ArchitectureDesign

Ożywić nieożywione.  Stare miejsca, nowe historie. Dyskusja o architekturze na Festiwalu Sztuk Zjednoczonych w Domanicach. 

 

Inwestorzy coraz częściej decydują się na rewitalizację budynków i całych kompleksów z wykorzystaniem już istniejących, lokalnych materiałów. Doskonałym przykładem takiego działania są obiekty powstałe w ostatnich latach w Polsce. To również obligatoryjny kierunek, którym musi podążać architektura, aby można było mówić o racjonalnym i zrównoważonym zarządzaniem zasobami, które posiadamy.  O różnych obliczach rewitalizacji z zaproszonymi gośćmi porozmawia Marcin Szczelina, ekspert nominujący obiekty do najważniejszej europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award i redaktor naczelny Architecture Snob. 

 

Moderator:

 

 

Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury.

Krytyk i kurator architektury. Wydawca i redaktor naczelny magazynu Architecture Snob. Od 2014 roku ekspert europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award. Juror i członek Rady Doradczej Pawilonu Czeskiego na Biennale Architektury w Wenecji w 2023 roku. Juror europejskiej nagrody Simon Architecture Prize 2022. Ekspert Climate Leadership Programme pod auspicjami UN Environment Programme ONZ. Laureat nagrody Property Design Awards 2017 za działalność na rzecz polskiej architektury. W 2020 roku, jako pierwszy Polak wraz z artystką Katarzyną Krakowiak stworzył projekt w Pawilonie Mies van der Rohe w Barcelonie. Ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w branżach kreatywnych.

 

Prelegenci:

 

 

Wojciech Kolęda, architekt

Architekt. Współzałożyciel biura architektonicznego less is core, specjalizującego się w rewitalizowaniu obiektów zabytkowych i poprzemysłowych. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od pięciu lat tworzy koncepcje architektoniczne dla Grupy Arche oraz dla klientów indywidualnych. Pracował między innymi przy rewitalizacji Cukrowni Żnin, Dworu Uphagena w Gdańsku, Królewskiej Fabryki Papieru w Konstancinie oraz Fabryki Samolotów w Mielnie,  Jest także autorem nowoczesnej Farmy dla Fundacji Leny Grochowskiej i aktywnym uczestnikiem międzynarodowej dyskusji na temat przyszłości zawodu architekta w kontekście kryzysu klimatycznego.

 

 

Michał Laszczkowski, aktywista kultury

Działacz społeczny, historyk, aktywista kultury, menedżer dziedzictwa. Od 2022 roku pełni obowiązki dyrektora Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków. W latach 2012-2022 był prezesem Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, gdzie koordynował jedne z największych programów konserwatorskich realizowanych za granicą z polskich środków publicznych. W tym czasie kierowana przez niego fundacja poddała profesjonalnej konserwacji ponad 600 zabytkowych nagrobków, pomników i epitafiów na terytorium Polski, Białorusi, Ukrainy, Łotwy, Mołdawii, Francji i Włoch.

 

Dyskusja odbędzie się drugiego dnia festiwalu, w klubie festiwalowy Daisy Blue, o godz. 14.00