ArchitectureDesign

Polski sukces na międzynarodowej arenie architektonicznej: Studentki z Politechniki Wrocławskiej na podium!

 

Zakończyła się 19. edycja prestiżowego konkursu „Saint-Gobain Architecture Student Contest”. Reprezentantki Polski, Aleksandra Tądel i Magdalena Strauchmann z Politechniki Wrocławskiej, zdobyły drugie miejsce, pokonując zespoły z 29 krajów. 

 

Na zdjęciu Aleksandra Tądel, Magdalena Strauchmann, opiekunowie: dr inż. arch. Elżbieta Komarzyńska-Świeściak i dr. inż. arch. Marek Lamber. Źródło: Saint-Gobain.

 

Tegoroczna edycja konkursu, uznawanego za jeden z najbardziej wymagających dla studentów architektury, skupiła się na przekształceniu i rewitalizacji działki w pobliżu Viikki Research Farm i Veterinary Teaching Hospital w Helsinkach, Finlandii. Studenci z 224 uczelni mieli za zadanie zaprojektować nowoczesne osiedle mieszkaniowe, integrujące nowe budynki z istniejącą infrastrukturą, zielenią i edukacyjnymi placówkami badawczymi.

 

Trudne wyzwania i innowacyjne rozwiązania

 

Uczestnicy konkursu musieli sprostać kilku kluczowym wymaganiom:

  1. Zaprojektowanie nowego budynku wysokościowego, który mógłby służyć jako tymczasowe lub stałe mieszkania.
  2. Adaptacja istniejącego budynku biurowego na stancje dla odwiedzających naukowców lub studentów.
  3. Połączenie budynków zewnętrzną publiczną przestrzenią zieloną.
  4. Uwzględnienie koncepcji zrównoważonego rozwoju – w tym cyrkularności, wbudowanego śladu węglowego i efektywności energetycznej, aby zapewnić niski wpływ na środowisko.

 

Wizje przyszłości architektury

 

W międzynarodowym finale zwyciężył projekt „SIENI PARK” zespołu z Portugalii, który zaskoczył Jury kompleksowym podejściem do planowania urbanistycznego oraz wysoką jakością detali architektonicznych. Polski projekt „Rurban Habitat” zdobył drugie miejsce dzięki wizji architektury cyrkularnej i integracji lokalnych rozwiązań. Trzecie miejsce przypadło przedstawicielom Korei Południowej za projekt „From Boundary To Gateway”, który wyróżnił się przemyślanym rzemiosłem i subtelnością.

 

Wyróżnienia i nagrody specjalne

 

W tegorocznej edycji po raz pierwszy przyznano nagrodę specjalną Teacher Prize, którą zdobyła studentka z Malezji za projekt „Viikki – The Edu-Buoyancity”. Znane już wyróżnienie Student Prize, przyznawane przez uczestników konkursu, trafiło do reprezentantów Libanu za projekt „Eco-Habitat: Greenhouse Dorms and Urban micro climate”.

 

Przyszłość zrównoważonej architektury

 

Podczas finałów w Helsinkach ogłoszono, że jubileuszowa 20. edycja konkursu odbędzie się we Francji, rodzinnej ziemi Grupy Saint-Gobain. Konkurs, który rozpoczął się w Serbii w 2004 roku, świętuje swoje 20-lecie, kształtując kolejne pokolenie architektów zaangażowanych w tworzenie zrównoważonych i innowacyjnych projektów.

 

Wyjątkowe Jury

 

W kapitule 19. edycji konkursu zasiadło zaszczytne grono wybitnych osobistości z kręgu architektury, budownictwa i zrównoważonego rozwoju, takich jak Alicja Kuczera, CEO Polish Green Building Council, czy Tuomas Hakala, Head of Unit, Helsinki City Planning Department. Skład Jury zapewnił wszechstronną ocenę projektów dzięki zróżnicowanemu doświadczeniu zawodowemu i geograficznemu.

 

Laureaci 19. edycji konkursu

 

– I miejsce: „SIENI PARK”, Portugalia – Projekt zakorzeniony w fińskiej kulturze, łączący zrównoważoność, innowacje i komfort.

 

 

– II miejsce: „Rurban Habitat”, Polska – Wizja architektury cyrkularnej, promującej adaptowalność, prefabrykację i produkcję zielonej energii.

 

 

– III miejsce: „From Boundary To Gateway”, Korea Południowa – Projekt integrujący fińskie naturalne światło i środowisko do wnętrz.

 

 

– Teacher Prize: „Viikki – The Edu-Buoyancity”, Malezja – Innowacyjne rozwiązanie problemu powodzi poprzez pływające fundamenty.

 

 

– Student Prize: „Eco-Habitat: Greenhouse Dorms and Urban micro climate”, Liban – Unikalna wizja eko-wioski zintegrowanej z lokalnym klimatem.

 

Konkurs Saint-Gobain Architecture Student Contest jest nie tylko miejscem rywalizacji, ale także platformą dla wymiany pomysłów i inspiracji, które kształtują przyszłość zrównoważonej architektury na całym świecie. Gratulacje dla wszystkich uczestników i zwycięzców za ich wybitne osiągnięcia!