ArchitectureDesignSuccess stories

Simon Architecture Prize 2022 – zwycięzca kategorii #PersonalPlaces

Obiekt: Rambla Climate-House

Miejsce: Molina de Segura, Murcia

Projekt: Andrés Jaque / Office For Political Innovation + Miguel Mesa Del Castillo

Zdjęcia: José Hevia

 

 

Rambla Climate-House to jednorodzinny dom, który funkcjonuje jako urządzenie klimatyczne. Stanowi część niezależnych inicjatyw obywatelskich, które mają na celu naprawiać szkody środowiskowe, wywołane przez nadmierną urbanizację w Molina de Segura, która rozpoczęła się w latach 80. ubiegłego wieku. Na tym obszarze topografia terenu została znacznie spłaszczona, a system wąwozów (ramblas) zniszczony. Te drugie zostały stworzone w wyniku działania sezonowych opadów deszczów w dość suchym krajobrazie. Gromadzą wilgoć i przyciągają rośliny, które wpływają pozytywnie na jakość okolicznego powietrza. 

Budynek zbiera opady, które gromadzą się na dachu, oraz wodę wykorzystywaną w prysznicach i umywalkach, aby za jej pomocą nawadniać pozostałości wąwozów i tym samym regenerować ich ekosystemy. W ciągu roku od takiej zautomatyzowanej działalności w przekroju eliptycznym rambla rosną mirty, mastyksy, kłosownice, palmy czy oleandry. Wśród takiej roślinności nowy dom znalazły ptaki, owady i zajęczaki.

Rambla Climate-House jest budynkiem, który wpisuje się w potrzebny nurt architektury zaangażowanej, odpowiadającej na wielkie wyzwania współczesności – m.in. kryzys klimatyczny i spadek różnorodności biologicznej. To kolektywna praca zespołu architektonicznego z aktywistami oraz ekologami, która zaowocowała znalezieniem sposobu na regenerację bardzo zniszczonego ekosystemu, której naprawy nie podjęły się instytucje władzy. Udowadnia, że prywatna przestrzeń może być częścią szerzej zakrojonego programu naprawy szkód środowiskowych, które wynikają z nadmiernej eksploatacji planety przez człowieka. Obiekt jest aktem społecznego aktywizmu, który promuje zmianę myślenia o domu – jako miejsca troszczącego się o okoliczną faunę i florę w sposób pełen optymizmu. Został ulokowany wokół eliptycznej części rambla na wzór obserwatorium zrekonstruowanego krajobrazu.