ArchitectureCultureDesignTop of the top

Dom w Dumbravie Vlâsiei projektu ADNBA

Zdjecia: Daniel MiroțoiSabin ProdanLaurian Ghinitoiu

 

Skąpany w świetle dziennym dom wtapia się w okoliczną przestrzeń dzięki licznym oknom, które znajdują się po jego obu bokach. W nocy przypomina idealny prostopadłościan, który współtworzą automatyczne żaluzje zewnętrzne w kolorze elewacji.

 

 

Budynek o kształcie minimalistycznej bryły oferuje sporą przestrzeń użytkową, wykonaną w głównej mierze z naturalnych materiałów, takich jak drewno, którą naturalnie uzupełniają malownicze ogrody. Jest usytuowany na kształt przedsionka pomiędzy lasem a parkiem, a jego długie boki zajmują niemal całą szerokość działki oraz jej minimalną niezbędną długość. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko oferuje widoki na wyjątkowy krajobraz zewnętrzny, znajdujący się po obu stronach, ale również maksymalizuje ilość wpadającego przez okna naturalnego światła słonecznego. Od strony ulicy pozostawiono na działce miejsce na ogród z kompozycją magnolii, bzów i brzóz.

 

 

Skąpany w świetle dziennym dom wtapia się w okoliczną przestrzeń dzięki licznym oknom, które znajdują się po jego obu bokach. W nocy przypomina idealny prostopadłościan, który współtworzą automatyczne żaluzje zewnętrzne w kolorze elewacji. Bryła wydaje się murem, który umożliwia zaglądanie wyłącznie w miejsca, które zostały do tego przewidziane, oferując tym samym domową intymność. Na pergolach rosną kompozycje składające się z kwiatów oraz pnącego się bluszczu – roślin, które w miarę swojego wzrostu coraz bardziej będą podkreślać symbiozę budynku z okoliczną naturą.

 

Pozornie zwarty obiekt, o kształcie prostej bryły, posiada architekturę wewnętrzną, która zapewnia wiele scenariuszy poruszania się po dostępnej przestrzeni, a tym samym dużą swobodę w jej użytkowaniu. Przemyślana akustyka oraz otwarty rozkład pomieszczeń umożliwiają usłyszenie i zobaczenie innych współdomowników nawet z przeciwległych krańców domu, wspierając tym samym relacje międzyludzkie. Jest też zaskakująco jednolity w strukturze parter–piętro. Do wyciszających terenów zielonych dociera się tutaj na wiele sposobów. Można również przechodzić do wewnętrznych pomieszczeń z ogrodów, które stanowią miejsca pośrednie, rozszerzenie przestrzeni domowej.