ArchitectureCultureDesign

The Office projektu James & Mau Arquitectura

 

W 2022 roku ukończono położony pod krakowskimi Niepołomicami The Office. W otoczeniu obiektu znajduje się niewielki zielony teren z drzewami, który został wyeksponowany. To przedsionek dla budynku, izoluje pomieszczenia biurowe od przemysłowego charakteru otoczenia.

 

Funkcje budynku zostały ulokowane na dwóch kondygnacjach, które są otoczone sekwencją murowanych ścian, harmonijnie wkomponowanych w zastany krajobraz. Dzięki temu zachowano możliwie największą ilość zieleni, która układa się w trzy strefy, ulokowane wokół obiektu. Oddzielenie części biurowej od terenów przemysłowych sprzyja nie tylko pracy, ale też odpoczynkowi.

 

Zdjęcie: Jakub Certowicz

 

Na parterze znajdują się: recepcje, gabinety, sale konferencyjne, pomieszczenia odpoczynkowe i niewielka część mieszkalna o charakterze gościnnym. Na pierwszym piętrze ulokowano z kolei kameralne gabinety. Klarowny układ funkcjonalny wspiera jakościową komunikację i współpracę.

 

Zdjęcie: Jakub Certowicz

 

Bryła w układzie horyzontalnym posiada zauważalne cofnięcie drugiej kondygnacji, które nadaje jej lekkości. Jej elewację stanowi cegła w układzie bezspoinowym o surowym industrialnym charakterze, a dopełnienie – przeszklenia i aluminiowe żyletki. We wnętrzach dominuje pustak, który został wyeksponowany i współgra z betonowym sufitem.

Strefa komunikacyjna oraz rekreacyjna zostały zlokalizowane przy zewnętrznych ścianach, a przeszklone ściany strefy biurowej cofnięto w głąb. Podwójne przeszklenie poprawia komfort termiczny w budynku, zapobiegając przegrzewaniu się pomieszczeń biurowych.

Zdjęcie: Jakub Certowicz

Zdjęcie: Jakub Certowicz

Zdjęcie: Jakub Certowicz

Zdjęcie: Jakub Certowicz

Zdjęcie: Jakub Certowicz

Zdjęcie: Jakub Certowicz