Jesteśmy snobami architektury. Jesteśmy z tej części Europy, która przez jednych jest nazywana Środkową, przez innych Wschodnią, a jeszcze innych – Międzymorzem. Przestrzeń, w której żyjemy, nie jest nam obojętna. Wierzymy – tak jak wybitny kurator i guru krytyki architektury Aaaron Betsky, który swoją ostatnią książkę zatytułował „Architecture Matters” – że architektura się liczy. I dotyczy bezwzględnie wszystkich.

 

To, jak architekci projektują i co budują, trwa zwykle przez pokolenia. Wpływa na życie i wyobraźnię ludzi, kształtuje dzielnice, miasta, kraje; nadaje ramy naszym działaniom. Im lepiej rozumiemy architekturę, tym lepszym możemy uczynić świat.

Dlatego chcemy zarażać dyskusją o przestrzeni, w której żyjemy, i obiektach, wśród których funkcjonujemy. Chcemy zarażać tą debatą wszystkich, a zwłaszcza tych, którzy do tej pory o architekturze, projektowaniu nie mieli dużego pojęcia. Uważamy, że architektura nie powinna być hermetyczna, dyskutowana jedynie wśród architektów i grono wybrańców – krytyków tej dziedziny, wykładowców akademickich, urbanistów, jurorów konkursów. Platforma „Architecture Snob” będzie dawać narzędzia do tej dyskusji.

Będziemy na niej w przystępny sposób przybliżać najciekawsze zjawiska dotyczące architektury, designu, kultury i stylu życia (bo jedno nie istnieje bez drugiego). Zamierzamy informować, jak wygląda w tej dziedzinie debata za granicą. Chcemy też wejść w międzynarodowy dyskurs z naszą środkowoeuropejską perspektywą. Dlatego głównym językiem naszej platformy jest angielski (wszystkie teksty dostępne będą także w wersji polskiej).

 

Obok platformy internetowej będziemy również wydawać magazyn „Architecture Snob” na papierze – z dystrybucją międzynarodową. Magazyn pomyślany jest jako kwartalnik w formie albumowej, o wyjątkowym designie i z wyselekcjonowanymi tekstami, napisanymi przez najlepszych dziennikarzy i krytyków w kraju i za granicą.

 

Bądźcie z nami!

#matters