ArchitectureCultureDesign

W kwietniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem.


Z tej okazji organizatorzy projektu HAŁAS :W CENTRUM – Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, przy udziale Miasta Stołecznego Warszawy – przypominają ryzyka związane z długotrwałą ekspozycją na zbyt wysoki poziom dźwięku. 

 

 

Projekt społeczny HAŁAS :W CENTRUM, który potrwa do lipca br., ma za zadanie przybliżyć opinii publicznej najważniejsze zagadnienia związane z hałasem. W czasie serii spotkań, wykładów, dyskusji i pokazów filmowych podniesie poziom świadomości dotyczącej
ww. problemu wśród architektów, urbanistów i mieszkańców Warszawy.

 

„Według dyrektywy unijnej dopuszczalny poziom hałasu w terenie zabudowanym w porze dziennej wynosi 60 dB, w naszym domu – 40 dB, w klasie – 35 dB. Jaka jest rzeczywistość? Normy te są nagminnie przekraczane – nie tylko na ulicach, gdzie hałas potrafi dochodzić do 75 dB, ale też w budynkach służby zdrowia (w 58% sal chorych) oraz w szkołach
i przedszkolach. Jakie skutki to powoduje? Rozdrażnienie, problemy ze snem, problemy
z koncentracją, pogorszenie wyników w nauce, a także poważne schorzenia zdrowotne – chorobę niedokrwienną serca, a nawet przedwczesną śmierć. To realny problem, na który pozostajemy głusi” – powiedziała architektka Magda Maciąg.

 

Cierpi nie tylko zdrowie człowieka. Wg raportu Programu Środowiskowego ONZ, zanieczyszczenie hałasem jest jednym z trzech najistotniejszych problemów mających wpływ na środowisko i organizmy żywe. Wpływa na zwierzęta i rośliny, przyczyniając się do ograniczenia ich rozmnażania, prowadzi do zmniejszenia terenów ich występowania, co bezpośrednio zubaża bioróżnorodność. Hałas rozchodzi się w powietrzu i wodzie
w zakresach dla człowieka słyszalnych i niesłyszalnych, nie pozwalając np. ptakom na prawidłową komunikację akustyczną, co prowadzi do problemów ze znajdowaniem partnera lub partnerki. 

 

„Jest wiele rozwiązań, które mogą pomóc nam w ograniczeniu hałasu” – powiedział architekt Jan Chwedczuk. – „Jedne dotyczą przestrzeni miejskich, na zewnątrz budynków. Tutaj można stosować ograniczenie ruchu samochodów, szerokie pasy zieleni wzdłuż dróg albo wały ziemne – to wszystko zamiennie do ekranów akustycznych, jeśli przestrzeń na to pozwala. Poza tym można zdecydować się na wyciszenie środków transportu za pomocą np. dźwiękochłonnego asfaltu, zielonych torowisk, przekładek antywibracyjnych torów czy zastosowania elektrycznych silników. W planowaniu warto myśleć o rozlokowaniu funkcji tak, żeby wrażliwe budynki, jak np. mieszkaniówka, były przesłonięte bryłami budynków usługowych, gdzie hałas nie jest tak odczuwalny. Natomiast we wnętrzach warto zwrócić uwagę na szczelność akustyczną okien, dobór urządzeń w mieszkaniu, takich jak ciche pralki czy odkurzacze. Na hałas w naszych domach wpływają też tłumiące pogłos elementy wykończenia ścian i podłóg, dywany, zasłony, meble tapicerowane.”

 

W ramach projektu HAŁAS :W CENTRUM studentki i studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej poszukują zewnętrznej formy przestrzennej, która zobrazuje problematykę hałasu. 26 kwietnia w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, przy Centrum Nauki Kopernik, podzielą się swoją koncepcją, która powstała w trakcie 50 godzin zajęć.

„Praca nad koncepcją instalacji, która stanie przed Warszawskim Pawilonem Architektury ZODIAK, była intensywna i angażująca wszystkie zmysły. Przeprowadziliśmy badania miejsca, rozpatrywaliśmy hałas pod wieloma aspektami – zagrożenia, ostrzegania, zarządzania, projektowania. Chcemy odsłonić instalację 1 lipca” – powiedziała dr inż. arch. Anna Cudny.

 

HAŁAS :W CENTRUM to kontynuacja cyklu poświęconego najbardziej aktualnym tematom
z problematyki planowania i użytkowania przestrzeni miejskiej. Na spotkaniach poruszane będą jeszcze takie zagadnienia, jak hałas w rozrywce, pokoju, biurze, edukacji czy środowisku.

 

Informacje o nadchodzących wydarzeniach można znaleźć na stronie internetowej projektu :W CENTRUM (www.wcentrum.edu.pl) oraz w mediach społecznościowych (FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=100090362105373, INSTAGRAM: https://www.instagram.com/projektwcentrum/, LINKEDIN: https://www.linkedin.com/showcase/projektwcentrum/?viewAsMember=true).