ArchitectureCultureDesignTop of the top

Sir David Chipperfield tegorocznym laureatem Nagrody Pritzkera!

 

Brytyjski architekt ma na koncie wiele realizacji, które są na wskroś nowoczesne, ale wyróżniają się zarazem powściągliwą elegancją. Rozgłos przyniosły mu m.in. odbudowa Neues Museum i renowacja Neue Nationalgarie w Berlinie.

 

David Chipperfield od wielu lat typowany był do Nagrody Pritzkera (ciekawosta: większość jej laureatów pochodzacych z Europy, najpierw zdobywała prestiżową nagrodę Mies van der Rohe Award). Brytyjski architekt ma na koncie wiele realizacji, które są na wskroś nowoczesne, ale wyróżniają się zarazem powściągliwą elegancją. Rozgłos przyniosły mu m.in. odbudowa Neues Museum i renowacja Neue Nationalgarie w Berlinie. Warto nadmienić, że pracownia Chipperfielda była jedną z nielicznych, które w tak zdecydowany sposób potępiały wojnę na Ukrainie i zrezygnowały z realizacji swoich rosyjskich projektów w tym renowacji budynku Centralnego Telegrafu – moskiewskiego zabytku architektury z 1927 roku.

 

Alejandro Aravena, przewodniczący jury i laureat Nagrody Pritzkera 2016, wyjaśnia: „W świecie, w którym wielu architektów postrzega zlecenie jako okazję do wzbogacenia swojego portfolio, on odpowiada na każdy projekt za pomocą konkretnych narzędzi, które wybrał z precyzją i wielką starannością. Czasami wymaga to gestu mocnego i monumentalnego, a innym razem prawie zniknięcia. Ale jego budynki zawsze przetrwają próbę czasu, ponieważ ostatecznym celem jego działalności jest służba wyższemu dobru. Unikanie tego, co modne, sprawiło, że jego architektura przetrwa”.

 

Sam Chipperfield nie kryje wzruszenia, tym najwazniejszym wyróznieniem w świecie architektury: „Jestem bardzo wzruszony otrzymaniem tego niezwykłego zaszczytu i współpracą z poprzednimi laureatami, którzy wnieśli tak wiele inspiracji do tego zawodu” — zauważa Chipperfield. „Traktuję tę nagrodę jako zachętę do dalszego zwracania uwagi nie tylko na istotę architektury i jej znaczenie, ale także na wkład, jaki jako architekci możemy wnieść w sprostanie egzystencjalnym wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi i nierównościami społecznymi. Wiemy, że jako architekci możemy odgrywać bardziej znaczącą i zaangażowaną rolę w tworzeniu nie tylko piękniejszego świata, ale także sprawiedliwszego i bardziej zrównoważonego. Musimy sprostać temu wyzwaniu i pomóc zainspirować następne pokolenie do podjęcia tej odpowiedzialności z wizją i odwagą”.

 

Poniżej wybrane projekty pracowni Davida Chipperfielda.

 

The Hepworth Wakefield Photo: Ivan Baan

Saint Louis Art Museum, Photo: Simon Menges

Neue Nationalgalerie Berlin, Photo: Simon Mendes

Museum of Modern Literature , Marbach, Photo: Duccio Malagamba

James Simon Galerie, Berlin Photo: Simon Mendes

Amorepacific Headquarters, Seul, Photo: Noshe

Americas Cup Foredeck Building, Valencia Photo: Duccio Malagamba