Blisko ziemi. Opowieść o projektowaniu
W dniach 22-30 czerwca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (PPNT) w Gdyni odbędzie się wyjątkowa wystawa zatytułowana „Blisko ziemi. Opowieść o projektowaniu”. Ekspozycja będzie dostępna codziennie od 12:00 do 20:00, z wyjątkiem 22 czerwca, kiedy to wystawa zostanie otwarta o godzinie 16:00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Wystawa ta zwraca uwagę na gleby, które stanowią żywą skórę naszej planety i podstawę życia. Gleba wpływa wielowymiarowo na dobrostan człowieka i kondycję całego środowiska. Na wystawie zwiedzający będą mogli dotknąć ziemi, powąchać ją, poznać różne sposoby jej zastosowania oraz dowiedzieć się, jak może przeciwdziałać zmianom klimatycznym i pozytywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie.
Gleba odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu życia na Ziemi, dostarczając żywność i surowce, filtrując i magazynując wodę oraz będąc siedliskiem dla wielu organizmów żywych. Jest także elementem naturalnej infrastruktury, która przeciwdziała zmianom klimatu. Niestety, rozwój cywilizacyjny spłaszczył i ujednolicił krajobraz, niemal całkowicie odcinając człowieka od natury, w tym od gleby.
Współcześni projektanci dążą do odbudowania tej relacji, stosując materiały i rozwiązania oparte na przyrodzie. To podejście jest niezbędne do ochrony i odbudowy zdegradowanego środowiska naturalnego oraz poprawy warunków życia, zdrowia i samopoczucia ludzi.
Wystawa „Blisko ziemi. Opowieść o projektowaniu” prezentuje możliwości zastosowania ziemi w projektowaniu w trzech skalach: architekturze krajobrazu, architekturze budynków oraz wzornictwie przemysłowym. Pokazane zostaną projekty, w których wykorzystano materiały budowlane, obiekty i struktury bazujące na ziemi. Prezentowane rozwiązania wpisują się w najnowsze trendy projektowe, oparte na idei gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), inspirowanej naturą.
Na wystawie będzie można zobaczyć próbki materiałów używanych w prezentowanych projektach. Zwiedzający będą mogli ich dotknąć, powąchać oraz dowiedzieć się więcej o ich zastosowaniach. Wystawa jest skierowana do projektantów różnych branż, miłośników designu, przyrody i materiałoznawstwa.
Wystawa odbędzie się w budynku III na pierwszym piętrze, w sali G. Kuratorkami wystawy są Karolina Ferenc, Malwina Gruszecka oraz Maja Skibińska, które poprowadzą kuratorskie oprowadzanie po wystawie 29 czerwca o godzinie 13:00.
Karolina Ferenc
Projektantka i storytellerka. Absolwentka Design Academy Eindhoven i stypendystką Akademie Schloss Solitude. Jej prace były wystawiane między innymi podczas Dutch Design Week i Berlin Design Week. Obecnie jest związana z organizacją Wise Habit, w której kieruje działaniami badawczymi, projektuje i prowadzi pierwszą w Polsce Bibliotekę Materiałów Zrównoważonych. Organizuje również cykl debat ‚Projektowanie dla Przyszłości’. W 2024 roku została wyróżniona IF Award za Wise Kitchen zaprojektowaną dla Wise Habit. Jej prace opierają się na empatii i horyzontalności, opierając się dystopijnym i apokaliptycznym wizjom przyszłości.
Malwina Gruszecka
Architektka i edukatorka. Jej doświadczenie obejmuje nie tylko wieloletnią praktykę w biurach architektonicznych w Polsce i Wielkiej Brytanii, ale także prowadzenie zajęć projektowych ze studentami architektury i interdyscyplinarne projekty kuratorsko-artystyczne z udziałem międzynarodowych instytucji artystycznych. Prowadziła zajęcia projektowe w Birmingham School of Architecture w Wielkiej Brytanii, zajęcia na Wydziale Architektury Wnętrz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, a obecnie na Wydziale Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Współpracowała z Austriackim Muzeum Sztuki Użytkowej i Sztuki Współczesnej w Wiedniu – MAK- przy międzynarodowych projektach kuratorsko-artystycznych. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Związku Artystów ZAiKS. Od 3 lat prowadzi własną pracownię projektową – Salon. W swoich projektach skupia się na rzemieślniczym podejściu do architektury, ze skupieniem na świadomym kształtowaniu przestrzeni z jak najmniejszym wpływem na środowisko naturalne.
Maja Skibińska
Architektka krajobrazu, dr inż. z wieloletnim doświadczeniem w pracy przy wielobranżowych projektach oraz interdyscyplinarnych procesach partycypacyjnych dotyczących zagospodarowania przestrzeni publicznej m.in. park Pole Mokotowskie, park nad tunelem POW, ul. Wawelska, Park Szymańskiego w Warszawie. Projektantka, badaczka i edukatorka z pracowni Szelest. Przez 12 lat pracy zawodowej związana z Architekturą Krajobrazu SGGW w Warszawie, aktualnie pracuje w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania, czasem ucząc na warszawskim ASP lub Politechnice. Laureatka konkursu “Dyplomy dla Warszawy” za pracę doktorską dotyczącą meblowania miasta. W swojej pracy eksploruje zagadnienia projektowania prozdrowotnego obejmującego partycypacje, rozwiązania oparte na przyrodzie (BZI/ NBS) oraz przestrzenne równouprawnienie. Wraz z Joanną Paniec prowadzi podcast “Odcienie zieleni”. W zespole JAZ+Architekci, ThinkTank, Szelest współpracuje nad wdrożeniem interdyscyplinarnej analizy soczewkowej – badaniem potrzeb użytkowników przestrzeni publicznych.
„Blisko ziemi. Opowieść o projektowaniu” odbywa się pod patronatem medialnym Architecture Snob.