Podziękowania za 2023 z „Architecture Snob”
Zanim ruszą prace nad pierwszym wydaniem „Architecture Snob” w 2024, chciałbym serdecznie podziękować za miniony rok. Wasza obecność – jako gościń i gości wywiadów, partnerek i partnerów magazynu, dzięki którym możemy go wydawać w formie papierowej, oraz osób, które kibicują temu projektowi od początku – przepełnia mnie ogromną wdzięcznością i wiarą w to, że to, co robimy ma sens i realnie przyczynia się do popularyzacji dyskursu o zrównoważonej oraz empatycznej architekturze – i to nie tylko w społeczności architektów, architektek, projektantów i projektantek.
Cieszę się też, że wspólnie możemy popularyzować polskie projekty i pomysły za granicą. Miniony rok obfitował w działania promocyjne magazynu w różnych miejscach w Europie, co od samego początku było jednym z głównych celów powstania periodyku. Po Berlinie i Barcelonie „Architecture Snob” zadebiutował w Paryżu i w Madrycie. Przygotowaliśmy specjalne wydarzenia, na których zaprezentowaliśmy magazyn szerokiej publiczności. W lutym zakończyła się już piąta edycja naszej akcji „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. W 2023 roku zebraliśmy wspólnie ponad 72 tysiące złotych na pomoc osobom chorującym na sepsę. Zebrana kwota podczas wszystkich pięciu edycji akcji przekroczyła już 400 tysięcy złotych.
Wyszliśmy też ze swoimi działaniami do nowych przestrzeni – w 2023 odbyła się pierwsza edycja Curated Costume Party, z której relacja znajduje się na naszej stronie internetowej. Zaczęliśmy współpracę z Wise Habit Concept Store w Warszawie, gdzie zrealizowaliśmy dyskusje o architekturze i dizajnie pod nazwą „ArchiSnob Talks”.
W 2023 roku odbyły się premiery trzech wydań magazynu, których hasłami przewodnimi były kolejno: odwaga, luksus oraz troska i uważność w architekturze. Cieszę się, że możemy prowadzić merytoryczne rozmowy z ekspertkami i ekspertami w swoim fachu i oddawać głos osobom, które każdego dnia udowadniają, że mamy moc transformowania rzeczywistości na lepsze.
Jako redakcja w odmienianiu rzeczywistości mamy też swoje cegiełki. „Architecture Snob” to nie tylko platforma do rozmów, ale też przedmiot użytkowy, który powstaje we współpracy z utalentowanymi graficzkami. Od samego początku w sposób zrównoważony, co zostało docenione kolejną (drugą już) nominacją do raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce”, jako jedyne czasopismo – bardzo dziękujemy! Jest to dla nas ogromnym wyróżnieniem, a jednocześnie przypomnieniem, że dziś już po prostu nie można być nieodpowiedzialnym przedsiębiorcą.
#5 – ODWAGA
Hasłem przewodnim tego numeru była odwaga, postrzegana jako ciągłe przekraczanie granic zastanego myślenia – taka, która odnosi się do odmieniania rzeczywistości na lepsze, nie tylko w architekturze, ale również na każdym innym polu naszego życia – indywidualnego i kolektywnego. Bohaterem okładkowym był Dider Faustino – który od lat udowadnia, że architektura powinna przekraczać granice – nie być sztuką samą dla siebie, ale korzystać też ze zdobyczy filozofii, socjologii, biologii oraz innych dziedzin, które znacząco poszerzają perspektywę.
Osoby zaproszone do tego wydania magazynu również udowadniają, że odwaga ma sens. Bardzo dziękuję za przyjęcie zaproszenia do rozmów i felietonów: Andresowi Jacqu, Evie Franch, Ivanowi Blasi, Szymonowi Wojciechowskiemu, Michałowi Leszczyńskiemu, Paulinie Grabowskiej, Jurkowi Łątce, osobom z biura DEMiURG, twórcom start-upu UKOI, Katarzynie Jaroszyńskiej, Oldze Kisiel Konopce, Adzie Gruszce, Alicji Knast i innym.
Chociaż początkowo, jako jednostki, możemy mieć poczucie, że niewiele jesteśmy w stanie zdziałać, siła wizjonerskiego myślenia jest na tyle pociągająca, że przyciąga do siebie innych. A stąd skraca się mozolna droga do realnych pozytywnych zmian. Szacunek dla zasobów naturalnych, większa cyrkularność, oferowanie unikatowych doświadczeń, zachwycające formy, lokalność, budowanie społeczności – to tylko pierwsze z brzegu przykłady.
