Marcin Szczelina dyrektorem artystycznym Warsaw Home & Contract 2021
Krytyk i kurator architektury, Marcin Szczelina został dyrektorem artystycznym Warsaw Home & Contract 2021. Hasłem przewodnim wydarzenia, które odbędzie się w dniach 27–30 października w halach Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie, będzie REUNION. Impreza po raz pierwszy skupi się na odpowiedzialnym projektowaniu.
Okres pandemii wymusił głęboki namysł nad strategią działania w kolejnych miesiącach. Zespół Warsaw Home w pełni wykorzystał ten czas na przygotowanie wydarzenia o ogromnej skali. Obecnie Warsaw Home & Contract jest czwartą co do wielkości w Europie imprezą wystawienniczą w branży wnętrzarskiej. Pod względem liczby wystawców i uczestników tegoroczne targi wyróżniają się też na tle podobnych międzynarodowych wydarzeń, ponieważ jako jedyne odbywają się w dotychczasowej formule.
Warsaw Home & Contract odbędzie się po raz pierwszy od czasu wybuchu pandemi COVID-19. REUNION oznacza ponowne spotkanie. Hasło niesie ze sobą wielkie przesłanie – to czas połączenia i zjednoczenia, czas współpracy, powrotu do wartości, empatii i dzielenia się ze sobą tym, co najlepsze. Tegoroczna edycja Warsaw Home & Contract powstaje z myślą o spotkaniu z przyjacielem, spotkaniu z drugim człowiekiem, który jest naszą inspiracją, dzięki któremu istniejemy. Ponowny kontakt z nim otwiera przed nami nowe możliwości.
REUNION ma symbolizować również zmiany, które nie mogą odbyć się bez udziału wszystkich uczestników świata designu, architektury i sztuki. W trakcie pandemii świat się zmienił, a my razem z nim. Nieobecność drugiego człowieka uświadomiła, ile możemy stracić. Zmieniło się wiele w kwestii smaków, zapachów, dotyku, bliskości, rozmowy. Ta lekcja stała się preludium do powrotu, ale powrotu na innych zasadach.
Ponowne spotkanie nigdy nie będzie podobne do poprzedniego, ale może być wartościowsze i lepsze, jeśli przyświecać będą mu nie tylko wielkie idee, ale przede wszystkim skuteczne działania i dobre praktyki w zakresie odpowiedzialnej i zrównoważonej działalności.
Marcin Szczelina jest kuratorem i krytykiem architektury, załozycielem i redaktorem naczelnym nowego magazynu Architecture Snob. Od 2014 roku ekspertem europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award. Szczelina jest także ekspertem Climate Leadership Programme pod auspicjami UN Environment Programme ONZ a także ambasadorem Lafarge Holcim Award, międzynarodowego konkursu promującego zrównoważone budownictwo. “Jednocząc się i dzieląc dobrymi praktykami, chcemy nie tylko wskazywać kierunki rozwoju świata designu i architektury, ale przede wszystkim inspirować i zachęcać do kształtowania nowych strategii mających na celu wdrażanie odpowiedzialnych zmian.” – podkreśla Marcin Szczelina.
Poniżej pełny tekst kuratorski.
REUNION
Pandemiczna rzeczywistość na zawsze wpłynęła na bieg historii i zmusiła nas do opisania świata, w którym przyszło nam żyć, na nowo. Rok temu nikt z nas nie zdawał sobie sprawy jak będzie wyglądał świat „po”. Pojawiło się za to wiele pytań. Jacy będziemy? Jakie wartości będą nam towarzyszyć? Czy nasze pasje przetrwają? Czy i jak wrócimy do “normalności”?
Dzisiaj jesteśmy już w innym miejscu i wyciągamy wnioski z tej trudnej, ale jakże ważnej lekcji. Świat się zmienił, a my razem z nim. Czas wyostrzył nam wzrok, uświadomił, jak ważne jest dostrzeganie niezwykłych szczegółów, docenianie piękna, sztuki i perfekcji. Ucho wyczuliło się na fałszywe nuty, nastroiło na słuchanie z uwagą tych, którzy nie boją się podejmować ważnych i trudnych tematów. Nieobecność drugiego człowieka uświadomiła, ile możemy stracić. Zmieniło się wiele w kwestii smaków, zapachów, dotyku, bliskości, rozmowy. Ta lekcja stała się preludium do powrotu, ale powrotu na innych zasadach.
REUNION, które oznacza ponowne spotkanie, niesie ze sobą wielkie przesłanie – to czas połączenia i zjednoczenia, czas współpracy, powrotu do wartości jak empatia i dzielenia się ze sobą tym, co najlepsze. Tegoroczna edycja Warsaw Home powstaje z myślą o spotkaniu z przyjacielem, spotkaniu z drugim człowiekiem, który jest naszą inspiracją, dzięki któremu istniejemy. Ponowny kontakt z nim otwiera przed nami nowe możliwości.
Reunion ma symbolizować również zmiany, na które jesteśmy gotowi i które nie mogą odbyć się bez udziału wszystkich uczestników świata designu, architektury i sztuki. Jednocząc się i dzieląc dobrymi praktykami, chcemy nie tylko wskazywać kierunki rozwoju świata designu i architektury, ale przede wszystkim inspirować i zachęcać do kształtowania nowych strategii mających na celu wdrażanie odpowiedzialnych zmian. Ponowne spotkanie to dla nas kolejna szansa do budowania trwałych relacji, opartych na synergicznej wymianie doświadczeń i pomysłów. To powrót do rozmów, pytań i odpowiedzi, do dzielenia się słowem i obrazem, do komunikacji opartej na poszukiwaniu najlepszych rozwiązań. Doświadczeni minionymi wydarzeniami, chcemy udowodnić, że czas, który na chwilę stanął w miejscu, nie był czasem straconym, był jedynie momentem pozwalającym nam docenić zagubione gdzieś po drodze wartości i dostrzec moc, jaką niesie za sobą drugi człowiek i spotkanie z nim.