ArchitectureDesign

Fundacja Miesa van der Rohe właśnie ogłosiła zwycięzców tegorocznej edycji Mies van der Rohe Award!

 

Mies van der Rohe Award to najważniejsza i najbardziej prestiżowa europejska nagroda w dziedzinie architektury. Raz na dwa lata wybierany jest najlepszy budynek minionych dwóch lat powstały na kontynencie europejskim. Nagroda, którą nazwano na cześć słynnego niemieckiego architekta, głównego twórcy XX-wiecznego modernizmu – to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Fundacji Miesa van der Rohe. Przyznawana od 1987 roku jest najlepszym barometrem stanu europejskiej architektury.

 

W tym roku do nagrody nominowano 362 realizacje z 38 krajów. 17 stycznia poznaliśmy 40 realizacji wyłonionych spośród nominowanych z całej Europy. To tzw. krótka lista EU Mies Award 2022. Wśród projektów na krótkiej liście nagrody znalazł się zmodernizowany Targ Błonie zaprojektowany przez Pracownię Architektoniczną Aleksandry Wasilkowskiej. Z kolei Pracownia KWK Promes Roberta Koniecznego w tej edycji nagrody reprezentuje Czechy. Zaprojektowana przez architektów ze Śląska Galeria Plato znalazła się w finałowej piątce najlepszych projektów w Europie.

 

Pozostali finaliści to: Study Pavilion na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku (Dolna Saksonia), projektant: Gustav Düsing & Max Hacke (Berlin); Szkoła Reggio w Madrycie, którego twórcą jest ANDRES JAQUE / OFFICE FOR POLITICAL INNOVATION (Madryt); Dobudówka do Klasztoru św. Franciszka w Sainte-Lucie-de-Tallano / Santa Lucia de Tallà (Korsyka), projekt: Amelia Tavella Architectes (Aix en Provence); Häge w Lund (Prowincja Skania County), którego twórcą jest Brendeland & Kristoffersen architects (Oslo). 

 

Wyboru dokonało jury, w którego skład weszli: Martin Braathen z Oslo, Pippo Ciorra z Rzymu, Frederic Druot z Paryża/Bordeaux, Tinatin Gurgenidze z Tbilisi/Berlin, Adriana Krnačova z Pragi, Makumbundu Hall z Luksemburga i Hrvoje Njiric z Zagrzebia. 

 

Ogłoszono również dwóch finalistów w kategorii “Emerging architect”: SUMA arquitectura (Madryt)  za projekt Biblioteki Gabriel García Márqueza w Barcelonie (Katalonia) oraz pracownię Branco del Rio (Coimbra) za projekt Placu i Biura informacji turystycznej w Piódão (Centralna Portugalia).

 

Zdaniem jury 7 prac uznanych za finalistów stanowi model i odniesienie dla samorządów miejskich ponieważ wszystkie tworzą inkluzyjne środowisko do życia wysokiej jakości. Większość z nich przekształca i usprawnia warunki zwykle mniejszych społeczności w miejscach, w których nastąpiły różnorakie procesy zapomnienia, tj. w byłych obszarach przemysłowych, niewielkich miejscowościach wiejskich i na peryferiach miast. Jeśli chodzi o większe miasta, te dzieła znajdują się raczej w obszarach peryferyjnych, co pozwala na tworzenie silnych więzi z mieszkańcami tych dzielnic. Te siedem prac wykracza poza paradygmat zrównoważonego rozwoju i udoskonala codzienną architekturę, miejsca, w których mieszkamy i uczymy się, gdzie się spotykamy, rozmawiamy i miło spędzamy czas.

 

W marcu członkowie jury odwiedzili piątkę finalistów w celu wyłonienia zwycięzcy.  25 kwietnia ogłoszono zwycięzców! Najlepszym budynkiem w Europie został Study Pavilion na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku (Dolna Saksonia), zaprojektowany przez Gustava Düsinga i Maxa Hacke z Berlina.

 

Nowo wybudowany pawilon do nauki na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku zbudowano na idei otwartej przestrzeni zaprojektowanej z myślą o różnych zajęciach studenckich. Pomysł opiera się na zasadzie super struktury, która pozwala użytkownikowi na zmianę i powtórną konfigurację układu budynku w celu spełnienia nieustannie zmieniających się wymagań szybko rozwijającego się kampusu. Pawilon, dzięki elastycznemu układowi, staje się efemeryczny i responsywny.

 

Zdjęcia: Iwan Baan

 

W kategorii „Emerging architect” zwyciężyła pracownia SUMA arquitectura za projekt Biblioteki Gabriela Garcíi Márqueza w Barcelonie.

 

Biblioteka Gabriel García Márquez jest pionierskim budynkiem i punktem zwrotnym, będącym  zwieńczeniem 30-letniego planu budowy tego typu placówek w Barcelonie. Znajduje się w  dzielnicy robotniczej, w której przez lata brakowało znaczących inwestycji i która domagała się swojego „pałacu dla ludu”.

 

Zdjecia: Jesus Granada

 

 

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 14 maja 2024 r. w Barcelonie.