Architecture

We wtorek zadebiutował nowy magazyn o architekturze Architecture Snob. Czasopismo powstało z potrzeby dyskusji o współczesnej architekturze i krytycznego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość.

 

Krytyczka architektury Alison Lange w książce Writing About Architecture pisze, że „budynki są wszędzie, małe i duże, brzydkie i piękne, ambitne i głupie. Chodzimy między nimi i mieszkamy w nich, ale w większości jesteśmy biernymi mieszkańcami lub bywalcami miast, wieżowców, domów, otwartych przestrzeni i sklepów, w których powstaniu w żaden sposób nie uczestniczyliśmy”. Magazyn Architecture Snob chce, żeby to się zmieniło. Zaprasza do dyskusji o przestrzeni, w której żyjemy, przedmiotach, którymi się otaczamy i obiektach, wśród których funkcjonujemy. Pora przestać być ich biernymi użytkownikami.

 

Architecture Snob to nowe otwarcie w dyskusji o przestrzeni publicznej, do której autorzy zapraszają nie tylko specjalistów z dziedziny architektury, ale przede wszystkim jej użytkowników. Architektura funkcjonuje tu w szerokich kontekstach różnych dziedzin – od mody i designu, przez nauki społeczne aż po ekologię. 

 

Redaktorem naczelnym magazynu jest, krytyk i kurator architektury, ekspert europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award, Marcin Szczelina, a redaktor prowadzącą jest dziennikarka, Anna Ostrowska. – Wspólnie chcemy szukać nadziei na przyszłość w dobie kryzysu klimatycznego i próbować uporządkować otaczającą nas rzeczywistość, pełną nierówności, również w dostępie do architektury – podkreśla Marcin Szczelina.

 

Architecture Snob jest naturalnym uzupełnieniem platformy archisnob.com, gdzie od wielu lat odbywa się dyskusja o otaczającym nas świecie. Magazyn jest dwujęzyczny, ma ponad 150 stron i pojawił się w salonach sieci Empik 20 lipca 2021 roku. 

 

Pierwszy numer otwiera wywiad z jednym z czołowych historyków i teoretyków architektury Josephem Rykwertem. Wiedza i dorobek Rykwerta wykracza daleko poza akademickie ramy. Pisząc książki i pracując na uczelniach, wychował kilka pokoleń krytyków, specjalistów i pasjonatów architektury, ale też wpisał architekturę w szerokie perspektywy antropologiczne, filozoficzne a nawet religioznawcze. Rykwert to innowator, bez którego trudno wyobrazić sobie dzisiejszą refleksję o architekturze. 

 

W duchu myśli Rykwerta, jesteśmy otwarci na różnorodne perspektywy.  Magazyn będzie promował dobre praktyki projektowe, tłumaczył różnice pomiędzy domem z katalogu a pracą z architektem, przedstawiał progresywnych projektantów, dla których ważna jest przyszłość planety i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. – Będziemy opisywać najciekawsze wydarzenia i zjawiska, będziemy inspirować i dawać narzędzia do dyskusji – dodaje Marcin Szczelina

 

Hasło przewodnie magazynu to #architecturematters. Architektura ma znaczenie. „Życie bez architektury przywróciłoby nas do życia jaskiniowców”, jak powiedział w rozmowie z Architecture Snob, szwajcarski architekt Christian Kerez. 

 

 

W dniu premiery magazynu odbyło się specjalne wydarzenie w ramach Łódź Design Festival z udziałem m.in laureatów tegorocznej nagrody Pritzkera – Lacaton&Vassal. Zapis relacji wydarzenia na stronie festiwalu: https://www.lodzdesign.com/news/tworcy-przyszlosci-architektura-ma-znaczenie/