Wydarzenie SPANISH TOUCH w Warszawie: Popularyzacja hiszpańskiej architektury i designu
Marcin Szczelina
zdjęcia: Bartek Barczyk
W czerwcu w Warszawie odbyło się wydarzenie SPANISH TOUCH – pierwsza inicjatywa w Polsce, która popularyzuje hiszpańską architekturę i design.
Hiszpania jest Polsce bliska architektonicznie, m.in. dzięki Fundacji Mies van der Rohe, która nagradza najlepsze obiekty architektoniczne w Europie, doceniając także osiągnięcia polskich architektów.
Podczas organizacji pierwszego numeru magazynu Architecture Snob w pawilonie Barceló, podjąłem się organizacji seminarium, w którym udział wzięły gwiazdy hiszpańskiej i polskiej architektury. Było to przy okazji wydania pierwszego numeru naszego magazynu. Cieszę się, że doszło do kontynuacji tych wątków i możliwości poznawania tak bogatej kultury hiszpańskiej podczas wydarzenia SPANISH TOUCH.
Hiszpańska architektura w Polsce jest znana, m.in. dzięki pracowni BAAS Arquitectura, która wraz z Małeccy Biuro Projektowe zaprojektowała budynek Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach. Ten obiekt jest jednym z najlepszych przykładów współczesnej architektury w Polsce. Innym znaczącym budynkiem jest Filharmonia w Szczecinie, projektu Barozzi Veiga, która na stałe wpisała się w historię polskiej architektury.
Podczas wydarzenia SPANISH TOUCH, które miało miejsce w Hotelu Barceló Powiśle, gościem specjalnym był Alberto Veiga, współzałożyciel Barozzi Veiga. To spotkanie, zorganizowane w hotelu należącym do hiszpańskiej sieci Barceló i zaprojektowanym przez APA Wojciechowski, było doskonałą okazją do zgłębienia hiszpańskiej architektury i designu.
Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli również Diana Zakrzewska z pracowni Tremend oraz Marta Wierusz z APA Wojciechowski Architekci. Spotkanie poprowadzili Olga Kisiel-Konopka oraz Jakub Szczęsny. Rozmowy dotyczyły nie tylko hiszpańskiego podejścia do projektowania, ale także szerszego kontekstu architektury i jej roli w kształtowaniu przestrzeni życiowej.
Podczas wieczoru można było poznać hiszpański design, który był reprezentowany przez takie firmy jak Alvic, esPattio, Inclass, LZF Lamps, Naturtex, Ramon Soler oraz doskonale znane w Polsce Kontakt Simon i Cosentino.
Wieczór zakończył się koktajlem, podczas którego goście mogli wymieniać doświadczenia w nieformalnej atmosferze, a występ wiolonczelistki Małgorzaty Namiot dodał wydarzeniu artystycznego charakteru. Dodatkowo, pokaz gotowania na żywo prowadzony przez Pawła Bukowskiego wprowadził uczestników w świat hiszpańskich smaków.
Po raz pierwszy w Warszawie odbył się wieczór, który przybliżył architekturę Hiszpanii. Mam nadzieję, że to wydarzenie zainspiruje do organizowania kolejnych, które będą kontynuować tę ważną wymianę kulturalną między Hiszpanią i Polską.