ArchitectureDesign

Michał Sikorski, Tomasz Konior, Piotr Grochowski, Wojciech Kolęda, Maciej Kaufman, Marcin Maraszek na  ARCHITECT@WORK Warsaw!

 

15 – 16 maja w Warszawie odbędzie się ARCHITECT@WORK! Są to najciekawsze i najlepiej zorganizowane targi dla architektów i projektantów w Polsce. W programie prezentacja innowacyjnych rozwiązań i nowości produktowych oraz prelekcje wiodących polskich architektów.

 

 

 

ARCHITECT@WORK to branżowe spotkania organizowane od piętnastu lat w wielu krajach Europy. Wydarzenie skupia się na prezentacji starannie wyselekcjonowanych, innowacyjnych produktów i materiałów. ARCHITECT@WORK odchodzi od formuły klasycznych targów na rzecz stworzenia przestrzeni do dyskusji dla architektów i designerów. W wydarzeniu udział wziąć mogą wyłącznie osoby profesjonalnie związane z architekturą i projektowaniem wnętrz. Trzecia edycja odbędzie się w dniach 15 i 16 maja, ponownie w warszawskiej hali Expo XXI.

 

– Zaproszeni, w unikalnej atmosferze, mogą nawiązywać nowe kontakty z wystawcami i innymi profesjonalistami z branży. Innowacyjność to słowo, które jest kluczowe dla każdego architekta i projektanta wnętrz. Jest to również główne kryterium wydarzenia ARCHITECT@WORK. Wystawcy są zobowiązani do przedstawienia innowacji na swoim stoisku.   – tłumaczy Karolina Chmielowiec.

 

Wszystkie produkty i materiały, które zaprezentowane zostaną w ramach wydarzenia są wyselekcjonowane przez lokalny zespół kuratorski. Organizatorzy stawiają na równość i minimalizm, dlatego każdy z wystawcy otrzyma taką samą przestrzeń na zaprezentowanie swoich projektów. Wydarzenie będzie charakteryzować się salonową atmosferą, która ma ułatwiać nawiązywanie kontaktów i rozmów, na które często nie ma przestrzeni podczas zwyczajnych targów.

 

Prezentacjom produktów towarzyszyć będą panele dyskusyjne i seminaria oraz wystawa materiałów przyszłości.

 

 

 

Poczas Architect@Work pokaże dwie wystawy. Wystawa materiałów CIRCULAR CYCLES pod kuratelą MaterialDriven oraz PROJECT WALL autorstwa world-architects.com.

 

world-architects.com prezentuje międzynarodową selekcję współczesnych projektów znanych architektów, planistów krajobrazu, inżynierów i projektantów. Z kolei wystawa materiałów CIRCULAR CYCLES pokaże przykłady najbardziej zrównoważonych materiałów stosowanych w budownictwie. po raz pierwszy na targach zaprezentuje się Fundacja Centrum Architektury, która podczas targów stworzy specjalną przestrzeń z wydanymi przez fundację książkami.

 

Na A@W Warsaw pojawią się czołowi polscy architekci i projektanci, którzy podzielą się swoją wizją współczesnej architektury i designu. Już po raz trzeci Marcin Szczelina red. nacz. Architecture Snob współtworzy program spotkań i seminariów, zapraszając najciekawszych i progresywnych architektów, którzy opowiedzą o swojej pracy.  

 

 

PROGRAM 15.05.2024

fot. Bartek Barczyk

 

13.00

Zasada 4R w praktyce 

Piotr Grochowski i Wojciech Koleda – Grupa Arche

 

Zasada 4R: Reduce, Reuse, Recycle i Rethink, jako kluczowy element naszej pracy. Poprzez analizę tego założenia w kontekście projektowania zrównoważonego, przybliżymy sposoby jego implementacji oraz wpływ na środowisko naturalne i społeczność lokalną. Zgłębimy nasze naukowe i praktyczne doświadczenia związane z procesem rewitalizacji kompleksu Cukrowni Żnin, Dworu Uphagena czy Królewskiej Fabryki Papieru. 

 

Piotr Grochowski

Architekt, projektant, urbanista. Główny projektant Grupy Arche. Posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu obiektów hotelowych, mieszkaniowych, a w szczególności w rewitalizacji obiektów zabytkowych. Między innymi autor projektu przebudowy Dworu Uphagena w Gdańsku oraz współautor projektu rewitalizacji Cukrowni Żnin. Indywidualnie i w zespole zdobywca nagród w dziedzinie architektury oraz przestrzeni miejskich między innymi European Property Awards za projekt Folwark Łochów. Obecnie rozwija swoją pasje wspólnie z zespołem odpowiadając, między innymi za projekt rewitalizacji dawnej bazy lotniczej Luftwaffe w Mielnie, adaptacji klasztoru Franciszkanek we Wrocławiu, oraz medytacyjnego hotelu w Drohiczynie.

