ArchitectureCulture

7 kwietnia w salonach sieci Empik ukaże się drugi numer dwujęzycznego magazynu „Architecture Snob”. Kwartalnik poświęcony architekturze i designowi skupia się na tematach odpowiedzialności społecznej i środowiskowej w projektowaniu.

 

Tematem przewodnim numeru jest miłość, a jego skład zamknięty został w przeddzień wybuchu wojny w Ukrainie. Fakt inwazji ze strony Rosji zdążyliśmy więc zaznaczyć jedynie we wstępnym tekście. I choć na pierwszy rzut oka artykuły zawarte w „Architecture Snob” mogą wydawać się nieadekwatne do zaistniałej sytuacji, w gruncie rzeczy na łamach drugiego numeru rozmawiamy o wartościach, które są dzisiaj wyjątkowo potrzebne.

 

Bohaterką numeru jest profesor Ewa Kuryłowicz, z którą rozmawiamy o empatii jako najważniejszej umiejętności, którą powinni odznaczać się architekci i architektki. Dziś, kiedy wykorzystujemy wszelkie możliwe zasoby, by zapewnić schronienie osobom uciekającym przed wojną, wyraźnie widać jak ważna jest architektura tworzona z uważnością skierowaną na człowieka. Dostrzegamy potrzebę projektowania przestrzeni publicznych w odniesieniu do możliwych kryzysów i zmian, ale przede wszystkim podstawowych potrzeb użytkowników.

 

Słowa Ewy Kuryłowicz wybrzmiewają w myślach i postawach niemal wszystkich osób, które pojawiły się na łamach drugiego numeru „Architecture Snob”. O miłości i pracy architekta rozmawiamy w nim z parami, które dzielą swoje życie prywatne i zawodowe: z Dorotą Sibińską i Filipem Domaszczyńskim, Elizabeth Diller i Ricardo Scofidio, Tomaszem Koniorem i Dominikiem Korosiem, Marie-Hélène Fabre i Didierem Faustino.

 

W nowym „Architecture Snob” kontynuujemy dyskusję z Krystyną Łuczak-Surówką i Zuzanną Skalską o polskim designie. Rozmówczynie zwracają w niej uwagę na potrzebę innego spojrzenia na projektowanie – zorientowanego na rozwiązywanie problemów i ułatwianie życia, a nie na generowanie kolejnych ładnych przedmiotów. 

 

Dzisiaj wiemy, że stoimy przed nowymi wyzwaniami, ponieważ proces zmian społecznych zapoczątkowany przez migrację osób uciekających przed wojną w Ukrainie, przynosi za sobą szereg wyzwań dla polskiego designu i architektury. Wciąż dyskutujemy o katastrofie klimatycznej i tym jak możemy jej przeciwdziałać. W magazynie znalazły się m.in. rozmowy z Aleksandrem Krajewskim, który opowiada o architekturze naturalnej czy Anną Vonhausen, ujawniającą szczegóły pro-ekologicznej metamorfozy marki VANK.

 

W numerze: Ewa Kuryłowicz, Dorota Sibińska, Filip Domaszczyński, Elizabeth Diller,  Ricardo Scofidio, Tomasz Konior, Dominik Koroś, Marie-Hélène Fabre, Didier Faustino, Ivan Blasi, Szymon Wojciechowski, Wojciech Kolęda, Piotr Grochowski, WXCA, Hannelore Caenepeel, Anna Domin, Anna Ostrowska, Paweł Świerczek, Krystyna Łuczak-Surówka, Zuzanna Skalska, Anna Vonhausen, Katarzyna Księżopolska, Maciej Szupica, Raf Skowroński, Aleksander Krajewski, Anna Diduch, Bartek Barczyk, Aga Gruszka, Marcin Szczelina.