Już 15 lutego wielka gala Simon Architecture Prize 2022!
Finałowa dziesiątka Living Places – Simon Architecture Prize 2022 – jury wyłoniło z nadesłanych 186 projektów z 34 krajów. Konkurs jest prestiżowym wyróżnieniem dla obiektów, które zapewniają komfortowe życie. Projektanci mogą otrzymać nagrodę w jednej z dwóch kategorii: Collective Places oraz Personal Spaces.
Simon Architecture Prize została ustanowiona w 2016 roku i jest cyklicznie przyznawana co 2 lata projektom, które uwzględniają punkt widzenia użytkowników i użytkowniczek architektury oraz ich funkcjonowanie w budynkach. W tej edycji mogły być do niej zgłaszane obiekty ukończone w okresie od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2021 roku, zbudowane na terytorium Europy, Meksyku i Brazylii.
W obecnej edycji w jury wyłaniającym projekty zasiadają: przewodnicząca Carla Juaçaba (brazylijska architektka), Wendy Saunders (belgijska architektka z szanghajskiego studia AIM Architecture), Eduard Callís (zwycięzca kategorii Collective Places Simon Architecture Prize 2020), Salvi Plaja (projektant, prezes stowarzyszenia wzornictwa przemysłowego FAD z Hiszpanii) oraz po raz pierwszy w historii osoba z Polski – Marcin Szczelina, redaktor naczelny magazynu „Architecture Snob”. Posiedzenie jury odbyło się w Madrycie, gdzie dyskutowano o wyborze najlepszych projektów w tej edycji nagrody.
W ramach konkursu odbyło się kilka wydarzeń towarzyszących, jednym z nich było spotkanie w Madrycie z Amandą Sans Pantling – reżyserką filmową i producentką oraz Marcinem Szczeliną – krytykiem i kuratorem architektury, członkiem jury Living Places 2022. Moderatorem spotkania był Ivan Blasi – dyrektor ds. nagród i programów w Fundació Mies van der Rohe. Rozmowa zatytułowana „Budowanie emocji poprzez filmowanie architektury” była okazją do odpowiedzi na następujące pytania: Jak komunikacja wpływa na nasze postrzeganie architektury? Co wideo i film wnoszą do komunikacji architektury?
Finałowa piątka w kategorii Collective Places
1. Melopee School w Gandawie (projekt XDGA):
wielofunkcyjna szkoła usytuowana w ograniczonej przestrzeni w dzielnicy portowej, która jest połączeniem przedszkola, szkoły podstawowej, świetlicy oraz obiektów sportowych.

Zdjęcie: Maxime Delvaux
2. Chapel Ingá Mirim w brazylijskiej Itupevii (projekt Messina Rivas):
kaplica zlokalizowana 80 kilometrów od São Paulo, na terenie XIX-wiecznej posiadłości. Obiekt wykorzystał materiały pochodzące z konstrukcji kolonialnej, aby oddać je lokalnym mieszkańcom w postaci wspólnego budynku do obrządków religijnych.
Zdjęcie: Federico Cairoli
3. Health Center Cap Cotet w Barcelonie (projekt BAAS):
centrum zdrowia, które na nowo definiuje jakość wnętrz w budynkach użyteczności publicznej. Obiekt składa się z trzech naw, podobnych do tych znanych z kościołów, a jego centralnym miejscem stała się poczekalnia pełna naturalnego światła słonecznego.
Zdjęcie: Gregori Civera
4. Pilares Presidentes De México w mieście Meksyk (projekt Rozany Montiel | Estudio de Arquitectura):
miejski społeczny projekt, przygotowany na zlecenie rządu Meksyku. Stanowi centrum spotkań obywatelskich, w którym znajdują się m.in. warsztaty artystyczne i rzemieślnicze, sala taneczna, sala do jogi oraz przestrzenie przedsiębiorczości i kształcenia zawodowego.
Zdjęcie: Sandra Pereznieto
5. Kithara Music Public Kiosk w mieście Meksyk (projekt TO Arquitectura):
muzyczny kiosk usytuowany w marginalnej części miasta, zwanej Yugelito, w obszarze konfliktowym ze względu na jakość gleby, niedobór wody oraz poziom przemocy. Ściany i sklepienie obiektu zostały wykonane z materiałów przekazanych przez lokalną społeczność.
Zdjęcie: TO
Finałowa piątka w kategorii Personal Places
1. 8 Protected Public Dwellings w Palmie (projekt IBAVI):
socjalny budynek mieszkalny i znajdujący się przed nim deptak. Projekt został wyróżniony m.in. za przemyślane zastosowanie kamiennych sklepień kolebkowych oraz wentylację krzyżową, która wykorzystuje bryzę morską.
Zdjęcie: José Hevia
2. Rambla Climate-House w hiszpańskiej Molina de Segura (projekt Andresa Jaque’a i Miguela Mesa del Castillo):
obiekt, który jest częścią inicjatyw stowarzyszeniowych, mających przyczynić się do naprawienia szkód środowiskowych, spowodowanych nadmierną urbanizacją. Zbiera wodę, aby przywracać utracony system wąwozów (ramblas).
Zdjęcie: José Hevia
3. Petralona House w Atenach (projekt Point Supreme):
budynek, który odczarowuje złą prasę architektonicznego kolażu. W umiejętny sposób łączy z pozoru niepasujące do siebie elementy w spójną narrację przestrzenną.
Zdjęcie: George Messaritakis
4. Rain Harvest Home w meksykańskim Temascaltepec (projekt wykonany przez Robert Hutchison Architecture & JSA Arquitectos):
trójdzielny dom zlokalizowany w górach położonych na zachód od miasta Meksyk. Budynek przykuwa uwagę swoją integracją z okolicznym krajobrazem oraz naturalnymi cyklami przyrody.
Zdjęcie: Jaime Navarro
5. House In Dumbrava Vlasiei w Bukareszcie (ADNBA):
obiekt wyraziście określony przez ogrody i wnętrza. Architektura domu wyznacza liczne scenariusze poruszania się po całej przestrzeni.
Zdjęcie: Sabin Prodan
Uroczysta ceremonia wyłonienia zwycięskich projektów w obu kategoriach odbędzie się15 lutego 2023 roku w Cinema Phenomena w Barcelonie.