Architecture

7 sierpnia zakończyło się warszawskie Święto Architektury, finisaż wystawy Plany na Przyszłość | LAB, organizowane po raz pierwszy przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wydarzenie obfitowało w szereg debat, warsztatów i prezentacji, które przyciągnęły liczne grono warszawiaków. Tegoroczna edycja Święta odbyła się pod hasłem Architektura wobec kryzysu

 

 

Przez cztery dni mieszkanki i mieszkańcy Warszawy mieli okazję odwiedzić siedzibę OW SARP mieszczącą się w Pałacu Zamoyskich i posłuchać o rozwiązaniach, a także możliwościach, jakie architektura ma do zaoferowania wobec kryzysów od klimatycznego, przez uchodźczy i migracyjny.

 

Zależy nam bardzo i temu ma służyć Święto Architektury – żeby tę interdyscyplinarność, która dzisiaj cechuje działania architektów, zaprezentować szerokiej publiczności. Chcemy przedstawić jej nasze środowisko wychodząc z ram architektury wyłącznie warszawskiej. Pragniemy znaleźć przestrzeń na rozmowę o dobrych rozwiązaniach w architekturze. O tym, w jaki sposób odpowiada ona na ważkie tematy i jak z jej pomocą możemy tworzyć lepsze przestrzenie, a poprzez ich wpływ na użytkowników kreować bardziej szczęśliwe społeczeństwo – o Święcie Architektury opowiada jego kuratorka i inicjatorka projektu, członkini zarządu OW SARP, architektka Magda Maciąg.

 

Program Święta Architektury składał się z kilku części. Pierwszą z nich było sześć debat dotyczących tematów związanych z kryzysami. Organizatorzy zaprosili do współpracy socjologów, badaczy klimatu, projektantów, urbanistów, działaczy społecznych i przedstawicieli samorządu zajmujących się miastem i architekturą. W trakcie międzynarodowego spotkania goście mogli posłuchać m.in.: o rozwiązaniach architektonicznych odpowiadających na kryzys klimatyczny na świecie. 

 

Drugim elementem finisażu była wystawa „Architekci wobec kryzysów”. Wystawa prezentowała nie tylko interwencje architektów w miejscach dotkniętych klęską, ale także możliwe rozwiązania w zakresie przyszłości architektury.  Szczególnym elementem wystawy był szwedzki Pawilon Better Shelter. Pawilon stanął już w ilości 70 000 sztuk na całym świecie.

 

Z przyjemnością wzięliśmy udział w pierwszej edycji Święta Architektury, podsumowującego Plany na przyszłość LAB w Warszawie. Cieszymy się z krytycznych dyskusji na temat architektury i projektowania, prowadzonych w czasie wydarzenia, które stawiają czoła szerszym wyzwaniom społecznym, politycznym, ekonomicznym i środowiskowym w dzisiejszym świecie. Humanitarna perspektywa Better Shelter i nasze zaangażowanie w udzielanie schronienia populacjom narażonym na przesiedlenia były reprezentowane przez całe wydarzenie z niesamowitą uwagą. Szczególnie doceniamy wykorzystanie naszej jednostki mieszkalnej Relief Housing Unit (RHU) jako miejsca do zabawy i nauki dla ukraińskich dzieci, w kryzysie uchodźczym. – dodaje Christian Delacruz z Better Shelter.

 

Goście odwiedzili również wystawę brukselskiego Studio Rotor zatytułowaną „99%”, zorganizowaną przez NIAiU i Instytut Dizajnu w Kielcach. Dzięki niej mogliśmy zobaczyć, w jaki sposób można odzyskać i przetworzyć materiały budowlane, które stanowią ogromny procent odpadów na świecie. Kolejną składową Święta był seans Kina Letniego, które działa w ogrodzie Pałacu Zamoyskich do końca wakacji. Jego program podporządkowany został hasłu „antropocen”, który to wątek zostanie rozwinięty na wystawie w Zodiaku już we wrześniu. Organizatorem Kina Letniego jest NIAiU.

 

Święto Architektury oferowało również udział w wielu warsztatach. W ramach wystawy Plany na przyszłość | LAB uczestnicy mieli okazję nauczyć się czytać rysunki architektoniczne pod okiem architekta, Macieja Drążkiewicza. Zorganizowano także zajęcia dedykowane architektom – warsztaty z podstaw PR prowadzone przez Olgę Kisiel-Konopkę z agencji OKK! PR, a także szkolenie studia Workplace „Jak zaprojektować lepszą przyszłość?”. Z kolei najmłodsi goście, wraz z rodzicami, uczestniczyli w piątkowych warsztatach organizowanych przez Jerzego Łątkę i studentów wrocławskiego wydziału architektury, podczas których nauczyli się budować siedziska z tektury, tzw. wypoczywniki. Organizatorzy postanowili także zainteresować publiczność „zielonym odcinkiem” dotyczącym proklimatycznych rozwiązań w kontekście Nagrody Architektonicznej Prezydenta M. St. Warszawy.

 

Zdjęcia: Maciej Gillert/Iwona Dziuk

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /usr/home/Archisnob/domains/archisnob.com/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 184