Klimat to MY
Anna Domin
Nie bez przyczyny pozwoliłam sobie na użycie tytułu jednej z ważniejszych książek, jakie ukazały się w ostatnich latach dotyczącej zmian klimatycznych („Klimat to my. Ratowanie Planety zaczyna się przy śniadaniu” Jonathana Safrana Foera). Jak nigdy przedtem nie mamy wątpliwości, że tylko działanie – racjonalne, świadome i w oparciu o większy plan – ma szansę zmienić nasze podejście do prowadzenia biznesu, zmiany nawyków w życiu codziennym i ratowania naszej Planety.
fot. Vlad Baranov
W ostatnich latach na milion sposób poznawaliśmy możliwe scenariusze nadchodzącej katastrofy klimatycznej. Wszystko to działo się gdzieś jakby z dala o nas, działo się zawsze „tam”. Narastający i dławiący wręcz nasze umysły negacjonizm klimatyczny nie tyle wypierał i odrzucał skutki katastrofy, co po prostu przyjmował je bezemocjonalnie jako „być może możliwe” do spełnienia, ale z pewnością nie w najczarniejszym scenariuszu, nie tu i teraz. Dopiero wybuch pandemii odwrócił ten trend. Do wielu z nas dotarło, że nie jesteśmy nieśmiertelni ani wszechmocni wobec natury i świata, w którym żyjemy. Obudziliśmy się ze spokojnego snu, wypełnionego dobrobytem i zabawą, i nagle zrozumieliśmy, że te wszystkie najczarniejsze scenariusze dzieją się tu i teraz. Tylko od nas zależy czy zrobimy coś więcej.
fot. Vlad Baranov
Opublikowany w sierpniu 2021 przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC) raport dotyczący stanu badań nad klimatem podkreśla, jak nigdy przedtem, że wina za zmiany klimatyczne spoczywa na działalności człowieka – winny jest bez wyjątku każdy z nas. To lekcja pokory, którą musimy odrobić każdy z osobna, ale to też spora dawka motywacji do szukania sposobów i wdrażania zmian potrzebnych do walki z kryzysem klimatycznym. Najważniejsze jest zrozumienie, że każda ze zmian, nawet ta najmniejsza, jest ważna, bo w efekcie może przyczynić się do wdrażania kolejnych zmian na większą skalę. Dowodem na to, że razem możemy więcej i że musimy działać na wielu płaszczyznach, są bardzo ważne projekty wspierające biznes w zakresie edukacji, motywacji i rozwoju działań na rzecz klimatu, jak Program Climate Leadership organizowany przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa czy Zielony Ślad Fundacji Carbon Footrpint z Krakowa.
Climate Leadership
Program powstał z inicjatywy Marii Andrzejewskiej Dyrektor Generalnej Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz prof. Bolesława Roka z Akademii Leona Koźmińskiego w 2019 r. Od tego czasu w dwóch edycjach wzięły udział 23 firmy, które podjęły aż 24 zobowiązania. Program ma na celu wspieranie firm w zmniejszaniu ich negatywnego wpływu na klimat i dążenia do neutralności klimatycznej w oparciu o współpracę z ponad setką ekspertów z różnych dziedzin, jak np. analiza i redukcja śladu węglowego, zrównoważone budownictwo i projektowanie, GOZ, edukacja klimatyczna, komunikacja i badanie rynku, ochrona bioróżnorodności, rolnictwo regeneratywne, efektywność energetyczna, prawo, analizy ESG, raportowanie niefinansowe i wiele innych.
Uczestnicy programu Climate Leadership to firmy świadome konieczności osiągania neutralności klimatycznej, dostrzegające w zmianie szansę na swój zrównoważony rozwój. Podejmują one konkretne działania, które w wymierny sposób zmniejszają negatywny wpływ biznesu na środowisko, odpowiadając na najważniejsze wyzwania związane z kryzysem klimatycznym. Musimy bowiem pamiętać, że jeżeli mamy mieć jakąkolwiek szansę na zatrzymanie kryzysu klimatycznego, biznes musi podjąć radykalne kroki na poziomie podstawowych produktów i usług, procesów produkcyjnych i zarządczych, a nawet modeli biznesowych. Transformacja wzorców produkcji i konsumpcji dotknie samego rdzenia modeli biznesowych, wymuszających bardziej efektywne korzystanie z surowców oraz konkretne, mierzalne działania na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Partnerstwo, wymiana doświadczeń, praca z ekspertami to droga do osiągnięcia realnej zmiany, która jest ideą realizowaną przez program Climate Leadership. W tym roku odbywa się już trzecia edycja, do udziału w której zachęcamy tych wszystkich, którzy szukają realnych zmian dla swoich działalności biznesowych.
