Architecture

Plany na przyszłość I LAB. Jak rysuje sie przyszłość architektury Warszawy?

Anna Domin/Architecture Snob

 

Od kilku lat jedną ze stałych cech rysującej się przyszłości jest jej nieprzewidywalność i zmienność – w kontekście wszystkich możliwych kryzysów, epidemii, sytuacji politycznych i gospodarczych. Projektowanie budynków i proces ich realizacji musi zatem uwzględniać nieprzewidywalność i tym samym nabierać cechy antykruchości, szczególnie w kontekście planowania nowych przestrzeni miejskich. Proces ten, bardziej niż kiedykolwiek, wymaga od nas zaangażowania, otwartości na wiedzę i przede wszystkim dialog, który mamy obowiązek prowadzić aby w sposób odpowiedzialny i świadomy odpowiadać na pojawiące się wyzwania i problemy współczesnego świata. Taką formą dyskursu z pewnością jest otwarta 1 lipca wystawa PLANY NA PRZYSZOŚĆ / LAB, projekt, którym od 2022 opiekuje się warszawski oddział SARP, a głównym celem jest integracja i współpraca środowisk architektów, urbanistów, sympatyków architektury i mieszkańców.

 

 

Jak rysuje się przyszłość architektury Warszawy? Jakie budynki powstaną? Co je wyróżnia?
Na to i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź odwiedzając wystawę PLANY NA PRZYSZOŚĆ / LAB, na której możemy zobaczyć 60 niezwykle zróżnicowanych projektów budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i domów jednorodzinnych. Wszystkie plany architektoniczne zostały uporządkowane według dzielnic miasta. Zaprezentowane i opisane projekty zawierają spectrum niezbędnych informacji  do poznania prezentowanej inwestycji, na szczególną uwagę zasługują aspekty ekologiczne projektów, które zostały uwzględnione w opisie.  Poza pracami realizacyjnymi można również poznać najlepsze prace dyplomowe z uczelni: Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Warszawskiej Szkoły Ekologii i Zarządzania.

 

 

 

Wystawa potrwa do 14 sierpnia w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury przy Pasażu Wiecha, a towarzyszyć jej będzie wiele dodatkowych wydarzeń, które mają na celu zbudowanie realnego dialogu architektów z mieszkańcami Warszawy ,aby wspólnie mogli lepiej kształtować i rozumieć  przestrzeń w której funkcjonują.

Plan nadchodzących wydarzeń:

6.07 g. 18.00
Podsumowanie projektu Woda w centrum, panel dyskusyjny i prezentacja projektu
7.07 g. 18.00
Jak czytać rysunki architektoniczne? Warsztaty dla osób od 16 r.ż. (Obowiązują zapisy: www.pawilonzodiak.pl.)
9.07 g. 11-13
Warsztaty PR dla architektów (Obowiązują zapisy: www.pawilonzodiak.pl.)
10.07 g. 12.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
16.07 g. 12.00-14.00
Będzie zielono! warsztaty dla dzieci małych i dużych
17.07 g. 12. 00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
23.07 w g. 12.00-14.00
Będzie zielono! warsztaty dla dzieci małych i dużych
24.07 g. 12.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
7.08 g. 16.00
Wykład autorów Archiprzewodnika po Polsce Roberta Koniecznego i Tomasza Małkowskiego.
Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /usr/home/Archisnob/domains/archisnob.com/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 184