Nowa siedziba TR Warszawa: Architektura, ambicje i wyzwania na drodze do ukończenia projektu
We wrześniu 2024 roku w końcu ruszyły prace przygotowawcze do budowy nowej siedziby TR Warszawa przy Placu Defilad, ale droga do tego momentu była wyboista i pełna problemów. Ten wieloletni projekt napotykał na wiele przeszkód, zarówno finansowych, jak i administracyjnych. Pomimo trudnej sytuacji budżetowej miasta, architektoniczna wizja nowej siedziby teatru jest ambitna i budzi wielkie nadzieje. Projekt Thomasa Phifera ma przekształcić centralny punkt Warszawy w jedno z najbardziej nowoczesnych i wszechstronnych centrów teatralnych w Europie.
TR Warszawa to teatr o długiej tradycji, który od lat oczekiwał na nową, bardziej funkcjonalną przestrzeń. Projekt nowego gmachu, zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Thomasa Phifera, we współpracy z renomowaną polską pracownią APA Wojciechowski oraz Buro Happold, stanowi odpowiedź na te potrzeby. Nowa siedziba TR Warszawa będzie częścią większego kompleksu kulturalnego, obejmującego także Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Projekt budynku zakłada powstanie dwóch sal teatralnych o łącznej powierzchni 2,5 tys. m². Większa sala, o wysokości 17 metrów, pomieści do 700 widzów dzięki modułowej widowni, którą można elastycznie dostosowywać do potrzeb przedstawień. Co wyróżnia ten projekt, to możliwość otwarcia jednej ze scen na Plac Centralny i park Świętokrzyski, dzięki specjalnym rozsuwanym wrotom. Dzięki temu teatr zyska dodatkową funkcję – stanie się sceną plenerową, co pozwoli na organizację widowisk na otwartej przestrzeni, integrując widzów z miejską tkanką.Nowa siedziba teatru będzie miała także funkcje edukacyjne i medialne, z salami prób, studiami audio i wideo oraz przestronnym foyer. To miejsce ma nie tylko gościć spektakle teatralne, ale także stać się centrum sztuki i kultury, z restauracjami, barami i przestrzeniami edukacyjnymi.
Chociaż architektoniczna wizja TR Warszawa budzi zachwyt, realizacja tego projektu nie była łatwa. Przez lata inwestycja była wstrzymywana przez problemy finansowe. Pomimo zapewnień ze strony władz miasta, że budowa „na pewno się odbędzie”, sytuacja finansowa Warszawy pozostaje trudna, co oznaczało konieczność etapowania inwestycji. Jak stwierdził w lutym 2024 roku wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski: „Proces inwestycyjny teatru TR Warszawa nie zostaje wstrzymany, ale budowa będzie etapowana”. Pierwotnie zakładano, że teatr zostanie ukończony do 2026 roku, jednak ze względu na opóźnienia i problemy z finansowaniem, nowa siedziba nie zostanie ukończona wcześniej niż w 2027 roku.
Rozpoczęte we wrześniu 2024 roku prace przygotowawcze dotyczą głównie podziemnych części budynku, które mają służyć jako wspólna przestrzeń dla TR Warszawa i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To etap, który pochłonie znaczące środki finansowe, a sama nadziemna część gmachu nie powstanie przed 2025 rokiem. Obecne trudności z finansowaniem projektu zmuszają władze miasta do poszukiwania dodatkowych źródeł wsparcia, co może jeszcze bardziej opóźnić realizację inwestycji.
Lokalizacja nowej siedziby TR Warszawa przy samym Pałacu Kultury i Nauki jest symboliczna i ma ogromne znaczenie dla miasta. Plac Defilad, przez lata zaniedbywany, teraz ma szansę stać się jednym z głównych centrów kulturalnych stolicy. Powstanie nowoczesnego teatru w tym miejscu wpisuje się w większy plan rewitalizacji centralnej części Warszawy. Inwestycja ta ma nie tylko przynieść nową przestrzeń teatralną, ale także stać się impulsem do ożywienia tej części miasta.