ArchitectureDesign

Finaliści nagrody Mies van der Rohe 2024!

 

Fundacja Miesa van der Rohe właśnie ogłosiła finałową 5tkę realizacji, które walczą o najlepszy budynek w Europie. Wśród 5 finalistów EU Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Awards jest Galeria Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie autorstwa KWK Promes Roberta Koniecznego. 

 

 

Pozostali finaliści to: Study Pavilion na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku (Dolna Saksonia), projektant: Gustav Düsing & Max Hacke (Berlin); Szkoła Reggio w Madrycie, którego twórcą jest ANDRES JAQUE / OFFICE FOR POLITICAL INNOVATION (Madryt); Dobudówka do Klasztoru św. Franciszka w Sainte-Lucie-de-Tallano / Santa Lucia de Tallà (Korsyka), projekt: Amelia Tavella Architectes (Aix en Provence); Häge w Lund (Prowincja Skania County), którego twórcą jest Brendeland & Kristoffersen architects (Oslo). 

 

Ogłoszono również dwóch finalistów w kategorii “Emerging architect”: SUMA arquitectura (Madryt)  za projekt Biblioteki Gabriel García Márqueza w Barcelonie (Katalonia) oraz pracownię Branco del Rio (Coimbra) za projekt Placu i Biura informacji turystycznej w Piódão (Centralna Portugalia).

 

Zdaniem jury 7 prac uznanych za finalistów stanowi model i odniesienie dla samorządów miejskich ponieważ wszystkie tworzą inkluzyjne środowisko do życia wysokiej jakości. Większość z nich przekształca i usprawnia warunki zwykle mniejszych społeczności w miejscach, w których nastąpiły różnorakie procesy zapomnienia, tj. w byłych obszarach przemysłowych, niewielkich miejscowościach wiejskich i na peryferiach miast. Jeśli chodzi o większe miasta, te dzieła znajdują się raczej w obszarach peryferyjnych, co pozwala na tworzenie silnych więzi z mieszkańcami tych dzielnic. Te siedem prac wykracza poza paradygmat zrównoważonego rozwoju i udoskonala codzienną architekturę, miejsca, w których mieszkamy i uczymy się, gdzie się spotykamy, rozmawiamy i miło spędzamy czas.

 

W marcu członkowie jury odwiedzą piątkę finalistów w celu wyłonienia zwycięzcy. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 14 maja 2024 r. w Barcelonie. 

 

Poznaj finalistów nagrody Miesa van der Rohe 2024!

 

Plato Contemporary Art Gallery

Robert Konieczny KWK Promes

 

W tym projekcie zabytkowy budynek starej rzeźni w czeskiej Ostrawie został przetransformowany w inkluzywną galerię sztuki współczesnej. Miejsce posiada możliwość otwierania sal wystawowych bezpośrednio na zewnątrz dzięki 6 obrotowym ścianom, co stwarza nowe możliwości ekspozycyjne. Skażona wcześniej przestrzeń dookoła niego stała się z kolei bioróżnorodnym parkiem z łąkami kwiatowymi oraz zbiornikami retencyjnymi. Dzięki temu obiekt uwrażliwia nie tylko na sztukę, ale także na środowisko naturalne.

 

Fot. Juliusz Sokołowski


Fot. Juliusz Sokołowski


Fot. Jan Antos


fot. Jakub Certowicz

 

Reggio School

Andrés Jaque / Office for Political Innovation

 

Projekt, który jest wizytówką holistycznie postrzeganej ekologii – symbiozy środowiska, żywych istot, materiałów, zarządzania i pedagogiki. Całość spaja przemyślana oraz empatyczna architektura. Szkoła powstała dzięki międzypokoleniowym konsultacjom: z nauczycielami, rodzicami i uczniami. Uwzględnia tym samym różne punkty widzenia i potrzeby. Reggio School jest otwarte na okoliczną naturę i zachęca do zajęć na zewnątrz. Przyroda staje się tu przestrzenią interakcji międzypokoleniowych.

 

Fot. José Hevia

 

Pawilon do nauki na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku

Gustav Düsing  i Max Hacke

 

Nowo wybudowany pawilon do nauki na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku zbudowano na idei otwartej przestrzeni zaprojektowanej z myślą o różnych zajęciach studenckich. Pomysł opiera się na zasadzie super struktury, która pozwala użytkownikowi na zmianę i powtórną konfigurację układu budynku w celu spełnienia nieustannie zmieniających się wymagań szybko rozwijającego się kampusu. Pawilon, dzięki elastycznemu układowi, staje się efemeryczny i responsywny.

 

Zdjęcia: Iwan Baan

 

Dobudówka do Klasztoru św. Franciszka w Sainte-Lucie-de-Tallano

Amelia Tavella Architectes

 

Obiekt wybudowany w 1480 r. i wpisany na listę zabytków, był częściowo w ruinie.  Zadaniem architekta była jego rozbudowa bez odcinania się od przeszłości. „Wierzę w wyższe i niewidzialne siły. Budynek był umieszczony na wzniesieniu, na cyplu i był zamkiem obronnym, zanim stał się miejscem modlitwy i odosobnienia, które wybrali mnisi świadomi absolutnego piękna tego miejsca. Wiara łączy się ze wzniosłością”

 

Zdjecia: Thibaut Dini

 

Häge w Lund 

Brendeland & Kristoffersen architects

 

„Hage” jest wysokiej jakości przestrzenią publiczną, która w perspektywie krótkoterminowej  stanowi dobrą przestrzeń do dyskusji publicznych i warsztatów, natomiast w perspektywie  długoterminowej jest piękną przestrzenią miejską i ogrodem w centrum nowej dzielnicy. Jej  otwartość dla wszystkich jest odpowiedzią na pytanie, jak budować nową wspólnotę: od  przestrzeni społecznej.

 

Zdjęcia: Peter Westrup

 

Dwóch finalistów w kategorii “Emerging architect”:

 

SUMA arquitectura za projekt Biblioteki Gabriel García Márqueza w Barcelonie

 

Biblioteka Gabriel García Márquez jest pionierskim budynkiem i punktem zwrotnym, będącym  zwieńczeniem 30-letniego planu budowy tego typu placówek w Barcelonie. Znajduje się w  dzielnicy robotniczej, w której przez lata brakowało znaczących inwestycji i która domagała się swojego „pałacu dla ludu”.

 

Zdjecia: Jesus Granada

 

Branco del Rio za projekt Placu i Biura informacji turystycznej w Piódão 

 

Jedyny płaski i otwarty obszar w stromej wiosce Piódão odzyskał swój status gościnnego lobby i miejsca spotkań. Znajdował się tu wcześniej parking. Miejsce zostało ponownie zaprojektowane, utwardzone i częściowo zacienione z wykorzystaniem tradycyjnych materiałów  i technik. Przestrzeń została zwrócona mieszkańcom zgodnie z ich kulturą materialną i  budowlaną.

 

Zdjęcie: Frederico Manrtinho


Zdjęcie: do mal sol


Zdjęcie: Frederico Martinho


Zdjęcie: Frederico Martinho