ArchitectureDesign

 W dniach 25-28 sierpnia 2022 r. – odbędzie się w Gdyni Weekend Architektury.  Hasłem przewodnim 12 już edycji wydarzenia będzie Iluzja. Jak powiedział słynny holenderski architekt Rem Koolhaas, współczesne miasta i ich architektura wykraczają poza własną materialną skorupę, prostą, podstawową funkcję, angażując i silnie oddziałując na zmysły, wyobraźnię, pobudzając kreatywność odbiorcy. W nawiązaniu do jego słów – trudno oprzeć się wrażeniu, że większość wyróżnianych w plebiscytach i konkursach nowych obiektów architektonicznych prowadzi z odbiorcą, jego zmysłami, wyrafinowaną „grę”, na którą zresztą chętnie przystajemy, i która potrafi być dla nas fascynująca. 

 

 

Śladów iluzji w architekturze będziemy szukać w ramach kilkunastu modułów 12. Weekendu Architektury, w tym m.in. podczas Archi Spacerów, wśród których zaplanowane zostały trasy takie jak np. : Architektura z widokiem, Iluzja Światła i Geometrii, Triumf Terrazzo – czy też Archi Prelekcji, w których wystąpi wielu znakomitych oraz badaczy i ekspertów architektury. 

 

Tegoroczne prelekcje, obok tematu iluzji, zahaczą także o wątki dotyczące nowych – w sensie: odbudowanych bądź przetransformowanych – miast, architektury i przestrzeni emocjonalnej, architektury na styku lądu i wody, ochrony i promocji architektury z II połowy ubiegłego wieku, jak również – tradycyjnie – modernizmu. Wśród pozostałych składowych tegorocznego Weekendu Architektury znajdą się także propozycje wyselekcjonowanych tytułów filmów o tematyce architektonicznej – w tym blok filmów z lat 90. – przypominany po latach pod wspólnym tytułem „Architektura początków transformacji”, obrazy współautorstwa Pani Ewy P. Porębskiej, redaktor naczelnej „Architektury Muratora”. 

 

Ogromnym powodzeniem cieszą się festiwalowe Archi wystawy, w tym, jak co roku Gdyński Modernizm w obiektywie”, oraz specjalnie przygotowane w tym roku: „Architektki w Gdyni  1926-1989” (kurator Bartłomiej Ponikiewski; współpraca Jacek Debis, Weronika Szerle), „Architektura od Morza” (fotografie Tomka Lelito i Magdy Korzewskiej), „Luksy po warszawsku” (prace Mariusza Majewskiego),  „Linie Modernizmu – Berlin, Gdynia, Warszawa, Katowice” (fot analogowe Witold Okun), „Archi Kijów” (kadry Małgorzaty Szury-Piwinik). 

 

Wszystkie atrakcje wchodzące w skład 12. Weekendu Architektury są tradycyjnie bezpłatne, jednakże na część z nich – ze względu na ogromne zainteresowanie – prowadzone będą zapisy drogą internetową. Wszelkie informacje na ich temat, jak również – szerzej – odnośnie programu oraz gości wydarzenia będą publikowane na fanpage’u @weekendarchitektury oraz na stronie internetowej www.weekendarchitektury.pl

 

Organizatorem 12. Weekendu Architektury jest Miasto Gdynia, a za jego realizację odpowiada Agencja Rozwoju Gdyni. Głównym Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, a Partnerami Strategicznymi są: Gdyńskie Centrum Filmowe, Konsulat Kultury, VASTint, Berlin Pilecki Institute.