ArchitectureDesignSuccess stories

Japoński architekt i działacz społeczny Riken Yamamoto został laureatem Nagrody Pritzkera – Pritzker Architecture Prize w dziedzinie architektury 2024 r.

 

.

Jury, pod przewodnictwem chilijskiego architekta i zdobywcy nagrody Pritzkera w 2016 r., Alejandro Araveny, uznało, że wiele ideałów Yamamoto, w tym rozmycie przestrzeni publicznej i prywatnej, można zastosować w miastach przyszłości..

.

„Jedną z rzeczy, których najbardziej potrzebujemy w przyszłości miast, jest stworzenie poprzez architekturę warunków, które zwielokrotnią możliwości spotkań i interakcji ludzi. Poprzez ostrożne zacieranie granicy między tym, co publiczne, a tym, co prywatne, Yamamoto wnosi pozytywny wkład wykraczający poza cele, w tworzenie społeczności (..) To budujący architekt, który wnosi godność do codziennego życia. Normalność staje się niezwykła. Spokój prowadzi do świetności”– wyjaśnił Aravena.

.

The Circle na lotnisku w Zurychy, fot. Flughafen Zurich AG

.

Yamamoto jest 53. laureatem Nagrody Architektonicznej Pritzkera i dziewiątym architektem z Japonii, który otrzymał to wyróżnienie, po Aracie Isozaki, Shigeru Ban, Kazuyo Sejima, Ryue Nishizawa, Kenzō Tange, Fumihiko Maki, Toyo Ito i Tadao Ando. Dzieła Yamamoto, które powstały na przestrzeni pięciu dekad, znajdują się w całej Japonii , Chińskiej Republice Ludowej, Republice Korei i Szwajcarii . Jego portfolio obejmuje rezydencje prywatne, mieszkania publiczne, szkoły podstawowe, budynki uniwersyteckie, instytucje, przestrzenie obywatelskie i urbanistykę.

.

Biblioteka w Tjanjin, fot. Nacasa&Partners

Uniwersytet Nagoya Zokei fot. Kouichi Satake

Willa Yamakawy, fot. Tomio Ohashi

Jian Wai SOHO, fot. Riken Yamamoto &Field Shop

Szkoła Podstawowa Koyasu, fot. Mitsumasa Fujitsuka

Sąd nad kanałem Shinonome CODAN, fot. Tomio

Ratusz w Fussie fot. Serio Pirrone

Uniwersytet Kakodake, fot. Isao Aihary

Muzeum Sztuki Yokosuka, fot. Tomio Oashi