ArchitectureCultureDesign

Wieczór z magazynem Architecture Snob i spotkanie z architektem Fernando Menisem w Madrycie

 

Kiedy: 4 maja 2023, 18:00 – 21:00

Gdzie: Madryt, Casa de la Luz de Simón, C. de Sta. Cruz de Marcenado, 1

Rejestracja: wstęp bezpłatny bezpłatna, obowiązuje wcześniejsza rejestracja: https://www.eventbrite.com/e/fernando-menis-the-nature-of-reevaluated-architecture-tickets-625145606337?fbclid=IwAR2LKisBIirpm3x90H76i4Wg5XHKkC1UzLNWrR7r9ieJ3ozJQ57hJNGEmNI

 

– Mój przyjaciel zawsze powtarza, że lekarz zajmuje się człowiekiem od skóry w głąb, a architekt – od skóry na zewnątrz. Mamy więc odpowiedzialność za to, żeby ludzie żyli w dobrych warunkach – mówi Fernando Menis, hiszpański architekt, mieszkający i pracujący na Teneryfie, autor projektu CKK Jordanki w Toruniu

 

Wieczór z magazynem Architecture Snob w Madrycie, będzie okazją do refleksji nad faktem, że że nie da się projektować w oderwaniu od tego, co dzieje się na świecie. Architektura musi więc odpowiadać na zjawisko migracji, które bezpośrednio wpływa na pogłębienie się kryzysu mieszkaniowego; musi także stanąć w obliczu katastrofy klimatycznej, przed którą ostrzegają nas coraz częstsze anomalie. Obserwacja i uczenie się na podstawie praktyk projektowych, które zwracają uwagę na obieg zamknięty i lokalność, co ma kluczowe znaczenie dla sposobu wykorzystania materiałów w budownictwie, może ulepszyć nasz zbudowany świat. Tego typu podejściem zajmuje się magazyn Architecture Snob, który powstał, by krytycznie i konstruktywnie analizować kierunek, w jakim powinna rozwijać się współczesna architektura. 

 

Wydarzenie w Madrycie  jest okazją do zapoznania się z twórczością Fernando Menisa, bohatera okładkowego trzeciego numeru Architecture Snob i jest częścią prezentacji  magazynu, który od niedawna jest dystrybuowany w Hiszpanii.

 

Program wieczoru:

> Start

18:15/20-18:20

> Wprowadzenie

18:20 – 18:40

Marcin Szczelina, krytyk architektury

18.40 – 19.00

Fernando Menis, architekt

> Rozmowa

19:00 – 19:30

Dyskusja z udziałem architekta Fernando Menisa,  Ivana Blasiego, kuratora nagród i programów Fundacji Miesa van der Rohe oraz Marcina Szczeliny, redaktora naczelnego Architecture Snob..

>Koktajl

19:30 – 21:00

 

Fernando Menis jest założycielem i głównym architektem pracowni projektowej „Fernando Menis”. Profesor na uczelniach: European University of Canarias, University of Hong Kong (UHK), European University of Madrid. Przewodniczący Laboratorium dla Innowacji w Architekturze, Designie i Zaawansowanej Turystyce na Teneryfie. Specjalizuje się w architekturze monumentalnej i obiektach użyteczności publicznej. Jest autorem lub współautorem projektów takich jak: Insular Athletics Stadium (2007), Magma Art & Congress (2005), Basen na Sprewie w Berlinie (2004), Presidency of the Canary Islands (1999). Wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach. Jego projekty były publikowane na łamach największych światowych czasopism architektonicznych.

Ivan Blasi – hiszpański architekt, kurator i krytyk. Ukończył architekturę na Escola Superior W 2003 roku wspólnie z dwoma partnerami stworzył 100 Arquitectura, a od 2005 roku uczy w Architecture Centre w Barcelonie, gdzie wykłada architekturę XX wieku oraz architekturę współczesną w Europie. W latach 2007–2010 współpracował z Docomomo Ibérico, a w latach 2010–2015 był sekretarzem generalnym Docomomo International. Obecnie jest kuratorem nagrody Miesa van der Rohe oraz kuratorem programów w Fundacji Miesa van der Rohe w Barcelonie. 

Marcin Szczelina – krytyk i kurator architektury. Wydawca i redaktor naczelny magazynu Architecture Snob. Od 2014 roku ekspert europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award. Juror europejskiej nagrody Simon Architecture Prize 2022. Ekspert Climate Leadership Programme pod auspicjami UN Environment Programme ONZ.