#6 – LUKSUS
Hasłem przewodnim tego numeru „Architecture Snob” był luksus. Zastanawialiśmy się wspólnie z zaproszonymi osobami, czym jest on dzisiaj i czy nadal za tym słowem kryje się zbytek i drogie przedmioty. Biorąc pod uwagę specyfikę czasów, w których żyjemy, luksusem wydaje się partnerska współpraca. Bohaterowie okładkowi tego numeru to dwa polskie studia, które najbardziej znane są ze swoich projektów wysmakowanych, luksusowych wnętrz. Poznańska mode:lina i warszawskie NOKE Architects nad indywidualny sukces przedkładają dobre relacje. Ramię w ramię udowadniają, że przyjaźń w świecie architektury jest możliwa, a wymiana wiedzy i wzajemne wsparcie są kluczowe dla lepszego projektowania – zrównoważonego i poprawiającego komfort życia nas wszystkich.
O kondycji rodzimego designu rozmawialiśmy z Dorotą Koziarą – projektantką luksusowych marek i krytyczką architektury, która wydaje mi się prekursorką polskich historii sukcesu za granicą. W wywiadzie poznaliśmy kulisy początków jej współpracy z Atelier Mendini oraz działalności na rzecz promocji polskich talentów na świecie. W tym numerze poznaliśmy też historię Zofii Jaworskiej, Petro Vladimirova i Michała Sikorskiego, czyli osób stojących za przedsięwzięciem, które zostało nagrodzone na tegorocznym London Design Biennale. Celem ich projektu OKNO jest dostarczanie okien z drugiego obiegu do najbardziej potrzebujących regionów odbudowującej się Ukrainy. O niewidzialnym luksusie – czyli przywilejach w przestrzeni publicznej – oraz o dzieleniu się nim z innymi podzieliła się z kolei z prof. Pippą Catterall.
Podczas pracy nad tym numerem okazało się, że ile osób, tyle definicji luksusu. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia do rozmów i felietonów: Szymonowi Wojciechowskiemu, Marcie Urbańskiej, Monice Staniec, Mirosławowi Jaroszewiczowi, Michałowi Cimkowi, Marcin Oleszczuk, osobom z Broli Bukowskiej i Wise Habit, Łukaszowi Mazolewskiemu, Piotrowi Czaykowskiemu i innym.
#7 – TROSKA I UWAŻNOŚĆ
Tematem przewodnim siódmego numeru „Architecture Snob” stała się troska i uważność w architekturze – pojęcia rozumiane jako odpowiedzialność za własne działania i świadome ich planowanie, z uwzględnieniem wielu kontekstów: ekologicznych, społecznych, etycznych, estetycznych czy pragmatycznych. Okładkowy bohater tego numeru, Alejandro Aravena, jest doskonałym przykładem architekta troskliwego i uważnego – jednym z liderów zmiany w architekturze. Jego obecność na łamach magazynu była bardzo ważna. Gdyby nie on, nie byłoby „Architecture Snob”, a sam magazyn nie powstawałby z taką troską i uważnością.
Osobiste definicje przewodnich haseł tego wydania magazynu zostały też przedstawione przez grono znakomitych osób, wśród których znaleźli się: Marta A. Urbańska, Szymon Wojciechowski, Kamil Domachowski, Marta Federowicz-Boule i Anna Fedorowicz, Pascale Dalix i Frédérico Chartier, Małgorzata Turek i Natalia Paszkowska, Michał Laszczkowski, Michał Krasucki, Piotr Kalinowski, Mariposa Sylwia Szcześniak https://wnetrzetosztuka.pl i Kamil Jędrasik, Cezary Lisowski, Oskar Sadowski, Zbigniew Szczepański i inni.
Kończąc, chciałbym serdecznie podziękować naszym partnerom i partnerkom, dzięki którym prowadzenie magazynu w formie papierowej jest w ogóle możliwe. W 2023 wspierali nas m.in.: Tubądzin, Porsche, Paradyż, The Clinic, Invest Komfort, Lena Lighting, Cosentino, Palermo Boutique Events, Va bene Cicchetti, YAK Living Space Experience, FJORDD, Rave and Fleurs, Acqua di Parma, Quantum Fitness, Kontakt Simon, Aqua di Pharma, Acustio, Geberit, Cosentino, Humanscale, JUNG, Kontakt Simon, Balmain Hair, dyson, GARMIN, OMNIRES, Echo Investment, Biblioteka Narodowa, Domoteka, Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków, Biblioteka Narodowa w Warszawie.
Choć w obliczu postępujących zmian klimatycznych i sytuacji geopolitycznej trudno o optymizm, głęboko wierzę, że nie należy się w tej walce poddawać. Samo wydawanie magazynu też nie jest łatwe, ze względu na stale rosnące koszty druku – nie tracimy jednak nadziei na kontynuowanie działalności.
W 2024 życzymy determinacji i skuteczności w dążeniu do lepszej przyszłości dla nas wszystkich.
Marcin Szczelina
red. nacz. „Architecture Snob”