ArchitectureCultureDesign

We wrocławskim centrum wiedzy o wodzie Hydropolis do końca października oglądać można wystawę “Przeciek”. Adresowany do dzieci i rodzin projekt jest próbą opowiedzenia o problemie malejących zasobów wody.

 

“Przeciek” proponuje spójną opowieść, która ułatwia zrozumienie trudnego problemu najmłodszym. Historia zmian klimatycznych, wody zanieczyszczanej przez człowieka i jej malejących zasobów pozostaje blisko doświadczeń dzieci, opierając się na przykładach codziennych nawyków związanych z wodą. 

 

Odpowiedzialny za wystawę kolektyw Mamy Projekt idzie jednak o krok dalej, proponując konkretne rozwiązania i działania, które każdy może wprowadzić w swoim domu. Walory edukacyjne “Przecieku” wzmacniane są przez walory wizualne i elementy interaktywne.

 

– Trójwymiarowe elementy aranżacji, gra światłem, instalacje interaktywne poruszane stopą czy zaprojektowanie miejsc do zdjęć rodzinnych i selfie uzupełniają treści merytoryczne przekazywane infografikami. Wystawa pokazuje, że dbanie o świat należy rozpocząć od najprostszych działań, które zależą bezpośrednio od nas, stąd w przestrzeni znajdziemy zarówno obszar kuchni czy łazienki z konkretnymi poradami dotyczącymi oszczędzania wody, czy instalację pozwalającą zastanowić się nad tym, jakie kroki na rzecz ochrony zasobów wodnych możemy podjąć – wyjaśnia Małgorzata Żmijska z kolektywu Mamy Projekt. 

 

Za aranżację wystawy przygotowała pracownia BUDCUD.  – Bardzo zależało nam na tym, aby wykorzystane materiały i kolorystyka wzmacniały komunikację tematu wystawy, a jedocześnie przywiązywaliśmy uwagę do prostych środków przy tworzeniu interaktywnej, angażującej przestrzeni ekspozycji – mówi Agata Woźniczka, architekt wystawy. BUDCUD przygotował przestrzeń odpowiadającą standardom bezpieczeństwa związanym z pandemią COVID-19. Każdy z elementów wystawy zaprojektowany został tak, by pobudzać wyobraźnię zwiedzających bez inicjowania dotyku. 

 

Inicjatorem i głównym partnerem wystawy „Przeciek” jest wrocławskie MPWiK oraz należące do spółki Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis. Partnerami projektu są również: BOŚ Bank, Kärcher, Geberit oraz blog Świat Wody. Ekspozycję można oglądać do końca października 2020 r.