ArchitectureDesign

Polska Zagroda ożywiona za pomocą animacji

tekst: Paweł Świerczek

 

Oddanie specyfiki obiektu architektonicznego, będącego dziełem sztuki nierozerwalnie związanym z miejscem jego powstania, często przysparza nie lada kłopotów. Można o architekturze pisać, można dokumentować ją fotograficznie albo zaprezentować projekty. Rafał Barnaś do zestawu środków do opowiadania o architekturze dopisuje eksperymentalną animację. Jego film „ArchiPaper” podbija światowe festiwale filmowe.

 

„ArchiPaper” to animowana opowieść o Polskiej Zagrodzie – projekcie studia architektonicznego BXB, który łączy w sobie tradycyjną wiejską zabudowę ze współczesnym designem, tworząc unikatowy kompleks mieszkalnych stodół w malowniczej okolicy nieopodal jeziora. U podstaw filozofii stojącej za projektem leży bliska relacja człowieka z naturą oraz tradycją i historią miejsca.

 

Rafał Barnaś jest człowiekiem wielu talentów: zajmuje się architekturą, wizualizacjami, filmowaniem, stand-upem, muzyką i nauczaniem. Jest twórcą Unique Vision Studio, pod szyldem którego powstał „ArchiPaper”. Tworząc swój niekomercyjny krótkometrażowy film, Barnaś sięgnął do mieszanych technik, wykorzystując animację poklatkową, modele 3D, rysunki czy kamerę refleksową.  Podstawą całego projektu stał się fizyczny model Polskiej Zagrody zaprojektowany przez BXB.

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /usr/home/Archisnob/domains/archisnob.com/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 184

W zaledwie kilkuminutowej animacji Barnasia wiele się dzieje. „ArchiPaper” to nieco sielankowy, surrealistyczny obraz, w którym proces projektowania domu przeplata się z idylliczną wizją wiejskiego życia. Rozlana farba zamienia się tu w wodę, ludzkie ręce przesuwają kolejne elementy zagrody, którą w następnej sekundzie zasiedlają animowane postaci. Ten wyrafinowany wizualnie kalejdoskop obrazów jest raczej impresją niż dokumentacją architektury.

 

„ArchiPaper” nie opowie nam o szczegółach projektu ani nie pokaże jak fotorealistycznie wygląda Polska Zagroda, ale z pewnością odda klimat miejsca i wrażenia, które mogą towarzyszyć przebywaniu w nim. To animacja, którą – podobnie jak architekturę – chłonie się całym ciałem. I w tym (oraz w mistrzostwie realizacyjnym) tkwi jej siła, która została doceniona na kilkunastu festiwalach animacji, designu i wideo artu na całym świecie.

 

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /usr/home/Archisnob/domains/archisnob.com/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 184