ArchitectureDesign

ARCHITECT@WORK Warsaw po raz drugi!

 

Już dzisiaj startuje druga polska edycja wydarzenia ARCHITECT@WORK! Są to najciekawsze i najlepiej zorganizowane targi dla architektów i projektantów w Polsce. W programie prezentacja innowacyjnych rozwiązań i nowości produktowych oraz prelekcje wiodących polskich architektów.

 

 

 

ARCHITECT@WORK to branżowe spotkania organizowane od piętnastu lat w wielu krajach Europy. Wydarzenie skupia się na prezentacji starannie wyselekcjonowanych, innowacyjnych produktów i materiałów. ARCHITECT@WORK odchodzi od formuły klasycznych targów na rzecz stworzenia przestrzeni do dyskusji dla architektów i designerów. W wydarzeniu udział wziąć mogą wyłącznie osoby profesjonalnie związane z architekturą i projektowaniem wnętrz. Druga edycja startuje dzisiaj, odbędzie się w dniach 30 i 31 maja, ponownie w warszawskiej hali Expo XXI.

 

– Zaproszeni, w unikalnej atmosferze, mogą nawiązywać nowe kontakty z wystawcami i innymi profesjonalistami z branży. nnowacyjność to słowo, które jest kluczowe dla każdego architekta i projektanta wnętrz. Jest to również główne kryterium wydarzenia ARCHITECT@WORK. Wystawcy są zobowiązani do przedstawienia innowacji na swoim stoisku.   – tłumaczy Karolina Ligaj

 

Wszystkie produkty i materiały, które zaprezentowane zostaną w ramach wydarzenia są wyselekcjonowane przez lokalny zespół kuratorski. Organizatorzy stawiają na równość i minimalizm, dlatego każdy z wystawcy otrzyma taką samą przestrzeń na zaprezentowanie swoich projektów. Wydarzenie będzie charakteryzować się salonową atmosferą, która ma ułatwiać nawiązywanie kontaktów i rozmów, na które często nie ma przestrzeni podczas zwyczajnych targów.

 

Prezentacjom produktów towarzyszyć będą panele dyskusyjne i seminaria oraz wystawa materiałów przyszłości.

 

 

 

Tegoroczna wystawa materiałów i temat przewodni wydarzenia skupią się na myśli „From Ground to Façade”. Ludzie od co najmniej 25 000 lat tworzą obiekty, przestrzenie i narzędzia z ZIEMI – gliny, gleby i kamienia. Dzisiejszy rozwój technologiczny sprawia, że materiały te pokazują nowe możliwości. Odkryj przykłady różnych nowych zastosowań i potencjału materiałów na wystawie podczas Architect@Work.

 

Na A@W Warsaw pojawią się czołowi polscy architekci i projektanci, którzy podzielą się swoją wizją współczesnej architektury i designu.

 

 

PROGRAM 30.05.2023

 

13.00

JEMS Architekci – Architektura do życia

 

Marcin Sadowski

Architekt, Partner w JEMS Architekci

 

Warszawska pracownia JEMS Architekci należy do najbardziej renomowanych w Polsce. Została założona w 1988 roku przez Olgierda Jagiełło, Macieja Miłobędzkiego i Jerzego Szczepanika-Dzikowskiego; w 1993 roku do zespołu dołączył Marcin Sadowski (partner od 1996). Architekci często deklarują, że nie są zainteresowani estetyką, ale ich realizacje są rozpoznawalne. Wyrafinowany detal, naturalne, minimalnie przetworzone materiały, modularne fasady z przewagą podziałów pionowych, elegancja i dyscyplina charakteryzują większość ich budynków. Wizytówką pracowni jest jej siedziba na warszawskim Mokotowie oraz znajdujące się w tej okolicy biurowce: Agory („A-m” 4/02) i Spectry. Architekci są autorami m.in takich projektów jak Browary Warszawskie czy Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. 

 

14.30 

DYSKUSJA – W stronę zrównoważonej architektury. 

Architektura to nie tylko wielkie idee, ale przede wszystkim skuteczne działania i dobre praktyki w zakresie odpowiedzialnej i zrównoważonej działalności. Spotkanie jest okazją do poznania współczesnych praktyk projektowych oraz głębszej refleksji nad kondycją współczesnej architektury

 

Marcin Sadowski, JEMS Architekci

Architekt. Od 1993 roku związany z pracownią JEMS Architekci, a od 1996 jej partner. W latach 1992-96 i od 2009 – 2013 prowadzący zajęcia z projektowania na Wydziale Architektury PW. Laureat Honorowej Nagrody SARP. 

 

Szymon Wojciechowski, APA Wojciechowski Architekci

Architekt. Od 1982 r. związany z APA Wojciechowski Architekci, w której pełni rolę Prezesa Zarządu. Wieloletnie doświadczenie w połączeniu z zamiłowaniem i pasją do tworzenia pięknych kształtów pozwala mu projektować niepowtarzalne budynki o wysokiej funkcjonalności. 

