ArchitectureDesign

Już dzisiaj startuje ARCHITECT@WORK. 15 i 16 listopada 2022 roku w Expo XXI Warszawa odbędzie się pierwsza polska edycja ARCHITECT@WORK – międzynarodowego wydarzenia dla specjalistów z branży architektonicznej i projektowej. W ramach wydarzenia odbęda się prelekcje wybitnych polskich architektów m.in. Ewy Kuryłowicz, Roberta Koniecznego i Szymona Wojciechowskiego. 

 

 

Trwająca od dwóch lat pandemia COVID-19 nieustannie zmusza nas do redefiniowania rzeczywistości, w której żyjemy. Pytania o to, jak wyglądał będzie świat „po” pandemii zastąpiły pytania o to, jak żyć z koronawirusem. Jakie postawy przyjmować? Jakie wartości powinny nam towarzyszyć? Dzisiaj jesteśmy w innym miejscu niż jeszcze dwa temu, wciąż doświadczamy jednak tej samej trudnej lekcji. Uczymy się nawigować pomiędzy potrzebą bezpieczeństwa, która każe nam się izolować, i potrzebą bliskości z drugim człowiekiem, która wiąże się z bezpośrednimi spotkaniami. Staramy się radzić sobie z potężnymi kryzysami zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Pandemia bezpośrednio przekłada się na szereg problemów społecznych, a katastrofa klimatyczna przynosi coraz więcej ekstremalnych zdarzeń pogodowych. 

Pośród tego wszystkiego architektura zajmuje wyjątkowo ważne miejsce – jej podstawowym celem jest przecież tworzenie schronień i bezpiecznych miejsc, a definicja tychże mocno się przekształca. Jak w zmieniającej się rzeczywistości radzą sobie polscy architekci i architektki, mający skrajnie różne podejście do swojego fachu i pracujący w różnych skalach? Czy architektura jest w stanie wpłynąć na rzeczywistość w globalnym wymiarze, niwelując skutki katastrofy klimatycznej oraz wykluczenia społecznego i ekonomicznego?

Troje projektantów przybliży trzy różne spojrzenia na architekturę w dobie kryzysów. Opowiedzą o tym, jak dostosowują swoje projekty do zmian klimatycznych i jak będzie wyglądać ich praktyka projektowa w przyszłości. Pierwszego dnia targów, odbędą się wykłady m.in. Magdaleny Federowicz-Boule, Rolanda Stańczyka. Drugiego dnia tj. 16.11.2022, swoje prezentacje wygłoszą Ewa Kuryłowicz, Robert Konieczny oraz Szymon Wojciechowski. Każda z prelekcji drugiego dnia zakończona będzie rozmową z krytykiem architektury, Marcinem Szczeliną.

 

16.11.2022

13.00-14.00

Robert Konieczny

KWK Promes

 

Mobilna architektura

 

KWK Promes Roberta Koniecznego to pracownia działająca w nurcie konceptualnym. Najważniejsza w ich projektowaniu zawsze jest idea, mocny koncept, który definiuje konkretne rozwiązania. Jak sami mówią, taki sposób projektowania powoduje, że są w stanie uwolnić się od własnego gustu, przyzwyczajeń formalnych i pójść w nieznane, co skutkuje czasem zaskakującymi, innowacyjnymi rozwiązaniami. Wiele projektów, które udało się im stworzyć, mimo że są bardzo różne od siebie, ma pewne wspólne wątki, które nazywane są w biurze ścieżkami projektowymi. Każdą ze ścieżek charakteryzuje jakiś konkretny motyw. Wśród głównych wątków przewijających się w projektach KWK wymienić można mobilność, topograficzność budynków oraz niematerialność. W projektach KWK Promes – stosunkowo często pojawiają się ruchome elementy w różnej skali. Jednak to, co na pierwszy rzut oka wydaje się tylko otwieraniem i zamykaniem, jest w rzeczywistości znacznie większą ingerencją w przestrzeń.

 

14.30-15.30

Szymon Wojciechowski

APA Wojciechowski Architekci

 

Anty-krucha architektura

 

Szymon Wojciechowski wierzy, że są dwie drogi by stawić czoła wyzwaniom, jakie dla architektury i przemysłu budowlanego stawiają zmiany klimatyczne.

Jedną z odpowiedzi jest gospodarka i budownictwo cyrkularne. Budynki powstają na określony czas i po śmierci technicznej ich substancja jest ponownie używana do innych celów. Inna z dróg prowadzi w przeciwnym kierunku: budujemy trwale. 

 

W swojej prezentacji Szymon Wojciechowski podzieli się swoją wizją „anty-kruchej architektury”. Taka architektura poprzez swoje zróżnicownie, fraktalną i polifoniczną strukturę ma szanse nie tylko przeżyć szalone tempo zmian obecnej cyfrowej rewolucji ale i umocnić się po kolizjach z wszelakimi „czarnymi łabędziami” czyhającymi na nas w przyszłości

 

 

 

16.00-17.00

Ewa Kuryłowicz

Kuryłowicz & Associates

 

Drżenie

 

Architektura w mieście może być postrzegana jak rzeźba – budynki „zamykają” powietrze, ale też kształtują jego formę między nimi. Pokazały to dawno, choć w dwu-wymiarze, plany Nolliego. Kształty przestrzeni między budynkami ułatwiają lub blokują ruch powietrza. Dzięki powietrzu funkcjonuje światło, operują ludzki wzrok i ludzki organizm, który potrzebuje zawartego w powietrzu tlenu.

 

Jakość powietrza w mieście zależy od możliwości jego ruchu, od zieleni, od relacji z przestrzeniami nadwodnymi miasta. Dzięki powietrzu możemy współegzystować z ptakami. Powietrze i jego wibracje przenoszą dźwięk – budynki i przestrzenie pomiędzy nimi, dzięki swoim formom potrafią wręcz grać, współtworzą pejzaż akustyczny miasta. Nic nie jest stałe w mieście, wszystko zawsze jest w stanie drżenia. Opowiem w tym kontekście naszych projektów w Warszawie, w bliskości wody.

 

 

Uczestnictwo w ARCHITECT@WORK dla profesjonalistów z branży architektonicznej i projektowej jest bezpłatne. Specjalnie dla czytelników Architecture Snob, mamy bezpłatne ekskluzywne zaproszenia.

 

KLIKNIJ I ODBIERZ ZAPROSZENIE 

 

ZAPRASZAMY NA NASZE STOISKO