Zielony ślad
„Zielony ślad” to inicjatywa skierowana do firm, które deklarują osiągnięcie neutralności klimatycznej i wdrażanie realnych zmian w zakresie swoich działań do 2050. Celem projektu jest inspirowanie przedsiębiorców do podejmowania działań proklimatycznych. Uroczysta inauguracja projektu miała miejsce 8 października 2021 r., podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego Carbon Footprint Summit. Pomysłodawcą akcji jest Fundacja Carbon Footprint, która od kilku lat zajmuje się budowaniem świadomości ekologicznej społeczeństwa, a mecenasem – marka Columbus, oferująca rozwiązania OZE dla firm. Głównym partnerem medialnym został portal Świat OZE, a partnerem merytorycznym – kolektyw Szeptszum.
„Zielony ślad” to projekt, który powstał z potrzeby wspierania, inspirowania i motywowania przedsiębiorców podejmujących działania proklimatyczne i prośrodowiskowe. Firmy, które tworzą swój biznes w oparciu o ideę zrównoważonego rozwoju, będą w tym projekcie inspirować innych do tego rodzaju zamian. Ważnym celem jest również transparentne dzielenie się dobrymi praktykami z tymi, którzy szukają nowych rozwiązań. W projekcie mogą wziąć udział polskie firmy, które w jakikolwiek sposób dostosowują swoją działalność do ograniczenia śladu węglowego. Na ten moment do projektu przystąpiły takie firmy jak AMS, Szeptszum, Świat OZE, Profim, Vank, Architecture Snob.
Odpowiedzialni Społecznie
Ponad 50% Polaków uważa, że robimy za mało na rzecz klimatu. Według przeprowadzonego badania przez ekspertów firmy doradczej Deloitte „Climate Sentiment Index” aż 81 proc. Polaków deklaruje, że zmiany klimatyczne są dla nich powodem do obaw. Pytanie tylko, czy takie myślenie jest powodem wdrażania realnych zmian? Czy niepokój wystarczy abyśmy mogli podejmować aktywności, które pozwolą nam wierzyć, że jeszcze wszystko możemy zmienić, że jest dla nas jakaś nadzieja? Nie poznamy odpowiedzi, ale tym bardziej warto abyśmy przyłączali się do akcji społecznych, które nie tylko są sposobem na podejmowanie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, ale przede wszystkim są deklaracją popartą działaniem, sposobem na zmianę nawyków, które nabyliśmy w procesie rozwoju kapitalizmu i rosnącej konsumpcji.
Zainicjowana przez kolektyw Szeptszum akcja #jużwszystkomam odbywająca się cyklicznie w Black Friday, do której coraz liczniej przyłączają się architekci ma na celu zwrócenie uwagi na nadmierny konsumpcjonizm, ale w nieco innej formie. Projekt zachęca do zwrócenia uwagi na to czym się otaczamy, jakie rzeczy są dla nas naprawdę ważne, jest drogą do świadomego konsumpcjonizmu w duchu zrównoważonego rozwoju. Po mimo doświadczania zmian klimatycznych i coraz większej świadomości ludzi i wiedzy na temat klimatu – nadal kupujemy za dużo. Do akcji z roku na rok przyłącza się coraz więcej osób, w drugiej edycji wzięło udział ponad 60 autorytetów m.in. ze świata designu, architektury, muzyki i sztuki. Choć akcja odbywa się w Black Friday to tak naprawdę każdego dnia możemy się do niej przyłączyć i powiedzieć sobie głośno, że już przecież wszystko mamy.
Razem dla innych i dla siebie
Nie jesteśmy tu sami i dlatego warto jest angażować się w projekty, które przynoszą realną pomoc nam wszystkim. Z pewnością świętem dobrych ludzi w naszym kraju jest dzień, w którym odbywa się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dlatego po raz czwarty „Architecture Snob” zaprosił polskie firmy i biura projektowe do włączenia się w akcję Architekci Grają dla WOŚP. W poprzednich latach udało się zebrać ponad 250 tysięcy złotych. Redaktor naczelny co roku zapraszamy biura architektoniczne, projektantów wnętrz i firmy związane z branżą architektoniczną do włączenia się w akcję i tym samym zachęca do dzielenia się cennymi umiejętnościami, czasem i koncepcjami, aby wspólnie wspierać tych, którzy najbardziej potrzebują naszej pomocy. W tym roku zebrane pieniądze wesprą aż 25 oddziałów i pododdziałów szpitalnych oraz poradnie, które potrzebują nowoczesnego sprzętu by ratować wzrok najmłodszych, co w kontekście tworzenia architektury tworzy dodatkową wartość.
fot. Vlad Baranov