ArchitectureDesignSuccess stories

2022 był trudnym rokiem z wielu względów. Z jednej strony bliskość wojny za naszą wschodnią granicą, z drugiej szalejąca inflacja, z trzeciej coraz bardziej zaawansowane widmo katastrofy klimatycznej, a z czwartej wciąż trwająca pandemia, do której chyba już zdążyliśmy przywyknąć. W takich okolicznościach tym bardziej doceniam wszystkie projekty, które udało się zrealizować. Czuję dużą wdzięczność za możliwość działania w trudnych i wymagających czasach oraz wsparcie osób, które spotkałem.

#architecturematters

 

W tym roku miały miejsce premiery trzech numerów drukowanego „Architecture Snob”. To nasz wspólny sukces – zarówno całej redakcji, jak i osób, które przyjęły zaproszenie do rozmów oraz podzieliły się swoją wiedzą i przemyśleniami. Wszystkim Wam serdecznie dziękuję! Cieszę się, że spotykam na swojej drodze coraz więcej pasjonatów i pasjonatek, z którymi łączy mnie wiara w to, że #architecturematters! A jaka architektura ma moc transformującą rzeczywistość na lepsze? Empatyczna, dostępna, odpowiedzialna i zrównoważona.

 

Cieszę się też, że premiery kolejnych numerów stają się okazją do wspólnych spotkań i wymiany doświadczeń. W tym roku spotkaliśmy się w Pałacu Kultury i Nauki, Pałacu Zamoyskich oraz biurowcu HOP.

#2. Love Issue

 

Jego skład został zamknięty w przeddzień wybuchu wojny w Ukrainie. Fakt inwazji ze strony Rosji zdążyliśmy zaznaczyć jedynie we wstępnym tekście. I choć na pierwszy rzut oka artykuły zawarte w „Architecture Snob” mogły wydawać się nieadekwatne do zaistniałej sytuacji, w gruncie rzeczy na łamach magazynu rozmawialiśmy o wartościach, które są wyjątkowo potrzebne. Bohaterką numeru była profesor Ewa Kuryłowicz, która opowiedziała o empatii jako najważniejszej umiejętności, którą powinni odznaczać się architekci i architektki. W numerze dostrzegamy potrzebę projektowania przestrzeni publicznych w odniesieniu do możliwych kryzysów i zmian, ale przede wszystkim podstawowych potrzeb użytkowników.

 

W numerze: Ewa Kuryłowicz, Dorota Sibińska, Filip Domaszczyński, Elizabeth Diller,  Ricardo Scofidio, Tomasz Konior, Dominik Koroś, Marie-Hélène Fabre, Didier Faustino, Ivan Blasi, Szymon Wojciechowski, Wojciech Kolęda, Piotr Grochowski, WXCA, Hannelore Caenepeel, Anna Domin, Anna Ostrowska, Paweł Świerczek, Krystyna Łuczak-Surówka, Zuzanna Skalska, Anna Vonhausen, Katarzyna Księżopolska, Maciej Szupica, Raf Skowroński, Aleksander Krajewski, Anna Diduch, Bartek Barczyk, Aga Gruszka.

#3. Dystans

 

Trzeci numer „Architecture Snob” ukazał się 7 października, a jego hasłem przewodnim był dystans. W mojej interpretacji to umiejętność zatrzymania się w świecie, który bez ustanku pędzi i zalewa nas negatywnymi bodźcami. Chwilowe wycofanie się pomaga nie tylko w trosce o osobisty dobrostan, ale także w znajdowaniu rozwiązań dla problemów, z którymi mierzymy się każdego dnia, również w świecie architektury.

 

To pierwsze wydanie, które ma dwie kolekcjonerskie okładki. Na jednej znajduje się zamieszkujący Teneryfę architekt, Fernando Menis, autor m.in. wielokrotnie nagradzanego Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu. Na drugiej odnajdziemy projektantów, którzy stoją za berlińską pracownią Deadline Architects, czyli Brittę Jürgens i Matthew Griffina – osoby zaangażowane w projektowanie, miejski aktywizm i sztukę. Cała trójka w wywiadach otwierających magazyn patrzy na Polskę z dystansu. Pomimo różnic w wizji architektury, ma wspólny cel – odpowiedzialność. Projektowanie zdaniem bohaterów i bohaterki numeru powinno skupiać się na szukaniu rozwiązań dla postępującego kryzysu mieszkaniowego i katastrofy klimatycznej.