 

Wojciech Kolęda

Architekt. Absolwent WAPW. Laureat konkursów architektonicznych, zwycięzca konkursu Manifest Młodego Architekta 2019. Od 2018 roku tworzy koncepcje architektoniczne dla Grupy Arche oraz klientów indywidualnych. Pracował między innymi przy rewitalizacji Cukrowni Żnin nominowanej do EU Mies Award oraz Dworu Uphagena w Gdańsku, Królewskiej Fabryki Papieru w Konstancinie, Fabryki Samolotów w Mielnie oraz medytacyjnego hotelu w Drohiczynie. Aktywny uczestnik międzynarodowej dyskusji na temat przyszłości zawodu architekta w kontekście kryzysu klimatycznego.

Fot. Juliusz Sokołowski

 

 

14.30

TŁO – poszukując architektury post-ikonicznej

Michał Sikorski – TŁO

 

Powstała w 2021 roku pracownia architektoniczna TŁO zapożycza narzędzia projektowe z warsztatów urbanisty, architekta krajobrazu, inżyniera czy działacza traktując projektowanie przestrzeni jako proces transformacji zastanej sytuacji, bardziej niż jako jednostronne wdrażanie „wizji”. Prezentując aktualnie realizowane w pracowni projekty, głównie przebudowy, architekci i architektki z TŁA pokażą własny odczyt paradoksów współczesności oraz jak z tego starają się wytworzyć kontekstualną ale zarazem rezolutnie nowoczesną architekturę.

 

Michał Sikorski

Architekt-urbanista, założyciel warszawskiej pracowni projektowej TŁO. Po uzyskaniu dyplomu w Paryżu (ENSAPLV), przez dekadę współpracował z belgijskim architektem, Xaveerem De Geyter (XDGA), dla którego prowadził liczne projekty, m.in masterplan powstającego miasta-kampusu Paris-Saclay (FR). W latach 2017-2021 współtworzył wizje rozwoju przestrzennego Uniwersytetu Warszawskiego jako architekt prowadzący Biuro Innowacji w Przestrzeni Akademickiej (BIPA UW). W 2021 ukazała się monografia „Przestrzenie uniwersytetu” której jest współautorem. Oprócz projektowania prowadził także pracę badawczą i dydaktyczną, między innymi w ETH Zurych a obecnie na WAPW w Warszawie. W 2023 zaprojektował wystawę „Poetyka Konieczności” o estetyce i etyce architektury z materiałów wtórnego obiegu która zdobyła główną nagrodę na London Design Biennale. Aktualnie skupia się na realizacji projektów mieszkalno-rekreacyjnych dla prywatnych klientów oraz projektów przestrzeni do kreatywnej pracy i wypoczynku w naturze dla uczelni wyższych.

 

16.00

Roland Stańczyk – RS Studio, Monika Kropiwnicka – KOBO Design

Interdyscyplinarność i zaawansowanie technologiczne oraz ich zastosowanie w podejściu zrównoważonym

 

Interdyscyplinarność i zaawansowanie technologiczne współczesnych projektów wnętrz stawiają wysokie wymagania architektom, projektantom branżowym i firmom wykonawczym. Funkcjonalności i estetyce muszą towarzyszyć świadomie  wykorzystywane osiągnięcia inżynierii.

Na wykładzie, Roland Stańczyk z perspektywy architekta wnętrz, omówi rozwiązania stosowane w budownictwie mieszkaniowym. W drugiej części wykładu, Monika Kropiwnicka przeprowadzi analizę omawianych zagadnień pod kątem świadomego stosowania zasad projektowania zrównoważonego.

.

PROGRAM 16.05.2024

Fot. Bartek Barczyk

 

 

13.00

CZAS W ARCHITEKTURZE

Tomasz Konior – Konior Studio

 

Czy budynki powinny być ponadczasowe? Jak ważna jest ich uniwersalność dla dostosowywania miejsc do zmieniających się potrzeb? Czy funkcjonalizm pozostaje funkcjonalny?  Jak modernizować modernizm?  Odpowiedź na te pytania poznamy podczas autorskiej prezentacji Tomasza Koniora i przykładów z jego własnej praktyki zawodowej.

Tomasz Mikołaj Konior
Architekt i urbanista. W 2019 roku obronił pracę doktorską pt. „Ewolucja przestrzeni publicznej w budynkach dla muzyki”. Od 1995 roku prowadzi autorskie biuro architektoniczne Konior Studio. Autor ponad 200 budynków, głównie użyteczności publicznej. Szczególne uznanie przyniosły mu obiekty dla muzyki, m.in. Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia” w Katowicach, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach z wielką salą koncertową uznaną przez organizacją ECHO za jedną z najlepszych w Europie, Zespół Szkół Muzycznych w Warszawie, Filharmonia w Brnie. Obecnie po wygranym konkursie w roku 2021 projektuje Nowy Kampus Akademii Muzycznej w Krakowie. Najnowszym, wielokrotnie nagradzanym projektem są nowe czytelnie Biblioteki Narodowej w Warszawie, które otrzymały m.in. tytuł Grand Prix w konkursie Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy oraz nominację do europejskiej nagrody architektonicznej Miesa Van der Rohe. Tomasz Konior otrzymał ponad 80 nagród architektonicznych oraz indywidualnych.

