ArchitectureDesign

Czwarty numer magazynu architektonicznego „Architecture Snob” ma premierę tuż przed świętami, 23 grudnia, w ogólnopolskiej dystrybucji sieci salonów Empik. Hasłem przewodnim najnowszej publikacji jest edukacja – redakcja przygląda się tematowi z różnych stron, a zaproszone do wywiadów osoby zwracają uwagę na rolę empatycznego, zrównoważonego i uniwersalnego projektowania, które jest w interesie całego społeczeństwa.

 

Nowy numer otwiera wywiad z osobami, które w 2004 roku założyły warszawską pracownię architektoniczną xystudio: Filipem Domaszczyńskim, Martą Nowosielską i Dorotą Sibińską. Trio projektantów specjalizuje się w budynkach użyteczności publicznej, głównie placówkach opiekuńczych oraz edukacyjnych i od lat wyznacza nowe standardy projektowania dla najmłodszych. W kręgu jego zainteresowań znajdują się też domy pomocy, na przykład dla osób znajdujących się w kryzysie bezdomności – w tym słynnego domu w Jankowicach, którego realizacja nie tylko została wyróżniona wieloma nagrodami, ale również otworzyła dyskurs o potrzebie empatycznego projektowania dla grup społecznych, które bywają marginalizowane. Twarze xystudio w szczerej rozmowie z redaktorem naczelnym „Architecture Snob” – Marcinem Szczeliną – opowiadają o kulisach powstawania przełomowych w ich karierze budynków i dzielą się swoim architektonicznym know-how.

 

W nowym numerze znajduje się też wywiad z Jems Architekci – od lat znajdującymi się na podium najważniejszych polskich pracowni architektonicznych. Z perspektywy długiej obecności na rynku dzielą się swoimi przemyśleniami o zmianach w projektowaniu i roli architekta.
– To, co robimy, nie przystaje do żywych procesów, funkcjonowania świata. Relacji niezliczonej ilości organizmów, przepływów i rozpraszania się energii. Współczesny główny nurt budownictwa polega na czymś odwrotnym – odgradzaniu się od świata coraz grubszą warstwą izolacji – gorzką refleksją dzieli się Maciej Miłobędzki. W innym wywiadzie Robert Majkut podkreśla rolę stanowczego stanowiska w sposobie kreowania świata, do którego namawia doświadczonych projektantów, w których widzi generatorów zmian. Są nimi z pewnością bohaterowie rozmowy, którą przeprowadził dyrektor programów i nagród fundacji Miesa van der Roha – Ivan Blasi – czyli Marta Peris i José Toral z barcelońskiego studia Peris+Toral Arquitectes. Opowiadają o sposobach na kryzys mieszkaniowy, który jest dotkliwy w całej Europie. W swojej pracy starają się przyczyniać do zmiany obowiązujących przepisów na takie, które będą przyjaźniejsze dla ludzi.

 

O edukacji w kontekście tworzenia przyjaznych przestrzeni wystawienniczych opowiadają z kolei Anna Wręga i Kaja Nosal z ONTO studio. Dla tego duetu dostępność architektoniczna rozpoczyna się od świadomego projektowania, które musi być inkluzywne i włączać do przestrzeni osoby z różnymi specyficznymi potrzebami, często się ze sobą wykluczającymi. Odpowiedzialność za dobrostan spoczywa również na barkach projektantów wnętrz, o czym mówi w innej rozmowie Adam Pulwicki, założyciel pracowni PULVA.

 

W periodyku znalazło się też miejsce na rozmowy o sztuce i kulturze, które odgrywają ważną rolę w procesie rozwoju, a edukacja w zakresie tych dziedzin ma transformacyjną moc. Generatorem pozytywnych zmian są też akcje społeczne, w które angażuje się społeczność architektoniczna. O piątej odsłonie tej, którą „Architecture Snob” organizuje na rzecz WOŚP opowiada prezes fundacji – Jurek Owsiak. Przy okazji dzieli się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi rozwoju architektonicznego Warszawy.

 

„Architecture Snob” jak zawsze zamyka „Zrównoważona końcówka”, a w niej na pytania o doświadczenia akademickie z perspektywy wykładowczyni, system edukacji, zmysły oraz swoje projekty i plany odpowiada dr Joanna Jurga – projektantka produktu i przestrzeni. Magazyn namawia do cyrkularności nie tylko głosami zaproszonych do rozmów osób, ale także sposobem produkcji. Jako jedyne wydawnictwo w 2022 roku został zakwalifikowany do raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Drukiem zajmuje się Drukarnia Akapit, która korzysta z ekologicznego papieru i redukujących ślad węglowy technik drukarskich. Pod hasztagiem magazynu, #architecturematters, kryje się troska o mądre projektowanie, które uwzględnia dobrostan planety i zamieszkujących ją osób.