ArchitectureDesign

W październiku rozpoczęło się EXPO 2020 w Dubaju. Motywem przewodnim opóźnionej przez pandemię imprezy jest hasło „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”. Za projekt budynku Pawilonu Polskiego odpowiadają warszawskie biuro projektowe WXCA oraz Bellprat Partner ze Szwajcarii.

 

 

Wystawa Światowa EXPO to największe wydarzenie tego typu na świecie. Po raz pierwszy odbyło się w 1851 roku w Londynie, a obecnie skupia przedstawicielstwa 192 krajów z całego globu. W tym roku wystawa po raz pierwszy odbędzie się w kraju z tzw. regionu MEASA (Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji Południowej). Pomimo przeniesienia imprezy na rok 2021, pozostano przy nazwie EXPO 2020. 

 

Wydarzenie ma skupiać się przede wszystkim na szerzeniu świadomości związanej ze zmianami klimatu, wyzwaniami ekologicznymi czy gospodarką w obiegu zamkniętym. Tematami, wokół których skupia się tegoroczna Wystawa Światowa są: Możliwości, Mobilność i Zrównoważony Rozwój.

 

Hasłem przewodnim Pawilonu Polskiego, który znalazł się w sektorze Mobilność jest „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. Budynek zaprojektowany przez WXCA i Bellprat Partner charakteryzuje dynamiczna bryła o pnącej się ku górze modułowej konstrukcji. Tworzy ona otwartą przestrzeń ze sporym zadaszeniem, wykończoną przede wszystkim drewnem, co mocno wyróżnia polski budynek na tle stoisk innych krajów, gdzie dominuje stal i szkło.

 

 

Na pierwszy rzut oka uwagę przyciąga kinetyczna rzeźba okalająca pawilon przedstawiająca wędrujące ptaki, będące metaforą mobilności. Poruszana wiatrem konstrukcja przykuwa nie tylko wzrok, ale i słuch. Wszystkie elementy, z których stworzony jest pawilon i towarzyszące im doznania zmysłowe mają zachęcać do refleksji nad relacją człowieka z naturą. 

 

 – Nasza koncepcja polskiego pawilonu świadomie wpisuje się w wiodące hasło przyszłej wystawy. Odwołując się do symboliki wędrujących ptaków, chcemy pokazać dynamikę rozwoju współczesnego świata, wymiany kulturowej, handlowej, migracji społecznych – mówiła Marta Sękulska-Wrońska współautorka projektu, partner w WXCA. 

 

WXCA i Bellprat Partner nad projektem budynku i wystawy pracowali równolegle, co pozwoliło na stworzenie spójnej, immersyjnej przestrzeni oraz ustanowiło sam pawilon elementem wystawy. Podróż przez jego przestrzeń jest opowieścią o Polsce, której kolejne etapy łączą się w koherentną całość, zachęcającą jednocześnie do inspirowania się naturą. My nie projektowaliśmy budynku. My tworzyliśmy bardzo wielowarstwowe zjawisko i doświadczenie – mówił Michał Czerwiński z WXCA. 

 

Oprócz przestrzeni wystawowej i konferencyjnej, na Pawilon Polski składa się także strefa gastronomiczna, w której spróbować można polskiej kuchni, oraz plac zabaw dla dzieci. 

 

 

W ciągu sześciu miesięcy trwania EXPO 2020, w Pawilonie Polskim odbędzie się prawie 1000 wydarzeń promujących polską kulturę i gospodarkę. Najważniejszym punktem programu będzie Dzień Polski, który odbędzie się 7 listopada 2021 roku. W trakcie imprezy w różnych formach, zarówno fizycznie, jak i zdalnie, zaprezentuje się ponad 2500 polskich firm i organizacji. Za koordynację Pawilonu Polskiego na EXPO odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Szacuje się, że do 31 marca 2022 roku EXPO odwiedzi około 25 milionów osób.

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /usr/home/Archisnob/domains/archisnob.com/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 184