fot. Marcin Czechowicz

 

 

14.30

Urbanit

Marcin Maraszek i Maciej Kaufman – Archigrest

 

Jeśli beton jest kamieniem współczesności, gruzobeton będzie kamieniem przyszłości. W kontekście dyskusji o śladzie węglowym budownictwa i gospodarce obiegu zamkniętego, coraz częściej spogląda się na gruzowiska jako złoża surowca dla “miejskiego górnictwa” (ang. urban mining). Beton odzyskiwany z rozbiórek nazywany jest w języku angielskim urbanite, co można przetłumaczyć jako “urbanit”, “miejska skała” epoki antropocenu. Jest nią z pewnością w Warszawie, mieście dosłownie odbudowanym z gruzów. Na Kopcu Powstania Warszawskiego gruz, surowiec i odpad czasu odbudowy, zyskuje formę, zostaje ponownie włączony w obieg materiałów budowlanych i przywrócony pamięci warszawiaków.

 

Archigrest – Marcin Maraszek i Maciej Kaufman. Angażujemy się w badania, nietypowe projekty edukacyjne i warsztaty. Inspirujemy się „ruinami przyszłości”: niezrealizowanymi i zapomnianymi wizjami lepszego jutra, zatrzymanymi placami budowy i opuszczonymi przestrzeniami opanowanymi przez Czwartą Naturę. Nasza praca opiera się na solidnych badaniach i warunkach lokalnych, dlatego tworzymy interdyscyplinarne zespoły ekspertów do konkretnych zadań. Nasze portfolio obejmuje szeroki zakres projektów od indywidualnie wykonanych wnętrz, budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, po parki urbanistykę. Wygraliśmy kilka konkursów architektonicznych. Działamy głównie w Warszawie, gdzie razem z topoScape zrealizowaliśmy dwa parki na  terenach postindustrialnych.

 

 

16.00

Aleksandra Kołodziej, Agnieszka Zygmunt, Malwina Morelewska

Standaryzacja w projektowaniu i realizowaniu zaawansowanych projektów wnętrz, to odpowiedź SAW na wymagany, bardzo wysoki poziom kompetencji architektów wnętrz.

 

Jak definiujemy nasz zawód? Czy naszą pracę można i warto usystematyzować? Jakie korzyści przyniesie to uczestnikom procesu budowlanego?

Jesteś architektem lub projektantem? Zarejestruj się tutaj na bezpłatny wstęp!  Link do rejestracji

ARCHITECT@WORK jest czymś zupełnie innym niż targi architektury czy designu. Tego typu wydarzenia w jakimkolwiek europejskim państwie to zazwyczaj wielkie prezentacje projektów, które są adresowane nie tylko do architektów, ale także do deweloperów, wykonawców i użytkowników – właściwie do wszystkich. Z drugiej strony, mamy też tradycyjne targi wnętrz, które mają przyciągnąć projektantów, ale także każdego, kto chce przearanżować sobie pokój czy kupić nową sofę. Piętnaście lat temu zauważyliśmy, że ani architekci, ani projektanci wnętrz nie czują się swobodnie w takich przestrzeniach. Chcieliśmy więc stworzyć jedno wydarzenie, na którym będą mogły poczuć się komfortowo obie te grupy zawodowe. Na naszym wydarzeniu prezentowane będą wyłącznie treści wybrane przez kuratorów – każdy produkt, który będzie można zobaczyć na ARCHITECT@WORK, został zatwierdzony przez panel jurorski złożony z architektów i projektantów wnętrz pochodzących z miasta, w którym organizujemy wydarzenie. Lokalne jury wynika z tego, że w każdym kraju są inne prawa czy trendy, a my chcemy być w samym sercu społeczności, dla której tworzymy to wydarzenie. Miejscowi specjaliści znają lokalne marki, wiedzą co już istnieje na rynku. My chcemy prezentować nowe produkty i przefiltrować to, co będzie można zobaczyć, pod kątem innowacji. Od tradycyjnych targów odróżnia nas też to, że w wydarzeniu udział mogą wziąć tylko architekci, projektanci wnętrz oraz inni specjaliści, którzy odgrywają kluczową rolę w branży. Jeśli po prostu chcesz przemeblować pokój albo masz firmę, która remontuje łazienki, to wydarzenie nie jest dla ciebie. Tworzymy bezpieczną przestrzeń dla branży po to, żeby można było zapoznać się z innowacjami. – Hannelore Caenepeel

Polecamy rozmowę z Hannelore Caenepeel, menadżerką ARCHITECT@WORK