ArchitectureDesign

OVO Grąbczewscy Architekci mają już 20-letnią historię, której początki odnajdziemy w Katowicach. Od tego czasu biuro architektoniczne zdobyło wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, a rok 2022 przyniósł mu wystawę „Playing Architecture”. To retrospektywna podróż po najciekawszych projektach zespołu pasjonatów oraz otwarte zaproszenie do współtworzenia architektury, która dostarcza pozytywnych bodźców, również zabawy.

 

Tekst: Mateusz Trzebiatowski

 

OVO Grąbczewscy Architekci to jedna z najbardziej nagradzanych polskich pracowni architektonicznych. To m.in. dwukrotni zwycięzcy Nagrody Roku SARP (2006, 2016) oraz trzykrotni finaliści nagrody Życie w Architekturze (2012, 2015, 2021), a zaprojektowane przez nich Muzeum zostało w 2017 roku nominowane do Nagrody Miesa van der Rohe. 

 

Miejscem wystawy „Playing architecture”, która odbywała się na przełomie marca i kwietnia, było Architecture Galerie Berlin, stworzone i prowadzone przez Ulricha Muellera w zabytkowym budynku, usytuowanym na berlińskim Karl-Marx Alee 56. W przeciągu 20 lat działalności, galeria pokazywała prace najbardziej znanych architektów i architektek. W ich gronie znaleźli się m.in. Philippe Rahm, Tatiana Bilbao czy Roger Boltshauser. Dziś nie tylko organizuje wystawy, ale także stanowi ważną przestrzeń do dyskusji o architekturze.

 

OVO Grąbczewscy Architekci, zdjęcie: Bartek Barczyk

 

„Playing architecture”, czyli „zabawa w architekturę” zaprasza do dialogu, sprzeciwiając się temu, co powtarzalne i opatrzone. Zachęca do wywoływania silnych emocji oraz zaskakiwania nietuzinkowymi rozwiązaniami. Porusza też zagadnienie wolności w architekturze, jako dziedzinie sztuki, która jest wpisana w wiele ograniczających kontekstów – budżet, prawo, fizyka czy oczekiwania klienckie to tylko niektóre z nich. Wystawa zachęca zatem do odważnych poszukiwań piękna oraz niespodzianek w architekturze – na przekór presji zysku i optymalizacji działań.

 

Osoby odwiedzające wystawę zostały zaproszone do modyfikacji ekspozycji. Jedną z głównych zasad przestrzeni stało się przekorne „proszę dotykać eksponatów”. To zachęta do uczestnictwa w tytułowej „zabawie w architekturę”, która – jak zauważają osoby z OVO Grąbczewscy Architekci – nie jest zarezerwowana wyłącznie dla architektów i architektek.

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /usr/home/Archisnob/domains/archisnob.com/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 184