ArchitectureDesign

Od kilku obrazów na ścianie do zorganizowania wernisażu, czyli sztuka w przestrzeni DEMIURGA

Karolina Kosińska

 

Sztuka w przestrzeni DEMIURGA była obecna już kilka lat temu, kiedy jako firma budowaliśmy nasz własny pierwszy budynek biurowy na poznańskim Górczynie. Myśląc o jego designie, wpadliśmy na pomysł stworzenia wyjątkowej klatki schodowej. Do współpracy zaprosiliśmy znanych poznańskich artystów – Noriakiego, Barta Sucharskiego i Freska, którym daliśmy totalnie wolną rękę, a którzy stworzyli dla nas wyjątkową street artową ścianę. Oprócz artystycznych wizji, znalazły się tam też nasze biurowe powiedzonka, które przypominają nam o różnych zabawnych historiach z DEMIURGowego życia. 

 

Kolejny krok prowadzący nas do kolekcjonowania sztuki zaczął się jakieś dwa lata temu, kiedy kupiliśmy kilka pierwszych obrazów od młodych polskich artystów. Początkowo miały być tylko dekoracją, zdobić ściany biura i być po prostu „ładne”. W szybkim czasie zauważyliśmy jak pozytywne emocje wzbudza obecność sztuki w naszej przestrzeni biurowej. Oprócz pierwotnej funkcji, którą miała spełniać, stała się czymś o wiele więcej. Zachęcała do rozmowy, prowokowała do najróżniejszych rozważań i przemyśleń, stała się swego rodzaju inspiracją. I choć sztuka była w naszym biurze od samego początku jego istnienia, to dopiero teraz możemy śmiało powiedzieć, że jako DEMIURG jesteśmy kolekcjonerami sztuki wszelakiej i widzimy w tym mnóstwo korzyści, którymi chcemy się dzielić. 

„Zainteresowanie sztuką zaszczepiła we mnie częściowo Ewa Voelkel-Krokowicz, Inwestorka, dla której realizowaliśmy Concordię Design Wrocław. Mimo że budownictwo i sztuka to pozornie dwa odległe światy, wierzę, że mogą się w odpowiedni sposób przenikać i uzupełniać. Na co dzień pracujemy w budownictwie – branży mocno zorganizowanej, technicznej, zerojedynkowej. Obcowanie ze sztuką pozwala na oderwanie się od tego świata, na zadbanie o swoją wewnętrzną wrażliwość. Sztuka przekazuje pozytywne emocje, których nam w obecnych czasach bardzo brakuje. Odnajduję w niej luz i spontaniczność, których nie ma raczej w budownictwie.” – Bartosz Kaczmarek, Prokurent DEMIURG

Większa kreatywność pracowników

 

Przestrzeń biurowa, którą wypełnimy dobrze dobraną sztuką jest znacznie przyjemniejsza dla pracowników i wpływa na ich kreatywność. Taki wniosek płynie z wielu badań naukowych przeprowadzanych w różnych środowiskach pracy. Ciekawe wyniki można wyczytać m.in. w raporcie MAKING ART WORK IN THE WORKPLACE zleconym i przeprowadzonym przez International Art Consultants we współpracy z British Council for Offices. Sztuka ma wyjątkową zdolność do wywoływania w ludziach najróżniejszych emocji. Najbardziej fascynujące jest to, że jeden obraz na każdego będzie działać inaczej, będzie wywoływał inne myśli, często skrajnie różne. Dzieła sztuki w przestrzeni biurowej postrzegane są jako „pozytywne rozproszenie uwagi”, które skłaniają do refleksji. Nawet jeśli nie interesujemy się sztuką, zawsze nasz wzrok powędruje w jej kierunku, choćby idąc po kawę do kuchni. To z kolei daje nam kolejne bodźce do rozważań, do wychodzenia poza swoje myślowe schematy. Co za tym idzie – zwiększa naszą kreatywność, zdolność do podejmowania nowych wyzwań. Niektórzy idą jeszcze dalej i upatrują w sztuce, szansy, a nawet przyczyny do wprowadzania innowacji w organizacji. Pewnie coś w tym jest.

