Architecture

Poland Now. Polska architektura i magazyn „Architecture Snob” w Barcelonie

 

9 września w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie odbyło się wydarzenie Poland Now. To część międzynarodowej kampanii dwujęzycznego magazynu „Architecture Snob”, który ma na celu promować to co najciekawsze i najbardziej wartościowe w polskiej architekturze.

Pierwszy numer „Architecture Snob” pojawił się na sklepowych półkach w lipcu. Otwiera go wywiad z Josephem Rykwertem – jednym z najbardziej utytułowanych znawców architektury XX i XXI wieku. Rykwert wychował kilka pokoleń krytyków, teoretyków i pasjonatów architektury, a jego myśl wykracza daleko poza mury akademii. W swojej twórczości łączy różnorodne perspektywy (od antropologii, przez filozofię aż po religioznawstwo), rzucając niecodzienne światło na otaczającą nas rzeczywistość.

 

Ten sposób myślenia o architekturze jest bliski filozofii „Architecture Snob”. – Magazyn stara się wyjść z dyskusją do osób, które nie są zainteresowane architekturą. Chcemy mówić językiem, który jest zrozumiały i wyjaśniać miejskie procesy. – mówił podczas Poland Now Marcin Szczelina, pomysłodawca i redaktor naczelny „Architecture Snob”. – Mam nadzieję, że dzisiejsza prezentacja da wam pełniejszą perspektywę na to jak wygląda polska architektura i w jakiej jest ona kondycji – dodał. 

Wydarzenie Poland Now stało się okazją nie tylko do promocji magazynu, ale i najlepszej rodzimej architektury ostatnich lat. – Często nie wiemy co dzieje się w architekturze krajów takich jak Polska, dlatego cieszę się, że są z nami polscy architekci. To doskonała okazja, żeby bezpośrednio poszerzyć swoją wiedzę – mówił Ivan Blasi, koordynator nagrody Miesa van der Rohe.

 

W Barcelonie pojawili się Wojciech i Joanna Małeccy (MAŁECCY Biuro Projektowe), którzy podzielili się swoim doświadczeniem tworzenia nowego budynku Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Budynek został zaprojektowany przez BAAS Arquitectura przy współpracy z Grupa 5 Architekci i MAŁECCY Biuro Projektowe. – W tym projekcie stawialiśmy sobie dwa ważne pytania: co znaczy Śląsk i co znaczy być Ślązakiem? – tłumaczyli Małeccy, porównując region do Katalonii. W swoim wystąpieniu opowiadali także o najnowszej realizacji biura – apartamentowcu “Nowy Werdon” w Rudzie Śląskiej.

 

Z kolei Szymon Wojciechowski (APA Wojciechowski Architekci) zaprezentował projekty Elektrowni Powiśle w Warszawie oraz osiedla Riverview w Gdańsku, który łączy dwie twarze Gdańska: mieszczańską, głównie ceglaną i dziewiętnastowieczną eklektyczną. – Nazywam to dwiema duszami miasta: protestancką i katolicką – wyjaśnia Wojciechowski. Druga część prezentacji poświęcona była filozofii projektowej biura.  – Od dawna szukamy rozwiązań, które pozwolą nam działać w myśl zrównoważonego rozwoju, tym bardziej, że bardzo często projektujemy budynki z największymi deweloperami i mamy realny wpływ na efekt końcowy.Kilka lat temu udało nam się przejść od idei do czynu i wpisać działania na rzecz zrównoważonej architektury w DNA naszej firmy.podsumował Wojciechowski.

 

Marlena Wolnik (MWArchitekci) zaprezentowała Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku. – Miasto jest bardzo różnorodne jeśli chodzi o architekturę. Ma 27 dzielnic, które kiedyś były w większości osobnymi miejscowościami. Obecni mieszkańcy wciąż czują bardzo silną lokalną przynależność, dlatego władze miasta postanowiły zrealizować projekt CAL, które ma zachęcać mieszkańców do organizowania lokalnych aktywności w swoich dzielnicach – mówiła.

 

Polską reprezentację zamknęli Piotr Grochowski i Wojciech Kolęda z Less is Core– Cukrownia Żnin to dla nas bardzo ważny projekt, ponieważ jest to recykling architektoniczny na ogromną skalę. Aspekt ekologiczny przedsięwzięcia był dla nas ogromnie ważny. W związku z kryzysem klimatycznym, za jakiś czas nie będziemy mogli budować nowych budynków i będziemy zmuszeni wykorzystać obiekty oraz tereny które już zostały przekształcone. – objaśniali.

 

Podczas wydarzenia nie zabrakło też też wystąpień hiszpańskich architektów, którzy stworzyli projekty w Polsce. Alberto Veiga (Estudio Barozzi Veiga) opowiedział o tym, jak piętnaście lat temu budował Filharmonię w Szczecinie. – Polska była wtedy zupełnie innym krajem. Pamiętam zdziwienie, kiedy odkryto, że jesteśmy młodymi architektami z Hiszpanii i Włoch. Ale zaufano nam – mówił.

 

Z kolei Fernando Menis (Menis Arquitectos) przybliżył z kolei historię pracy nad CKK Jordanki w Toruniu. – Przed wygraniem konkursu na ten projekt nigdy nie byłem w Polsce. Odkryłem Toruń, piękne miasto nad Wisłą. Postanowiliśmy uszanować jego architekturę i zaadaptować projekt do tego, co znajduje się wokół – wyjaśniał.

 

Oprócz architektów i projektantów, w wydarzeniu uczestniczyli także hiszpańscy redaktorzy i dziennikarze. Dlatego Marcin Szczelina w swoim wystąpieniu odniósł się także do nich. “Pandemia koronawirusa bardzo mocno wpłynęła na całą branżę wydawniczą, jednak głęboko wierzę, że szczególnie teraz takie hasła jak empatia i współpraca są kluczowe dla wydawców i redakcji. Rozmawiajmy ze sobą, współpracujmy ze sobą i wspierajmy się wzajemnie.” 

 

Wieczór zakończył się koncertem młodego polskiego artysty Rafa Skowrońskiego, którego debiutancki solowy album ukaże się za kilka miesięcy.

 

Spotkanie w Barcelonie jest pierwszym krokiem w międzynarodowej dystrybucji magazynu „Architecture Snob”. Przyświeca jej idea promowania najciekawszych zjawisk w polskiej architekturze zagranicą.

 

– Bardzo się cieszymy, że po tylu miesiącach udało się spotkać z przyjaciółmi z Polski. Nie tylko jesteśmy tu fizycznie, ale rozmawiamy też o fizycznym obiekcie – pięknie wydanym papierowym magazynie – mówiła Anna Ramos, dyrektorka Fundacji Miesa van der Rohe, otwierając Poland Now. Wtórował jej Ivan Blasi: – „Architecture Snob” to unikatowe narzędzie do śledzenia tego, co dzieje się w polskiej architekturze – mówił.

 

Partnerem wydarzenia w Barcelonie była firma Wienerberger.

Magazyn „Architecture Snob” dystrybuowany jest w sieci w Empik. Od poniedziałku do kupienia także w Pawilonie Mies van der Rohe w Barcelonie.

Autorem zdjęć jest Bartek Barczyk.

 

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /usr/home/Archisnob/domains/archisnob.com/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 184