„Wnętrza. Luksus. Ze Staniec” – nowy podcast o architekturze wnętrz.
– Od dzieciństwa moją głowę zajmowały wyobrażenia o pięknych wnętrzach. Tworzyłam meble z kartonowych pudełek, rysowałam, malowałam, rzeźbiłam, a wszystko to po to, aby spełnić marzenia o pracy w zawodzie architekta wnętrz – wspomina Monika Staniec. Jej najnowszym projektem jest podcast „Wnętrza. Luksus. Ze Staniec”, któremu patronujemy. W dzisiejszej rozmowie pytamy autorkę o kulisy tego przedsięwzięcia.
Architecture Snob: Jak powstał pomysł na twój autorski podcast?
Monika Staniec: Jestem architektką wnętrz, a swoją przygodę z działaniami medialnymi rozpoczęłam około dwóch lat temu, kiedy zostałam ambasadorką marki Geberit Polska. Dotychczas pokazywałam kulisy swojego życia zawodowego głównie na Instagramie. Mój profil zaczął wzbudzać coraz większe zainteresowanie, więc wpadłam na pomysł startu live streamingów. Co tydzień zapraszam inspirujących gości do rozmowy o wnętrzach. Byli nimi między innymi Anna Grużewska, z którą rozmawiałam na temat publikacji architektonicznych w magazynach branżowych, osoby zajmujące się social mediami, firmy oraz producenci. Seria zaczęła świetnie żyć i ma pozytywny odbiór. Czułam jednak niedosyt, brakowało mi poruszania innych zagadnień. Tak powstał pomysł na stworzenie podcastu „Wnętrza. Luksus. Ze Staniec.”, który ma być skierowany do wszystkich osób zainteresowanych tym tematem, nie tylko specjalistów.
O czym będziesz rozmawiać z zaproszonymi osobami?
Moim założeniem są rozmowy o wnętrzach premium. Na początek zaprosiłam dwanaście osób. Każdej z nich zadaję to samo pytanie – „czym jest dla ciebie luksus?”. Tematyka odcinków jest zatem wprost wyciągana z tytułu podcastu. Co ciekawe, ile ludzi, tyle opinii. Przeprowadziłam już kilka takich rozmów – również ze znajomymi architektami i moimi serdecznymi przyjaciółmi. Podcast jest projektem eksperymentalnym – to jeden z pierwszych tego typu o wnętrzach i luksusie w Polsce – mówiących o nich nie w kontekście biznesowym, tylko indywidualnego posiadania dóbr.
Zdjęcie: Wojciech Dziadosz
W jaki sposób twoi rozmówcy definiują luksus?
Definicja luksusu jest zupełnie inna dla każdego. To może być na przykład niezależność czy życie, w którym nie występują obawy o finanse. Dla wielu osób będzie nim też kontakt z naturą. Tym, co mnie fascynuje, są różne zdania dotyczące tego, jak powinny być wyposażane wnętrza – premium nie dla każdego oznacza stereotypową pozłacaną armaturę. Częściej mówi się o wygodzie, funkcjonalności czy ergonomii. Niektóre osoby za luksusowe wnętrza uważają te w pełni zautomatyzowane, wpisujące się w definicję smart home. Inne określają tak możliwość posiadania różnych lokali – jednego miejskiego, a drugiego na wsi, do odpoczynku w czasie weekendów. Niektórzy luksusowe wnętrza postrzegają bardzo metaforycznie – jako cechy drugiego człowieka związane z pozytywnymi emocjami, takimi jak miłość.
Kiedy startuje twój podcast i czyje definicje luksusu będzie można w nim poznać?
Cykl startuje w ostatnim tygodniu lutego, a kolejne odcinki będą ukazywały się pod koniec każdego miesiąca. Pierwszą zaproszoną osobą jest Aneta Duchnowska, reprezentantka firmy Gessi. Będę z nią rozmawiała o tym, czym jest luksus we wnętrzach. Moja rozmówczyni pracuje dla włoskiej firmy, z którą jest związana już od kilkunastu lat. Zdradzi nam rąbka tajemnicy, w jaki sposób Włosi odbierają luksus. Na ten moment mogę powiedzieć, że w dużej części jest nim powrót do natury. Wśród zaproszonych gości, którzy potwierdzili swój udział, znajdują się też Katarzyna Kraszewska czy Roland Stańczyk – uznani architekci wnętrz. Każda z osób podejmie inną dziedzinę wnętrzarstwa. Będę rozmawiała o sztuce, zapachach do pomieszczeń, ich personalizacji, zindywidualizowanym podejściu do wnętrz. Gości dobierałam w taki sposób, aby każdy z nich specjalizował się w nieco innym zagadnieniu wnętrzarskim. To będzie ciekawe zderzenie.
Jakiej długości będą twoje podcasty i gdzie będzie można ich posłuchać?
Statystyki mówią, że najczęściej słuchamy podcastów podczas joggingu, spaceru czy jazdy autem, bo to czas wolny, przeznaczony wyłącznie dla nas samych. Tym się kieruję – nie chciałabym, żeby odcinki były dłuższe niż półtorej godziny, aby słuchacz nie musiał do nich powracać kilkukrotnie, a mógł się z nimi zapoznać w maksymalnie dwóch podejściach. Sama słucham sporo podcastów, jeżdżąc autem. Kiedy wpada mi w ręce godzinny podcast, to bardzo się cieszę, bo wiem, że znalazłam pigułkę wiedzy. Chętnie jej wysłucham, kiedy docieram samochodem z punktu A do punktu B. „Wnętrza. Luksus. Ze Staniec.” będzie można posłuchać na Spotify.
Kto odpowiada za identyfikację wizualną twojego podcastu?
Za warstwę graficzną odpowiada wrocławska artystka, Ewa Ziembicka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Do każdego odcinka będzie tworzyła indywidualny kolaż – z materiałów, które dostarcza nam gość i tych, które wybieram ja sama. Będziemy prezentować kolejne premiery w zindywidualizowany sposób.
Podcastu Moniki Staniec będzie można posłuchać pod koniec lutego na Spotify:
https://tiny.pl/w4kpj
Będzie również nagrywany i dostępny do oglądania w serwisie YouTube: https://tiny.pl/w48p7
Zapraszamy też do śledzenia live streamingów architektki wnętrz na Instagramie:
https://www.instagram.com/monikastaniec.architektwnetrz/