ArchitectureCultureDesignSustainability

Podczas tegorocznej edycji Warsaw Home & Contract magazyn Architecture Snob podjął współpracę przy stworzeniu stoiska targowego z firmą VANK oraz pracownią Mili Młodzi Ludzie. Wierzymy, że produkty powinny być zaprojektowane i wykonane z myślą o  ograniczaniu konsumpcji surowców. Wspólny projekt udowadnia, że również na polskiej scenie designu jest coraz więcej firm meblowych oraz projektantów myślących o przyszłości planety. 

Przedstawiamy efekt eksperymentalnej współpracy producenta zrównoważonego designu VANK z magazynem o architekturze Architecture Snob i pracownią architektoniczną Mili Młodzi Ludzie. Postawa pro-środowiskowa wszystkich uczestników współpracy jest zbieżna.

 

 

Ekologia i zrównoważony rozwój to zdaniem „Architecture Snob‟ jedne z najważniejszych zagadnień współczesnej architektury. O minimalizację naszego wpływu na środowisko naturalne zadbaliśmy również przy produkcji tego stoiska.

 

SKĄD, DOKĄD? 

 

MOBILNY BOKS AKUSTYCZNY

Boks akustyczny VANK_WALL_3_GRAPHIC_LIGHT z nałożoną na panele akustyczne włókniny rPET i podświetloną LED okładką pierwszego numeru Architecture Snob. Wewnątrz gładkie panele także z włókniny rPET (odpady konsumenckie – butelki PET) pokryte akustyczną tkaniną SONUS. Konstrukcja drewniana – z odnawialnego surowca, który pochłania w długim okresie wzrostu CO2.

Po targach obiekt zostaje przeznaczony do użytkowania w Warszawie, Hali Koszyki, przez Fundację Julian Cochran Foundation, która organizuje tam koncerty muzyki klasycznej i wspiera młodych artystów. Charakterystyczny produkt VANK – boks akustyczny wpisuje się w myślenie o zrównoważonej architekturze. Idea przestawnych, łatwych do montażu i demontażu obiektów VANK zwiększa możliwości użytkowania przestrzeni do pracy po zmianie lokalizacji firmy. Tym samym minimalizuje odpady budowlane po modernizacjach budynków i inwestycje w fit-out nowych pomieszczeń biurowych.

 

 

PANEL rPET

Panel rPET, z którego zbudowana jest ściana stoiska Architecture Snob i którego nowy wzór stworzyła pracownia MML Architekci, produkowany jest z poliestrowej włókniny, tzw. rPET – z przetworzonych butelek PET. Materiał rPET powstaje w procesie recyklingu, a także nadaje się do recyklingu. W ten sposób VANK nie będzie tworzyć popytu na nowe, ropopochodne surowce. Dodatkowo wykorzystanie tworzyw przetworzonych zamiast pierwotnych generuje mniej emisji szkodliwych dla klimatu. Panele budujące ściany będą wykorzystane w nowej lokalizacji przez Architecture Snob.

 

 

FOTELE I SOFY RING

Siedziska wypełnione są przemysłowymi odpadami poprodukcyjnymi – poszatkowaną pianką poliuretanową (odbierana od producenta pianki, który zbiera odpady od innych producentów mebli tapicerskich i szatkuje). Sposób ten ogranicza ilość zakupu nowych pianek używanych w branży meblowej. Dodatkowo na koniec cyklu życia produktu można łatwo oddzielić elementy siedziska: tkaninę, wypełnienie i stelaż, aby je segregować i przetworzyć.  Kolekcja ze stoiska będzie wykorzystana w innych celach ekspozycyjnych.

 

 

LIŚCIE

Zieleń stała się obowiązkowym wystrojem stoisk targowych. Praktycznie na każdych targach, na których prezentowane są produkty firm. I nie chodzi o kilka świeżych kwiatów w wazonie. Większość stoisk zaaranżowanych jest niczym istne dżungle. Obiekty często ustawiane są wśród pnącz i liści. Gdzieniegdzie pojawiają się nawet dorodne i dość duże drzewa. Dzięki nim na stoiskach wystawowych panuje przyjemny mikroklimat. Zieleń stanowi entourage dla lamp i mebli, pełni rolę scenografii. Misternie zaprojektowane otoczenie z użyciem roślinności kojarzy się z odpoczynkiem, którego każdy zwiedzający jest spragniony. Poza tym, zielone stoiska mogą sugerować, że producent działa z poszanowaniem dla środowiska naturalnego, że bliskie są mu ekologiczne ideały. Taki przekaz można odebrać niemal podświadomie oglądając meble i lampy rysujące się na tle bujnej roślinności. Natomiast w zasadzie nikt nie zapewnia zwiedzających o tym, że forma ekspozycji jest czymś więcej niż modną scenografią. Wszystko wskazuje na to, że roślinność stała się kolejnym trendem aranżacyjnym i na razie na tym, w większości przypadków, poprzestano.  Dlatego postanowiliśmy celowo zrezygnować z zielonych dodatków, a wykładzinę bitumiczną, która stanowi wystrój większości stoisk wystawowych przykryć liśćmi, które przez kilka dni zbieraliśmy w parku. Odwiedzającym nasze stoisko proponujemy odpocząć wśród zapachu i szelestu liści, które są adekwatne do aktualnej pory roku.  Po targach, liście będą kompostowane.

 

 

SEGREGATORY 

Segregatory są używane i zostały zakupione na platformie OLX.pl. Po targach zostaną przekazane do zaprzyjaźnionego biura rachunkowego.

 

 

REGAŁ NA KIELISZKI 

Regał jest używany i został zakupiony na platformie OLX.pl. Po targach będzie służył w poznańskim biurze firmy VANK.

 

 

KIELISZKI

Kieliszki w plastikowych skrzynkach zostały wypożyczone na czas targów z warszawskiej wypożyczalni gastronomicznej.

 

zdjęcia: Maria Miklaszewska i Natalia Sochacka

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /usr/home/Archisnob/domains/archisnob.com/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 184