował swoje nowoczesne systemy inteligentnego zarządzania budynkami.
Na gości premiery czekały także prezenty od firmy Fale Loki Koki, wyłącznego dystrybutora marki Montibello w Polsce. Kosmetyki tej hiszpańskiej marki do pielęgnacji włosów, charakteryzujące się ekologiczną formułą oraz wysoką jakością, stworzone z naturalnych składników, były miłym upominkiem dla uczestników wydarzenia.
Zdjęcie: Vlad Baranov
Na zakończenie oficjalnej części premiery 8. numeru Architecture Snob odbył się zaskakujący performance Marty Ziółek i Bruno Jasieńskiego. Marta Ziółek to uznana performerka, której twórczość balansuje na granicy tańca, sztuk wizualnych i nowoczesnych technologii. Jej prace, takie jak “Make Yourself” czy “Monstera”, są znane z prowokacyjnych interpretacji tożsamości i ciała w kontekście współczesnej kultury. Marta często wplata w swoje występy elementy feminizmu i emancypacji, eksplorując nowe formy ekspresji cielesnej oraz rytuały związane z kobiecością .
Bruno Jasieński, z kolei, to utalentowany perkusista i performer, który swoją grą wprowadził dodatkowy wymiar emocjonalny do tego wyjątkowego spektaklu. Występ Marty, specjalnie skomponowany na premierę magazynu, przyciągnął uwagę wszystkich. Marta Ziółek wystąpiła w stroju zaprojektowanym przez Aleksandrę Wasilkowską, bohaterkę wieczoru i okładki najnowszego numeru magazynu. Podczas performance’u Ziółek recytowała fragmenty Prawa Budowlanego, nawiązując do roli kobiet w architekturze i podkreślając ich znaczenie w tej zdominowanej przez mężczyzn branży. Był to manifest artystyczny, który subtelnie, ale zdecydowanie wskazywał na potrzebę zmian i większej równości w świecie projektowania i architektury.
Aż do białego rana DJ Amgad dbał o muzyczną oprawę, a energetyczny performans Marty Ziółek i Bruno Jasieńskiego sprawił, że finał wieczoru był prawdziwą ucztą dla zmysłów. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia tego niezapomnianego wydarzenia.