ArchitectureCultureDesign

„Wnętrza. Luksus. Ze Staniec” –druga część nowego podcastu o architekturze wnętrz.

 

Tekst: Monika Staniec

 

Podcast Wnętrza. Luksus. Ze Staniec. był ideą, która istniała w moich planach od niedawna. Wiedziałam, że chcę podjąć rozmowę o wnętrzach z osobami z szeroko pojętej branży wnętrzarskiej, jednak nie miał być to kolejny poradnik dotyczący urządzania wnętrz lub o tym, jak tworzyć swój biznes. Tak powstał pomysł, aby mówić o luksusie we wnętrzach. O wnętrzach mówi się dużo w kontekście ich jakości wizualnej, funkcjonalności i ergonomii. Mówimy o tym, że ważne we wnętrzu są sztuka i design. A czy otwarcie mówimy o luksusie, o pieniądzach, które są niezbędne do zbudowania wnętrz i o tym, jak lubimy funkcjonować w otoczeniu pięknych i wygodnych przestrzeni? Nie. 

 

Pierwsza część, w której rozmawiałam z Anetą Duchnowską z Gessi przyjęła się ze świetnym odbiorem wśród słuchaczy. Aneta zdradziła, czym dla niej jest luksus, ale też opowiedziała o kilku anegdotach z życia. Mi najbardziej w pamięć zapadła opowieść o uratowaniu mężczyzny w samolocie, który zakrztusił się orzeszkiem. To są chwile, w których należy zachować zimną krew. Tak też zrobiła się Aneta. Kobieta, która na co dzień pracuje dla włoskiego producenta ekskluzywnej armatury ma swoją definicję luksusu, a o niej posłuchaj w nagraniu na Spotify lub Youtube. 

 

Gościem drugiej części podcastu Wnętrza. Luksus. Ze Staniec. jest krytyk i kurator architektury, Marcin Szczelina, który bez wahania przyjął zaproszenie do rozmowy. Zgodził się również, aby jego magazyn Architecture Snob objął patronat nad moim projektem. 

Czym dla Marcina jest luksus? Jaką definicję przyjmuje to zagadnienie w architekturze? O tym i o innych tematach, które podjęliśmy podczas rozmowy wysłuchaj na Spotify/ Monika Staniec Architekt Wnętrz i Youtube/ Monika Staniec Architekt Wnętrz. 

 

Za stronę wizualną podcastu, a więc stworzenie grafiki w formie kolażu zadbała jak zawsze, niezastąpiona Ewa Ziembicka. Ewa ma niezwykły zmysł analityczny. Po dostarczeniu niezbędnych elementów, bardzo szybko wykonała szkice, spośród których wybrałam ten ostateczny. Geometryczne formy, nuta Bauhausu również grają w mojej duszy. Widząc publikacje Marcina Szczeliny, które znalazłam w internecie i w druku, wybrałam dwa kolory do okładki podcastu i są to niebieski i czerwony. Bardzo pasują zarówno do Moniki jak i Marcina, to dwoje bardzo wyrazistych ludzi. Tak też chciałam ich zaprezentować. – mówi Ewa Ziembicka.

 

 

 

 

Zapraszam Cię do wysłuchania rozmowy #2 z Marcinem Szczeliną:

https://open.spotify.com/episode/6mBaPxDLAM9eQlnuHb9AHS

https://www.youtube.com/watch?v=QOgMJMTAmsQ

Monika Staniec