Architecture

Woda cenniejsza niż złoto. Projekt WODA W CENTRUM.

Anna Domin/Architecture Snob

 

Woda to symbol życia, esencja istnienia, skarb, który dla wielu z nas wydaje się nieskończony, wszechobecny i dostępny. Woda to również żywioł, siła i realne zagrożenie, którego w związku ze zmianami klimatycznymi doświadczamy coraz częściej. Dzisiaj, będąc bardziej świadomymi wiemy, że nie jest nam dana na zawsze, i że brak szacunku wobec jej zasobów może prowadzić do samozniszczenia naszego gatunku. Gospodarowanie zasobami wodnymi to obecnie jedno z największych globalnych wyzwań miejskich, dlatego dzisiaj to WODA musi znaleźć się W CENTRUM dyskursu, aby stać się pretekstem do zmiany nawyków, ale przede wszystkim do świadomego używania i gospodarowania nią w wszelkich możliwych obszarach ludzkiej działalności.

 

 

Program „Woda: W Centrum”, który trwał od 11 kwietnia do 1 lipca 2022, to inicjatywa, która zwraca uwagę na kwestię zrównoważonego wykorzystywania zasobów w kontekście kryzysu klimatycznego i realnego zagrożenia kryzysem wodnym. Wspólne przedsięwzięcie WAPW (Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej) oraz OW SARP (Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej), realizowane we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa pokazało nam, że razem możemy nie tylko poruszać istotne tematy, ale również edukować się nawzajem, poszukiwać rozwiązań i działać. Połączenie głosu młodego pokolenia, ekspertów ze świata architektury i zaangażowanego mecenatu  – Przemysława Powalacza – prezesa zarządu Geberit, głównego partnera projektu „Woda: W Centrum” jest dowodem na to, że wreszcie zaczynamy rozumieć, że wszyscy odpowiadamy za świat, w którym żyjemy i za zmiany, których jesteśmy świadkami. W ramach programu mogliśmy uczestniczyć w wielu warsztatach, spotkaniach i wykładach. Projekt zakończył się 1 lipca, ale jego ślad i refleksje jakie ze sobą niósł pozostaną z nami na dłużej.

 

 

W ramach całego cyklu studenci Wydziału Architektury PW stworzyli projekt „Wodnego Azylu” – miejsca spotkania z wodą, inspirowanego hasłem „od antropocentryzmu po aquacentryzm”. Instalacja, która porusza temat roli wody w przestrzeni publicznej i naszego stosunku do niej została odsłonięta 1 lipca na placu przed pawilonem Zodiak. Po miesiącach rozważań i dyskusji, autorzy proponują zmianę w myśleniu i równościowe traktowanie poszczególnych elementów ekosystemu naszej planety. „Wodny Azyl” jest podsumowaniem i zarazem kontynuacją projektu WODA: W CENTRUM realizowanego przez Wydział Architektury PW i Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Instalację będzie można oglądać do 7 sierpnia 2022 roku. A już 6 lipca 2022 roku o godz. 18.00 na placu przed ZODIAKIEM Warszawskim Pawilonem Architektury odbędzie się oficjalne zakończenie całego cyklu WODA: W CENTRUM.

 

 

Autorzy Instalacji:

Nad projektem pracowała kilkunastoosobowa grupa studentów specjalności Architektura i Urbanistyka – Miasto jako miejsce do życia: Marianna Golińska, Beata Grzegorzewska, Wioletta Januszko, Milena Jaszcz, Paulina Kaczor, Emilia Kasjan, Julia Lisonek, Agnieszka Litych, Katarzyna Pawłowska, Natalia Piestrzyńska, Dominika Sapińska, Paweł Skowron, Dominika Smoleń, Marcin Stępień, Aleksandra Suchecka, Marianna Waśniewska, Aleksandra Więcław, Dominika Zając.
Opiekunami studentów byli dr inż. arch. Anna Cudny i dr inż. arch. Artur Filip oraz prof. dr hab. inż. arch. Krystyna Solarek – Kierownik Katedry Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej i koordynatorka specjalności.

 

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /usr/home/Archisnob/domains/archisnob.com/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 184