ArchitectureCultureDesign

IKEA i Marimekko – hołd dla wspólnych wartości

 

Tekst: Zofia Malicka; zdjęcia: materiały prasowe IKEA

 

Marki IKEA nie trzeba nikomu przedstawiać – jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie towarów eksportowych Szwecji. Podobnie jest z domem mody Marimekko, który znajduje się w czołówce znanych globalnie marek z Finlandii. Oba brandy mają w portfolio współprace z kultowymi producentami i projektantami. Po raz pierwszy w swojej historii łączą siły i prezentują wspólną, limitowaną kolekcję BASTUA, inspirowaną naturą i nordyckimi rytuałami pielęgnacyjnymi związanymi z korzystaniem z sauny.

 

Zarówno IKEA, jak i Marimekko nieodzownie kojarzą się ze skandynawskim designem, charakterystyczną prostotą i naturalnymi materiałami. W DNA obu marek odnaleźć można zachętę do cieszenia się życiem i czerpania z niego przyjemności. 

 

Punktem wyjścia do stworzenia kolekcji jest głęboko zakorzeniona w kulturze skandynawskiej tradycja korzystania z sauny. – Kolekcja BASTUA ma na celu przybliżenie całego rytuału, skupienie się na czynnościach wykonywanych przed pobytem w saunie, w jego trakcie i po nim – mówi Rebekka Bay, dyrektor kreatywna Marimekko. – Co ważne, wcale nie trzeba mieć sauny czy z niej korzystać, żeby używać przedmiotów z kolekcji. Przede wszystkim zależało nam na tym, aby produkty pomagały wykreować przyjemną atmosferę relaksu, czasu dla siebie – dodaje Mikael Axelsson, projektant IKEA.

 

 

W kolekcji BASTUA znajdziemy charakterystyczne dla IKEA, proste i funkcjonalne elementy, takie jak ławki, stolik, wieszak czy lustro które oddają piękno stolarki i drewna brzozowego. Drewno zainspirowało także projektanta szklanej zastawy – nieregularny kształt szklanek czy dzbanka przywodzi na myśl ciosane szczapy, służące do rozpalenia ognia niezbędnego do utrzymania w saunie odpowiedniej temperatury. W doświadczeniu relaksu i wszystkiego, co wiąże się z hasłem wellbeing, nie można pominąć tekstyliów, które są domeną Marimekko. Po raz pierwszy w historii Marimekko zaprojektowało zupełnie nowe wzory na potrzeby współpracy. Cztery desenie o zróżnicowanej kolorystyce to efekt wspólnej pracy dwóch projektantów z IKEA i dwojga z Marimekko. – Zawsze staramy się, aby wzory wnosiły radość do codziennego życia użytkowników, a produkty traktujemy jako nośnik tworzonej przez nas sztuki. Przy tej współpracy kluczowy był dla nas dialog między printem i produktem – mówi Rebekka Bay. Najbardziej charakterystyczny motyw to graficzne liście rabarbaru. Co ciekawe, wzór ten powstał jako ostatni. Kolekcja była tworzona podczas pandemii, projektanci obu marek spotykali się co tydzień, aby na bieżąco dzielić się efektami pracy. Pomysł na wykorzystanie motywu liści rabarbaru pojawił się późno, jako element, który doda do kolekcji kolor, energię i optymizm. – Tworząc ten wzór inspirowałam się wielkimi liśćmi rabarbaru, które często można spotkać przy saunach w Finlandii. Szerokie zielone liście zapadają głęboko w pamięć, natomiast różowa łodyga zapowiada soczystą, chrupiącą przyjemność – mówi Maija Louekari, projektantka Marimekko. Projektanci obu marek przewidują, że duża torba, z którą przeważnie wychodzimy z zakupów w IKEA, w nowej, limitowanej, zielono-różowej odsłonie stanie się hitem tego sezonu i będzie można ją zobaczyć w wielu modowych stylizacjach, a także na plaży. Pozostałe wzory z kolekcji BASTUA są zainspirowane sękami drewna czy równolegle ułożonymi deskami w saunowych ławkach. Desenie te ozdabiają ręczniki, szlafroki, poduszki, a także tace pasujące wymiarami do stolików. 

 

Dla IKEA i Marimekko ważne są podobne wartości – szacunek dla rzemiosła i skandynawskiej tradycji, zamiłowanie do ponadczasowych projektów, funkcjonalność i jakość produktów. – Postrzegamy współprace z innymi, znanymi firmami jako możliwość zbudowania większej świadomości Marimekko. To okazja do zaprezentowania naszej historii i dziedzictwa nowym odbiorcom i młodszemu pokoleniu, za pomocą przeniesienia wzorów na produkty spoza branży modowej – mówi Rebekka Bay. – Printy Marimekko są bardzo graficzne, strukturalne, podobnie jak same tkaniny. Dlatego tak dobrze nadają się do wykorzystania w przestrzeni, przeniesienia na produkty do wyposażenia wnętrz, uzupełnienia architektury. 

 

 

Limitowana kolekcja BASTUA składająca się z 26 elementów (meble, tekstylia, szklane naczynia, świece, oświetlenie i akcesoria) będzie dostępna w sklepach IKEA od marca 2023 do wyczerpania zapasów.