 

Dorota Sibińska, XYstudio

Architektka. Od 2004 roku prowadzi wraz z Martą Nowosielską i Filipem Domaszczyńskim własną pracownię projektową XYstudio, specjalizującą się w projektowaniu obiektów przeznaczonych dla najmłodszych. Od 2009 roku pracownia rozwija markę atestowanych mebli dziecięcych Locomoco. Skupiona na potrzebach człowieka promuje architekturę odpowiedzialną społecznie. 

 

Marcin Szczelina, Architecture Snob

Krytyk i kurator architektury. Wydawca i redaktor naczelny magazynu Architecture Snob. Juror europejskiej nagrody SIMON Architecture Prize 2022. Od 2014 roku ekspert europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award. Ekspert Climate Leadership Programme pod auspicjami UN Environment Programme ONZ.

 

 

16.00

Hanka Bajer & Paweł Sokół, BAJERSOKÓŁ team

 

Projekt premium / klient premium – jak wykonywać tego typu projekty i zdobywać takiego klienta?
W jaki sposób na przestrzeni 20 lat udało nam się zdobyć pozycję pracowni premium i jak takiego klienta obsługujemy.

PROGRAM 31.05.2023

 

13.00 – Architektura z misją

 

XYstudio

Dorota Sibińska, Filip Domaszczyński, Marta Nowosielska

Architekci, współzałożyciele biura XYstudio

 

XYstudio to warszawska pracownia architektoniczna, która została założona w 2004 roku przez Filipa Domaszczyńskiego, Martę Nowosielską i Dorotę Sibińską. Jej specjalizacją są budynki użyteczności publicznej, głównie placówki opiekuńcze i edukacyjne – żłobki, przedszkola i szkoły, od lat wyznaczają nowe standardy projektowania dla najmłodszych. W kręgu zainteresowań projektantów znajdują się także domy pomocy, na przykład dla osób w kryzysie bezdomności, ambasady oraz domy jednorodzinne. Wśród flagowych projektów xystudio znajdziemy m.in.: Dom dla Bezdomnych w Jankowicach, przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim, szkołę podstawową nr 174 w Wesołej, żłobek publiczny nr 67 w Wesołej czy budynek Ambasady i Rezydencji Ambasadora Królestwa Arabii Saudyjskiej. 

 

14.30

 

WXCA – Kreatywność inspirowana naturą

Marta Sękulska-Wrońska

Architekt, partner i CEO pracowni architektonicznej WXCA.

 

WXCA to interdyscyplinarna pracownia projektowa tworząca architekturę, urbanistykę i krajobraz. Od wielu lat działalność biura koncentruje się w obszarze realizacji obiektów użyteczności publicznej popularyzujących kulturę, naukę i sztukę w Polsce i na świecie, a także kształtujących świadomość ekologiczną. Polem szczególnego zainteresowania architektów WXCA są transformacje obszarów o wysokiej wartości kulturowej i przyrodniczej oraz wyrażanie tożsamości instytucji, społeczności i regionów poprzez architekturę.

 

 

16.00

 

Roland Stańczyk – RS Studio

Jak rozumiemy i postrzegamy luksus?
Kluczowe elementy definiujące wnętrza luksusowe w kontekście miejskim.
Wybrane przykłady zrealizowanych apartamentów warszawskich.

ARCHITECT@WORK jest czymś zupełnie innym niż targi architektury czy designu. Tego typu wydarzenia w jakimkolwiek europejskim państwie to zazwyczaj wielkie prezentacje projektów, które są adresowane nie tylko do architektów, ale także do deweloperów, wykonawców i użytkowników – właściwie do wszystkich. Z drugiej strony, mamy też tradycyjne targi wnętrz, które mają przyciągnąć projektantów, ale także każdego, kto chce przearanżować sobie pokój czy kupić nową sofę. Piętnaście lat temu zauważyliśmy, że ani architekci, ani projektanci wnętrz nie czują się swobodnie w takich przestrzeniach. Chcieliśmy więc stworzyć jedno wydarzenie, na którym będą mogły poczuć się komfortowo obie te grupy zawodowe. Na naszym wydarzeniu prezentowane będą wyłącznie treści wybrane przez kuratorów – każdy produkt, który będzie można zobaczyć na ARCHITECT@WORK, został zatwierdzony przez panel jurorski złożony z architektów i projektantów wnętrz pochodzących z miasta, w którym organizujemy wydarzenie. Lokalne jury wynika z tego, że w każdym kraju są inne prawa czy trendy, a my chcemy być w samym sercu społeczności, dla której tworzymy to wydarzenie. Miejscowi specjaliści znają lokalne marki, wiedzą co już istnieje na rynku. My chcemy prezentować nowe produkty i przefiltrować to, co będzie można zobaczyć, pod kątem innowacji. Od tradycyjnych targów odróżnia nas też to, że w wydarzeniu udział mogą wziąć tylko architekci, projektanci wnętrz oraz inni specjaliści, którzy odgrywają kluczową rolę w branży. Jeśli po prostu chcesz przemeblować pokój albo masz firmę, która remontuje łazienki, to wydarzenie nie jest dla ciebie. Tworzymy bezpieczną przestrzeń dla branży po to, żeby można było zapoznać się z innowacjami. – Hannelore Caenepeel

Polecamy rozmowę z Hannelore Caenepeel, menadżerką ARCHITECT@WORK