ArchitectureCultureDesignSuccess stories

Magazyn Architecture Snob po raz szósty!

 

Hasłem tego numeru „Architecture Snob” jest luksus. Czym jest on dzisiaj i czy nadal za tym słowem kryje się zbytek i drogie przedmioty? Biorąc pod uwagę specyfikę czasów, w których żyjemy, luksusem wydaje mi się partnerska współpraca. Deadline Architects – bohaterowie jednej z poprzednich edycji magazynu – otwierają każde swoje publiczne wystąpienie hasłem: „współpraca, nie rywalizacja”. Te słowa coraz mocniej ze mną rezonują. Dla mnie, jako krytyka architektury, kluczowe jest wchodzenie w dialog i interakcje z różnymi specjalistami i specjalistkami w swoim fachu. To ważne, żeby mieć otwartą głowę, wymieniać się wiedzą i korzystać z niej na wszystkie możliwe sposoby dla większego dobra. Myślę, że tylko w taki sposób możemy uzdrowić palący się (niestety, coraz częściej dosłownie) świat.

Bohaterowie okładkowi tego numeru to dwa polskie studia, które najbardziej znane są ze swoich projektów wysmakowanych, luksusowych wnętrz. Poznańska mode:lina i warszawskie NOKE Architects nad indywidualny sukces przedkładają dobre relacje. Ramię w ramię udowadniają, że przyjaźń w świecie architektury jest możliwa, a wymiana wiedzy i wzajemne wsparcie są kluczowe dla lepszego projektowania – zrównoważonego i poprawiającego komfort życia nas wszystkich. O kondycji rodzimego designu rozmawiamy z Dorotą Koziarą – projektantką luksusowych marek, która wydaje mi się prekursorką polskich historii sukcesu za granicą. W wywiadzie poznajemy kulisy początków jej współpracy z Atelier Mendini oraz działalności na rzecz promocji polskich talentów na świecie.

 

W tym numerze poznamy też historię Zofii Jaworskiej, Petro Vladimirova i Michała Sikorskiego, czyli osób stojących za przedsięwzięciem, które zostało nagrodzone na tegorocznym London Design Biennale. Celem ich projektu OKNO jest dostarczanie okien z drugiego obiegu do najbardziej potrzebujących regionów odbudowującej się Ukrainy. O niewidzialnym luksusie – czyli przywilejach w przestrzeni publicznej – oraz o dzieleniu się nim z innymi rozmawiamy z kolei z prof. Pippą Catterall.

Zdjęcia okładkowe: Niccolò Berretta
Współpraca stylizacyjna: Robert Kiełb
Projekt graficzny okładek: Ola Niepsuj
Sesja powstała w miejscowości Sperlonga we Włoszech dzięki współpracy z Ceramika Paradyz.

Polecamy również relacje z premiery magazynu:

La Grande Bellezza #6 | Architecture Snob (archisnob.com)

 

Życzę nam wszystkim luksusu niespiesznych i jakościowych spotkań z ludźmi oraz świeżości, jaką mogą wnieść w nasze życia.

 

red. nacz.

Marcin Szczelina