Architecture

Wsparcie dla architektów

i architektek z Ukrainy

 

Wiele biur architektonicznych włączyło się w realne bezpośrednie wsparcie dla osób uciekających z Ukrainy. Pomoc potrzebna będzie jeszcze przez długi czas – choćby w formie zatrudnienia dla ukraińskich architektów i architektek.

 

Powołując się na słowa Fundacji Ocalenie, obecna sytuacja nie jest sprintem, a maratonem. Nawet jeśli wojna szybko się skończy, jej skutki odczuwać będziemy jeszcze przez długi czas. Poza doraźną pomocą, trzeba zadbać więc o długoterminowe potrzeby uchodźców i uchodźczyń. W dłuższej perspektywie istotne jest nie tylko zapewnienie dachu nad głową, ale i zatrudnienia. 

 

 

Na maila „Architecture Snob” piszą architekci i architektki z Ukrainy szukający pracy w Polsce. Jeżeli twoje biuro może kogoś zatrudnić bądź zlecić prace zdalne, pisz maila na marcin@archisnob.pl. Będziemy kontaktować Was ze sobą i wspólnie szukać rozwiązań

 

Miejsca pracy dla architektów, architektów wnętrz i grafików 3D z Ukrainy tworzy już pracownia Moomoo Architects. Z kolei APA Wojciechowski Architekci aktywnie działa na rynku ukraińskim, dlatego biuro, zaangażowało się w bezpośrednie wsparcie dla rodzin i przyjaciół współpracowników z Ukrainy.

 

 

APA zaprasza też Ukraińców i Ukrainki do bezpośredniego kontaktu, zapewniając wsparcie w procesie aklimatyzacji i załatwiania dokumentów. Swoją bazę firm umożliwiających zatrudnienie ukraińskim architektom i projektantom przygotowuje także Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Apel o wsparcie dla architektów ukraińskich wystosowała Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, tworząc grupę na Facebooku, która łączy polskie biura architektoniczne oferujące pracę z architektami z Ukrainy. 

 

 

 

Branża architektoniczna włącza się w pomoc na różne sposoby. Grupa Arche zadeklarowała gotowość do przyjęcia 5000 osób uciekających z Ukrainy w swoich hotelach oraz Siedliskach Arche. Schronienie i pomoc znalazło już ponad tysiąc uchodźców. O wsparcie mogą starać się firmy poszukujące miejsc dla rodzin pracowników, sztaby kryzysowe Urzędów Wojewódzkich oraz fundacje i stowarzyszenia. Akcję ze strony Grupy Arche koordynują Aleksandra Latek-Mastalerz (tel. +48 533 444 797) oraz Grzegorz Orzełowski (tel. +48 509 512 366).

 

 

 

Z inicjatywy platformy Architekt PRO powstała zbiórka Projekt Pokój. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej.  Warszawska pracownia Krawiec Wnętrz tworzy miejsce pracy dla Mamy z Ukrainy i oferuje pracę na stanowisku asystenta koordynatora projektów. Agata Bisping, współorganizatorka Element Talks, wraz z grupą przyjaciół organizuje w Krakowie tymczasowe przedszkole dla dzieci z Ukrainy na czas załatwienia formalności przez rodziców. Można ich wesprzeć tutaj. Z kolei Zero Waste Design zadeklarował przekazanie dwustu foteli i biurek do nauki na rzecz wyposażenia mieszkań dla uchodźców.