Sztuka jako forma CSR 

 

Kolekcjonowanie sztuki traktujemy też poniekąd jako formę społecznej odpowiedzialności biznesu. Z przyjemnością przyglądamy się twórczości młodych artystów i chętnie wspieramy ich działania. Podobnie działamy w naszej organizacji – większość naszej kadry to młode osoby, w których widzimy potencjał i talent. Na przestrzeni lat widzimy tego wymierne efekty, ponieważ wiele pracowników, którzy przyszli do nas tuż po studiach, pracują w DEMIURGU od wielu lat, zdobywając doświadczenie na najtrudniejszych przebudowach. Z wielką dumą przyglądamy się zespołowi, który tak świetnie się rozwija, zdobywa uprawnienia i staje się stroną ekspercką w procesie budowlanym. Dzięki temu, doskonale wiemy jak ważne jest wspieranie młodych talentów, których w Polsce nie brakuje w żadnej branży. Są to osoby, które robią absolutnie fantastyczne rzeczy i należy ich docenić. Chcemy wspierać takie osoby nie tylko kupowaniem ich dzieł, ale również rozpowszechnianiem ich nazwisk, portfolio i talentów. To świetne osoby, które zasługują na poznanie. To jest nasz kolejny cel, który postawiliśmy sobie w tym zakresie. Mamy w głowie wiele pomysłów, które zamierzamy zrealizować m.in. wystawy, wernisaże, eventy artystyczne itp. 

 

DEEPER AND DEEPER by Bart Sucharski, czyli pierwszy wernisaż w DEMIURGU

 

Pod koniec września w naszym biurze wspólnie z Bartem Sucharskim zorganizowaliśmy wystawę jego prac, która okazała się mega sukcesem. Na elewacji naszego budynku powstały charakterystyczne dla Barta, „Pływaczki” w formie instalacji artystycznej, która pięknie współgra z naturalnym światłem, dzięki czemu pływaczki mogą „pływać” po budynku. Bart Sucharski to uznany Artysta, który tworzy prace pełne humoru, ironii, ale też refleksyjne, poruszające i dające do myślenia. Autor projektów „Stop smog” czy „Paradise is very nice”. Prace Barta można zobaczyć w przestrzeni miejskiej w Polsce i na świecie. 

 

Jak opisał sam Artysta: „Wystawa Deeper and deeper to malarska opowieść o stanie wolności i harmonii. Obrazy tworzące wystawę w szczególny sposób eksponują kobiety. Ich odwagę w dążeniu do wolności i poszukiwaniu własnej drogi. Być może staną się inspiracją dla wszystkich podejmujących różne życiowe wybory i wyruszających we własne życiowe podróże.”

 

„Zorganizowaliśmy wernisaż totalnie na naszych zasadach, bez spiny, z fajną energią i pełnym luzem. Wystawie towarzyszyła impreza, na której grali DJ’e z Berlina i z Bali. Obecna była świetna sztuka, a przy okazji wspólne świętowanie. Byli nasi przyjaciele, znajomi artyści, pracownicy DEMIURGA, a nawet sąsiedzi z Górczyna. Naszym celem jest promowanie sztuki i to był świetny kolejny krok w tym kierunku. Na pewno na tym nie zaprzestaniemy.” – Bartosz Kaczmarek, Prokurent DEMIURG

 

O pozytywnym wpływie sztuki w szeroko rozumianym biznesie moglibyśmy pisać jeszcze dużo. To coś w czym się odnajdujemy i co na pewno będziemy chcieli kontynuować. Naszym marzeniem jest połączenie budownictwa ze sztuką. Wierzymy, że te dwie na pozór odległe dziedziny mogą się łączyć i przenikać w subtelny sposób. Chcemy projektować i budować przestrzenie wypełnione sztuką i to w każdym jej znaczeniu. Branża, w której pracujemy na co dzień nie zawsze pozwala na pielęgnowanie swojej wewnętrznej wrażliwości, przeżywanie swoich emocji i bycia tu i teraz. Sztuka daje taką możliwość, dlatego czujemy, że dzięki połączeniu tych dwóch różnych światów uzyskamy naprawdę fajną mieszankę.