ArchitectureDesign

Trzeci numer magazynu architektonicznego „Architecture Snob” ma premierę 7 października w ogólnopolskiej dystrybucji sieci salonów Empik. Hasłem przewodnim publikacji jest dystans, do którego zachęca krytyk architektury i redaktor naczelny magazynu Marcin Szczelina. W jego interpretacji to umiejętność zatrzymania się w świecie, który bez ustanku pędzi i zalewa nas negatywnymi bodźcami. Chwilowe wycofanie się pomaga nie tylko w trosce o osobisty dobrostan, ale także w znajdowaniu rozwiązań dla problemów, z którymi mierzymy się każdego dnia również w świecie architektury.

 

Fernando Menis fot. Bartek Barczyk

 

Nowe wydanie ma dwie kolekcjonerskie okładki. Na jednej znajduje się zamieszkujący Teneryfę architekt, Fernando Menis, autor m.in. wielokrotnie nagradzanego Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu. Na drugiej odnajdziemy projektantów, którzy stoją za berlińską pracownią Deadline Architects, czyli Brittę Jürgens i Matthew Griffina – osoby zaangażowane w projektowanie, miejski aktywizm i sztukę. Cała trójka w wywiadach otwierających magazyn patrzy na Polskę z dystansu. Pomimo różnic w wizji architektury, ma wspólny cel – odpowiedzialność. Projektowanie zdaniem bohaterów i bohaterki numeru powinno skupiać się na szukaniu rozwiązań dla postępującego kryzysu mieszkaniowego i katastrofy klimatycznej. Do tej myśli blisko jest również pozostałym bohaterkom i bohaterom trzeciego numeru „Architecture Snob” oraz redakcji periodyku.

 

Britta Juergens, Matthew Griffin fot. Bartek Barczyk

 

Magazyn jest przestrzenią dla osób, które patrzą na projektowanie nie tylko przez pryzmat piękna i zysków. Wywiad z Jordim Badią, założycielem pracowni BAAS Arquitectura, to rozmowa o pomysłach na poprawę warunków życia mieszkańców oraz relacji między architekturą a środowiskiem naturalnym. Z kolei Marta Sękulska-Wrońska i Szczepan Wroński z WXCA opowiadają o odpowiedzialności architektury w kontekście publicznym i komercyjnym. „Architecture Snob” jest też miejscem dla opowieści o designie. Oskar Zięta opowiada o paradoksach designu w czasach wielkich kryzysów, redakcja zagląda też do przestrzeni sztuki i interesujących lokali użytkowych.

 

„Architecture Snob” zamyka „Zrównoważona końcówka”, a w niej na pytania o odpowiedzialnej architekturze, cyrkularnym budownictwie i zrównoważonym mieście odpowiada Agnieszka Kalinowska-Sołtys, prezeska Zarządu Głównego SARP. To pierwsza kobieta na tym stanowisku w ponad osiemdziesięcioletniej historii stowarzyszenia. W magazynie znajdziemy też opowieści innych, równie inspirujących bohaterek. Projektantka Gosia Baczyńska opowiada o udanym procesie projektowania użytkowego, w tym przypadku ceramiki. Z kolei arkana rynku sztuki w Polsce przybliża Joanna Rzepka – współtwórczyni Galerii Szarej, która w tym roku przeniosła swoją siedzibę z Katowic do Warszawy.

 

„Architecture Snob” jako jedyne wydawnictwo w 2022 roku zostało zakwalifikowane do raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Za druk odpowiedzialna jest Drukarnia Akapit, która tworzy jakościowe publikacje, korzystając z ekologicznego papieru i technik drukarskich, które redukują ślad węglowy. Tematyka każdego z numerów tworzy spójną opowieść, która nie ulega dezaktualizacji. Pod hasłem przewodnim magazynu, #architecturematters (#architekturamaznaczenie), kryje się troska o mądre projektowanie, uwzględniające dobrostan planety i zamieszkujących ją osób.

 

Bohaterzy i bohaterki trzeciego numeru Architecture Snob: Fernando Menis, Britta Jürgens,  Matthew Griffin, Jordi Badia, Thomas Phifer, Grzegorz Jarzyna, Szymon Wojciechowski, Leslie Scanlon, Marta Sękulska-Wrońska, Karolina Janczy,  Szczepan Wroński, Marcin Wojdak, Oskar Zięta, Gosia Baczyńska, Anna Tępińska-Marcinek, Mikołaj Sokołowski, Marie-Pascal Bernard, Joanna Rzepka, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Paweł Olszczyński.

 

Premiera magazynu: Sieć salonów Empik, ilośc stron 160, cena 25zł

www: archisnob.com, Instagram: archi_snob, Facebook: Architecture.Snob

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /usr/home/Archisnob/domains/archisnob.com/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 184