ArchitectureDesign

Nowatorskie instalacje Izabeli Bołoz w sercu paryskiego Hôtel-Dieu!

Interaktywne instalacje projektu Izabeli Bołoz mogliśmy podziwiać na Festiwal Designu w Holandii w Eindhoven w roku 2014, czy Festiwalu Designu w Gdyni. Już wtedy te wyjątkowe obiekty osadzone w przestrzeni miejskiej przyciągały uwagę nie tylko przechodniów, ale przede wszystkim scenografów, artystów, architektów miejskich czy projektantów. Wśród nich znalazł się również znany paryski scenograf Cyrilem Delhomme, który zaprosił Studio Boloz do współtworzenia wystawy ukazującej nieustanną transformację paryskiego szpitala Hôtel-Dieu. 

 

 

Mediacja przestrzeni  

 

Na zlecenie agencji kreatywnej Manifesto i we współpracy z Cyrilem Delhomme, Studio Boloz zaprojektowało wystawę ukazującą nieustanną transformację paryskiego szpitala Hôtel-Dieu, która była i jest nieodłączną częścią historii tego miejsca od ponad 100 lat. To pierwszy i zarazem najstarszy szpital położony w centrum Paryża, w bardzo bliskim sąsiedztwie słynnej katedry Notre-Dame na Île de la Cité. Przez pokolenia, ten majestatyczny obiekt architektoniczny stał niewzruszenie wobec ewolucji miejskiego krajobrazu i dynamicznych zmian w dziedzinie opieki zdrowotnej. Choć historia budowli przesiąknięta jest metamorfozami – od rozbudowy, poprzez rekonstrukcje, aż po zniszczenia spowodowane pożarami – Hôtel-Dieu nieprzerwanie służy jako schronienie dla tych, którzy w chwilach poszukują pomocy. W odpowiedzi na rozwijające się potrzeby społeczeństwa i nauki, Hôtel-Dieu nieustannie dostosowywał się do nowych wyzwań. Obecnie, nie tylko pełni funkcje lecznicze, ale także stał się centrum innowacji w medycynie, przyciągając nowoczesne start-upy i będąc ważnym punktem dla badań medycznych.

 

Historia, która trwa – Zaproszenie do mediacji.  

 

Historia i unikatowe położenie Hôtel-Dieu stały się fundamentem dla koncepcji Wystawy-Mediacji, której głównym celem jest zachęcenie odwiedzających do głębszej interakcji z przestrzenią, dziedzictwem oraz przeznaczeniem tego miejsca. Zainspirowane wizją Cyrila Delhomme, Studio Boloz zaprojektowało innowacyjne, modułowe elementy w żywych kolorach, które tworzą wyrazisty kontrast z majestatyczną architekturą obiektu, skupiając na sobie spojrzenia przechodniów. 

– Cyril Delhomme, znany ze swojego wnikliwego spojrzenia na sztukę i architekturę, był zaznajomiony z moimi wcześniejszymi projektami, w tym z realizacjami w Eindhoven. Był szczególnie zauroczony innowacyjnym systemem łączenia modułów z naszej kolekcji „Intersections”, dostrzegając w nich nie tylko estetykę, ale również głęboki potencjał interaktywny. „Zachwyciła go możliwość dynamicznego kształtowania przestrzeni za pomocą tych elementów”, opisuje Izabela Bołoz, twórczyni instalacji i umysł za tym unikatowym podejściem do projektowania.

Geometryczne, kontrastowe moduły, które można interpretować zarówno jako elementy do siedzenia, kontemplacji, jak i wysokie stoliki, mają na celu podkreślenie wyjątkowości miejsca, pobudzenie ciekawości odwiedzających i zaproszenie ich do interakcji. Każdy z elementów zawiera w swojej budowie tablice informacyjne, które opowiadają bogatą historię tego wyjątkowego miejsca.

-„Każdy obiekt posiada swój niepowtarzalny kształt oraz dedykowaną, głęboko przemyślaną funkcję. Cyril Delhomme, ze swoją charakterystyczną dbałością o detale, zwracał uwagę na bogatą treść informacyjną, która miała znaleźć odzwierciedlenie w poszczególnych elementach. Nasze spojrzenie koncentrowało się bardziej na artystycznej interpretacji całości. Zaproponowaliśmy początkowo symetryczne rozmieszczenie modułów ekspozycyjnych, zarówno w górnej części – obszarze pomiędzy kolumnami, który urzekał nas swoją estetyką – jak i w dolnej strefie, tuż pod schodami. Jednak Cyril, zależało na wprowadzeniu dynamicznego charakteru ekspozycji, dlatego postanowiliśmy subtelnie przekształcić moduły w niektórych sekcjach,” – relacjonuje Izabela Bołoz, ducha kreatywnego za tym innowacyjnym projektem.

 

 

Dialog przestrzeni i kultury

 

Już w holu wejściowym Hôtel-Dieu historia tego miejsca rozwija się przed odwiedzającymi poprzez serię sugestywnych ilustracji, które płynnie łączą echa przeszłości, dynamikę teraźniejszości i wizje przyszłości. Kolorowe grafiki, nawiązujące do witraży sąsiadującej katedry Notre-Dame, tworzą most pomiędzy tymi dwoma ikonicznymi paryskimi symbolami, oferując spójne doświadczanie.

 

Zdjęcia: Julian Fraile

 

W moich instalacjach architektonicznych kluczową rolę odgrywa interakcja pomiędzy użytkowością a interakcją z odbiorcą. W aktualnej realizacji udało nam się harmonijnie spleść estetykę z funkcjonalnością, i tym samym zainspirować użytkowników do osobistego, subiektywnego odczytania przestrzeni. W odróżnieniu od tradycyjnych ekspozycji plenerowych, które często przyjmują formę statyczną, moje projekty zachęcają do interakcji. W rezultacie tworzone przez nas przestrzenie nie służą jedynie estetycznej kontemplacji, ale stają się miejscem wypoczynku, relaksu i, niekiedy, spontanicznej radości – mówi założycielka Studia Boloz.

Instalacja w dziedzińcu Hôtel-Dieu jest dedykowana wszystkim użytkownikom tego miejsca: personelowi, pacjentom, opiekunom oraz start-upom z sektora innowacji i zdrowia. Inauguracja wystawy zaplanowana jest na weekend 16/17 września. W te dni Hôtel-Dieu będzie otwarty dla zwiedzających w godzinach 10:00-18:00. Dodatkowo, o godzinach 15:00 i 16:30 przewidziano zwiedzanie obiektu z przewodnikiem, który przybliży historię szpitala. Wystawa pozostanie otwarta przez 2 lata.

 

Scenografia: Cyril Delhomme

Wystawa plenerowa: Studio Boloz, zespół w składzie: Izabela Bołoz, Natalia Kamińska

Projekt graficzny / ilustracje: Maison Solide 

Koncepcja, koordynacja i produkcja: Manifesto

Projekt opracowany i sfinansowany przez APHP i Novaxia

 

Więcej na: www.boloz.eu 

Studio Boloz w swoich instalacjach przestrzennych wykorzystuje sztukę projektowania, aby angażować użytkowników. Wystawy plenerowe studia łączą tradycyjne ekspozycje wystawiennicze z przyjazną, interaktywną przestrzenią, w której można się spotkać, porozmawiać, odpocząć lub pobawić. Instalacje nie tylko prezentują zdjęcia i informacje, ale jednocześnie przyciągają i zapraszają do różnego rodzaju aktywności.