 

W numerze: Fernando Menis, Britta Jürgens, Matthew Griffin, Jordi Badia, Thomas Phifer, Grzegorz Jarzyna, Szymon Wojciechowski, Leslie Scanlon, Marta Sękulska-Wrońska, Karolina Janczy,  Szczepan Wroński, Marcin Wojdak, Oskar Zięta, Gosia Baczyńska, Anna Tępińska-Marcinek, Mikołaj Sokołowski, Marie-Pascal Bernard, Joanna Rzepka, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Paweł Olszczyński.

#4. Edukacja

 

To motyw przewodni czwartego numeru „Architecture Snob”, który ukazał się tuż przed świętami, 23 grudnia, i wciąż jest dostępny w Empikach. Przyglądamy się tematowi z różnych stron, a zaproszone do wywiadów osoby zwracają uwagę na rolę empatycznego, zrównoważonego oraz uniwersalnego projektowania, które jest w interesie całego społeczeństwa.

 

Wydanie otwiera wywiad z osobami, które w 2004 roku założyły warszawską pracownię architektoniczną XYstudio: Filipem Domaszczyńskim, Martą Nowosielską i Dorotą Sibińską. Trio projektantów specjalizuje się w budynkach użyteczności publicznej, głównie placówkach opiekuńczych oraz edukacyjnych i od lat wyznacza nowe standardy projektowania dla najmłodszych. W kręgu jego zainteresowań znajdują się też domy pomocy, na przykład dla osób znajdujących się w kryzysie bezdomności – w tym słynnego domu w Jankowicach, którego realizacja nie tylko została wyróżniona wieloma nagrodami, ale również otworzyła dyskurs o potrzebie empatycznego projektowania dla grup społecznych, które bywają marginalizowane.

 

W numerze: XYstudio, Jems Architekci, Edyta Sadowska, Architektoniczki, Magda Garncarek, Ivan Blasi, Marta Peris, José Toral, Ewa P. Porębska, Szymon Wojciechowski, Katarzyna Jaroszyńska, Adam Pulwicki, Karolina Janczy, Robert Majkut, Anna Wręga, Kaja Nosal, Anna Konowrocka, Aldona Chudzicka, Anna Domin, Kajetan Kopala, Tomasz Wasilewski, Jurek Owsiak, Marta Wierusz, Natalia Olszewska, Joanna Jurga.

 

Podziękowania

 

Wydawanie papierowego magazynu, który będzie realizował ideały, z którymi jest mi po drodze, nie jest łatwe. Jakościowe rozmowy z inspirującymi osobami wymagają przygotowania i czasu, za który serdecznie dziękuję wszystkim bohaterkom i bohaterom numerów, które udało się w tym roku zrealizować.

 

Od samego początku „Architecture Snob” staram się też, żeby periodyk – jako przedmiot – był cyrkularny. Jako jedyne wydawnictwo w 2022 roku zostaliśmy zakwalifikowani do raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Za druk odpowiedzialna jest Drukarnia Akapit, która tworzy jakościowe publikacje, korzystając z ekologicznego papieru i technik drukarskich, które redukują ślad węglowy.

 

W Nowy Rok wchodzimy z ambitnymi planami, chcemy wydać cztery numery magazynu Architecture Snob, oraz dwa specjalne wydania – dedykowane w całości dwóm biurom projektowym. Pierwszy numer specjalny poświęcony będzie pracowni APA Wojciechowski Architekci, a premiera zaplanowana jest już na 28 lutego. 

 

Zapraszam do współpracy!

 

Z życzeniami dobrego 2023

Marcin Szczelina

Redaktor naczelny

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /usr/home/Archisnob/domains/archisnob.com/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 184