ArchitectureDesign

O architektonicznym ujęciu pozycji seksualnych.

 

 

Miej Eiffla, Neoklasyczna czy Wspornik, to tylko niektóre z pięćdziesięciu pozycji seksualnych, które znajdziemy w publikacji praktykującego w Londynie architekta Miguela Bolivar.

 

 

Dorota Stępniak

 

 

Wydana w 2017 roku Archisutra, to zbiór rysunków opartych na kątach, ergonomii oraz wyliczeniach zestawionych z hasłami i obiektami obecnymi w słowniku każdego projektanta. Ta mozaika informacji pozwoliła na stworzenie unikalnej publikacji przekładającej zabrane inspiracje na szczegółowo opisane zarówno pod kątem trudności, architektonicznych ciekawostek i użytecznych podpowiedzi pozycje seksualne.
W czerwonym poradniku nie zabrakło układów będących hołdem dla takich architektów jak brazylijski Oscar Niemeyer, niemiecki Ludwig Mies van der Rohe (pozycja Pohe The Boat) czy hiszpański artysta Antonio Gaudi z pozycją, która została opisana jako przełamująca standardowy układ i formę; z czego – jak podkreśla Bolivar – projektant słynął. Wertując kartki znajdziemy również odwołania do takich marek jak Vitra, Ikea czy wykorzystania słynnego Aluminium Chair w pozycji Eames it.

 

 

The Archisutra

Przytaczany przez Bolivara szwajcarski architekt Le Corbusier w książce W stronę architektury z 1923 roku opublikował frazę pokazującą domy jako „maszyny do mieszkania”. Autor Archisutry kontynuując tę myśl podkreśla, że choć temat seksu odgrywa znaczącą rolę w społeczeństwie i życiu codziennym ciągle traktowany jest jako tabu wśród architektów.

The Archisutra


The Archisutra

 

Być może dlatego w architektonicznej kamasutrze znajdziemy też nawiązania do ikonicznych budynków takich jak wspomniana wyżej wieża Eiffla, wieża Trellick czy Centrum Pompidou oraz odniesienia do złotego podziału (pozycja The Golden Ratio), wartości zużycia materiałowego (You-Value) czy znanej przed upływem deadline’u „zarwanej nocki” (The All Nighter) wzbogaconej przez autora uwagą przypominającą, że biurko może być nam potrzebne również do pracy.

 

 

The Archisutra

 

Swoje dwuletnie przygotowania do książki autor zaczął od zgłębienia naszkicowanej przez Leonarda da Vinci około 1490 roku postaci prezentującej wyliczenia rzymskiego architekta Witruwiusza. Wykonany przy pomocy ołówka i atramentu rysunek Człowieka wirtuwiańskiego przedstawiał nagiego mężczyznę wpisanego w koło i kwadrat w dwóch nałożonych na siebie pozycjach. Szkic ten stał się uosobieniem idealnych proporcji, które miały być przełożeniem na poprawę funkcji i wyglądu architektury. Kontynuacją tych założeń była późniejsza praca Le Corbusiera z 1948 roku Le Modulor, prezentująca umowną postać człowieka mierzącego 183 cm wzrostu. Praca oparta na zasadach złotego podziału stworzyła wzorzec proporcji stosowany do określenia relacji między wielkościami poszczególnych elementów budowli do których Bolivar się odnosi.

The Archisutra

 

Archisutra, to na pozór kolejna „zabawna” książeczka, z racji na swoją tematykę popularna na księgarnianych półkach – warto jednak podkreślić, że porusza znacznie szerszy aspekt jakim jest dostosowanie budynku, pomieszczenia czy jego umeblowania do faktycznych potrzeb użytkownika, uwzględniając pogłębiony wywiad wychodzący ponad standardowe rozwiązania i nie pomijający żadnej z ludzkich aktywności.

 

 

The Archisutra

The Archisutra