ArchitectureDesign

Tegoroczny paszport POLITYKI w dziedzinie literatury otrzymał Grzegorz Piątek, za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939” – zdaniem jury (i naszym również!) przekonującą dekonstrukcję mitu „miasta z morza i marzeń”.

To nie pierwsza wygrana tego autora. W 2016 r. został nagrodzony za książkę „Senator. Kariera Stefana Starzyńskiego”, a w 2022 r. za pozycję – „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949”. W obu przypadkach była to Nagroda Literacka m.st. Warszawy.

 

„Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”, wydana nakładem W.A.B., to historia unikatowego polskiego miasta, które zostało stworzone przez ludzi dla ludzi, od całkowitych podstaw. W swoich początkach dawało nadzieję wielu osobom na nowe życie, które nie jest determinowane przez status społeczny i czynniki ekonomiczne. Jak pisze Agata Twardoch – Tu, niczym w laboratorium, mogła powstać nieobciążona żadną złą ani dobrą tradycją nowoczesna polska miejskość oraz morska polskość. Tu Polska miała uciec do przodu, z wieku dziewiętnastego w dwudziesty. Problem w tym, że w tę podróż zabrała samą siebie.

 

 

Grzegorz Piątek to nie tylko pisarz, storyteller i przewodnik po wyjątkowych miejscach. W przeszłości był m.in. redaktorem miesięcznika „Architektury-Murator”, pisywał także felietony, które ukazywały się w „Gazecie Stołecznej”, oraz artykuły traktujące o designie, architekturze i mieście.

 

Grzegorzowi Piątkowi gratulujemy sukcesu, a Was zachęcamy do lektury!

 

Fot. Piotr Podlewski / AKPA