ArchitectureDesign

Kapituła nagrody imienia Jane Drew przyznała tegoroczne odznaczenie polsko-francuskiej architektce Iwonie Buczkowskiej! Nagroda przyznawana jest przez Architectural Review i Architects’ Journal osobie, która poprzez swoją pracę projektową podniosła rangę kobiet w architekturze.

 

Zdjęcie: Patricia Stround

 

Iwona Buczkowska, architektka, urbanistyka, absolwentka École Spéciale d’Architecture w Paryżu, od końca lat 70. z wieloma sukcesami prowadzi we Francji własną pracownię architektoniczną. Jej twórczość skupia się na aspekcie prospołecznym architektury.

 

Redaktorka „The Architectural Review” Manon Mollard o Iwonie ​​Buczkowskiej: „ jest pionierką budownictwa drewnianego i zagorzałą obrończynią prawa do dobrych warunków mieszkaniowych. (..) Odrzucając standaryzację, woli łuki i skośne płaszczyzny, aby tworzyć intymne i jasno oświetlone domy, i zachęca nas, abyśmy pomyśleli o wkładzie architektury w ekologię społeczną. Należy zachować budynki Buczkowskiej i celebrować jej idee”.

 

Iwona Buczkowska jest architektką i urbanistą. Jej prace skupiają się głównie na budynkach mieszkalnych, inspirowanych koncepcją ogrodu-tarasu. W 1989 roku została uhonorowana złotym medalem i nagrodą specjalną na V Światowym Biennale Architektury w Sofii za projekt osiedla w Le Blanc-Mesnil. Pięć lat później, w 1994 roku, otrzymała Srebrny Medal francuskiej Akademii Architektury za całość swojej twórczości. W 2003 roku została wyróżniona nagrodą publiczności za projekt dzielnicy Le Blanc-Mesnil. Jej projekt mieszkaniówki w Saint-Dizier został także uhonorowany Label d’architecture du XX siècle. Prowadziła prace projektowe w École nationale supérieure d’architecture et de paysage de Lille oraz École nationale supérieure d’architecture de Versailles. W 2021 roku Buczkowska została uwzględniona na liście dwudziestu dwóch kobiet architektów i projektantek, których powinno się znać, według serwisu Dezeen.

 

Historia powstania Nagrody Jane Drew siega 1997 roku. od dyskusji pomiędzy Grupą Kobiet Architektów Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich (RIBA) a Angielską Radą ds. Sztuki.  Ogłoszenie nowej nagrody nastąpiło w styczniu 1998 r. podczas ceremonii, która odbyła się w Instytucie Sztuki Współczesnej w Londynie . Nagroda została stworzona, aby docenić promowanie innowacyjności i różnorodności w architekturze. Nagroda została nazwana na cześć na cześć angielskiej modernistycznej architektki Jane Drew, która między innymi próbowała założyć pierwszą pracownię architektoniczną składającą się wyłącznie z kobiet i była pierwszą kobietą profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Harvarda i Massachusetts Institute of Technology. W 2023 roku laureatką nagrody Jane Drew została Kazuyo Sejima (SANAA).

 

Buczkowska opowie o swoim życiu i twórczości podczas wiosennego wykładu w Londynie.